Групиранията в българското политическо пространство по отношение на външната ни политика ясно проличаха в предизборната кампания. ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ споделят общи възгледи в подкрепа на Украйна, но ожесточено се борят кой по-добре защитава евроатлантическата ориентация на страната. БСП и „Възраждане“ се обявяват за неутралитет и заплашват българите, че ако опонентите им спечелят изборите, страната ни ще изпрати войници на фронта.
Това се видя на дебат по темата по Нова ТВ тази сутрин. В него участваха Даниел Митов от ГЕРБ-СДС, Никола Минчев от ПП-ДБ, Ангел Георгиев от „Възраждане”, Борислав Гуцанов от БСП и Румен Йончев от БВ. Представител на ДПС нямаше.
В началото Даниел Митов обяви, че заради липсата на редовно правителство страната ни не присъства активно в НАТО и в Съвета на ЕС, изпуска възможности за модернизация на армията и не прави достатъчно, за да помогна на Украйна да възстанови териториалната си цялост. Никола Минчев заяви, че България трябва да бъде интегрална част от НАТО и ЕС. По думите му, българите всеки ден потвърждават евроатлантическия ни избор, като търсят по-добра професионална реализация, възможности и почивка в членките на двата съюза.
Според Румен Йончев членството ни е изпразнено от съдържание, тъй като не сме направили нищо, за да постигнем националните цели, които следват от него. Ангел Георгиев обвини евроатлантическите формации, че искат да въвлекат страната в сблъсък между НАТО и Русия, вместо да пазим неутралитет и да посредничим за разрешаването на конфликта. На сходно мнение беше и Борислав Гуцанов, който пренебрежително допълни, че разлика между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ няма, освен на „битово ниво“. Той възхвали БСП като „единствената мъдра партия“ в България, която предлага алтернатива - позиция, която от "Възраждане" оспорват.
Тук дебатът навлезе в етапа на партийните боричкания. Митов определи БСП и ПП като „съучастници“, защото отказаха да подкрепят проекторешението за военна помощ за Украйна по времето на кабинета „Петков“. Минчев реагира като обяви, че с ГЕРБ-СДС същностно се разминават в разбирането си за евроатлантизма. Като пример посочи подкрепата на последния кабинет „Борисов“ за тръбопровода „Балкански поток“, който заобикаля Украйна и помага на плановете на Кремъл. Митов ядосано му отвърна, че „тази опорка с тръбата не съдържа и доза истина“, и приповдигнато заяви, че войната е показала ясно кой къде стои.
Георгиев повтори думите на Гуцанов, че няма разлика между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, освен личностни противоречия. Според него България вече е въвлечена във войната, тъй като се готви за изпращане на войници на фронта. Същото мнение се оказа, че споделя и социалистът Гуцанов. Това предизвика бурен отпор едновременно от Митов и Минчев, които нарекоха подобни твърдения "безотговорни и безумни". Единството между БСП и „Възраждане“ се разпадна буквално минута по-късно, когато представителите на двете партии се скараха кой е отговорен за износа на оръжие за Украйна и за сделката за американски изтребители.
Накрая Гуцанов заговори за заплахата от война в Далечния Изток с участието на Китай и за нуждата от световен мир. Румен Йончев иронично коментира, че дебатът звучи като конкурс за „Мис Свят“ с призивите за мир.