Все още външното ни министерство не знае кога ще получи достъп от ЦИК до машините за гласуване, които трябва да бъдат изпратени зад граница за вота на 2 април, стана ясно от думите на зам.-министъра на външните работи Костадин Коджабашев по време на седмичния брифинг на министерството.
Коджабашев обясни, че проблемът е свързан с процесите за параметризиране на машините. ''Процесът е дълъг и сложен. В него участват и ''Сиела Норма'', и ''Информационно облсужване'', каза зам.-министърът. Той обаче побърза да успокои, че по-голямата част от изборните книжа са доставени и ако има проблем с машините, проблемните секции извън страната ще отворят нормално с хартиено гласуване.
По-късно заместник-председателят на ЦИК Росица Матева каза, че няма опасност някоя секция в чужбина да остане без машина за гласуване. ''От министерството на външните работи са ни подали списък с имена на хора, които да обработят машините за изпращане. Извършва им се проверка от ДАНС и МВР. След това трябва да приключи и удостоверяването на машините, след което ще се направи довереното изграждане, а веднага след това започва инсталиране и ще бъде възможно машините да се изпратят към чужбина'', каза Матева.
Ще има общо 737 секции в чужбина, а не 738. Причината е, че не е получено разрешение да се разкрие избирателна секция в Манама, Бахрейн. Министерството публикува на сайта си адресите на избирателните секции, както и избирателните списъци за гласуване извън страната. ''245 са общо секциите, в които ще се гласува машинно като най-много такива секции има в Турция – 97'', заяви Иван Кондов, председател на работна група ''Избори'' в МВнР. Според промените в Изборния кодекс вече фигурира изискването във всяка секционна избирателна комисия в чужбина ЦИК да назначава по един държавен служител. Служителите пък трябва да бъдат предлагани на ЦИК от министъра на външните работи. Тепърва обаче ще стане ясно колко ще струва командироването на държавните представители. Преди няколко дни се стигна до промяна на наредбата за кракосрочни командировки, а изчисленията до този момент са правени по стария начин.