Медия без
политическа реклама

Два нови слона пристигнаха в Софийския зоопарк

На мястото на починалата доайенка на градината Артайда

22 Септ. 2023
Фрося и Луиза са приятелки от 35 години.
Катерина Зарева-Симеонова
Фрося и Луиза са приятелки от 35 години.

Софийският зоопарк приветства с добре дошли Фрося и Луиза - двете нови индийски слоници, които ще обогатят колекцията му. Те тръгнаха от Аугсбург, Германия, на 19 септември и изминаха над 1500 километра в специален тир на холандска фирма за транспорт на диви животни. Пътуването им продължи два дни, след което слоновете бяха разтоварени с кран в новия им дом в Зоологическа градина-София.

Животните бяха пуснати първо във вътрешните им пространства, където ще прекарат известен период на аклиматизация.

 

Зала "Гиганти" ще остане временно затворена

за посетители. Това е необходимо, за да могат животните да се успокоят след изтощителното пътуване и да свикнат на спокойствие с новия си дом. Периодът на адаптация и аклиматизация ще продължи колкото е необходимо, за да може Фрося и Луиза да се успокоят напълно и да се адаптират към новата обстановка, преди да бъдат представени пред посетителите на зоопарка. За да се улесни този процес, с тях пътуваха и ще останат за няколко дни и техните гледачи от зоопарка в Аугсбург.

Фрося и Луиза са неразделни приятелки и имат интересни истории. Фрося е родена в ДР Виетнам през 1980 г., а Луиза е родена през 1974 г. в дивата природа на Индия. Фрося е живяла в Московския зоопарк до 1988 г., а Луиза е живяла в берлинския зоопарк от 1977 г., където по-късно попада и Фрося.

 

Двете се запознават през 1988 г. и оттогава са неразделни

През 2020 г. заедно са преместени в Аугсбург поради започване на реконструкция на къщата за слонове в Tierpark Berlin.

И двата слона са изключително умни и се отличават с ярка индивидуалност. Луиза е доминантна, много внимателна, по-мързелива и обича да прекарва повече време във вътрешните пространства. Фрося е по-спокойна, обича да стои на открито и да контактува с гледачите си. И двете много обичат водата, да си играят с автомобилни гуми и да правят кални и прашни бани. В обновените заграждения за слонове в зала "Гиганти" са осигурени условия за отглеждането им съобразно техните навици – има басейни във външните заграждения, сенници, високо поставени хранилки и подходящо средово обогатяване като специална метална топка за слонове, гуми, дънери и пясък.

Двете слоници стават част от колекцията на Софийския зоопарк след решение на Европейската племенна книга за азиатските слонове. Софийският зоопарк заяви желанието си да получи нови слонове след смъртта на слоницата Артайда, която почина на 60-годишна възраст в края на 2021 г. Зоологическата градина в София има дългогодишна традиция в отглеждането на индийски слонове още от създаването си.

 

Първите в България са двойката Нал и Дамаянти

- мъжки и женски индийски слон, които пристигат от Зоопарка на Карл Хагенбек в Хамбург, Германия, през 1912-а. Тогава те са на тригодишна възраст. Живеят в парка на царската резиденция във Врана до 1929-а поради липса на подходящи условия за тях в Царската зоологическа градина. Има дори архивни снимки как Нал, впрегнат като бивол, оре в резиденция Врана.

Сградата на слонарника в Царската зоологическа градина (на мястото на днешния спорен Паметник на съветската армия) е създадена по проект на архитект Станиславов. На 10 юли 1929 г. той е завършен и Нал и Дамаянти се нанасят в новия си дом. Преместването им се оказва нелека задача. Нал бил превозен в специална метална клетка върху кола, теглена от четири коня унгарски тежковози. Дамаянти изминава разстоянието от 10 км. от парка Врана до новия си дом пеша, съпроводена от ескорт от гледачи.

Отново двойка от Индия идва у нас след смъртта на Нал и Дамаянти. Савитри и Савитан пътуват с кораб от Калкута цял месец. През 1954-а пристигат във Варна, от там са докарани в София със специален вагон. Савитри е първата слоница, родила в България, и то два пъти. Но и двете й слончета - София и Пашко, живеят кратко. В Зоопарка е живяла и цирковата слоница Зита.

Артайда, бивш цирков слон, бе част от семейството на зоопарка в продължение на 18 години (2003-2021). В природата индийските слонове имат средна продължителност на живота около 45 години, а в плен могат да живеят значително по-дълго - до 60-65-годишна възраст.

И днес, 135 години след създаването му, емблемата на Софийския зоопарк е слон с корона.

Почина индийската слоница Артайда – най-възрастното животно в Софийския зоопарк, съобщиха във Фейсбук страницата си от зоологическата градина. Тя бе на преклонната за своя вид възраст от 58 години.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата