Медия без
политическа реклама

Крокодилът от "Ботунец" вече е в зоопарка

Все още се издирва истинският му собственик

07 Авг. 2024Обновена
"Ботунец", дупка... крокодил - туй е положението.
БНТ
"Ботунец", дупка... крокодил - туй е положението.

Проверка за незаконна сеч в столичния квартал "Ботунец" приключи смайващо във вторник - изнамерен бе крокодил. На него се натъкнали столични инспектори от район "Кремиковци".

Ден по-късно екип на Столичния зоопарк транспортира крокодила в зоологическата градина. В акцията се включиха екипи на район "Кремиковци", Столичния инспекторат и Министерството на околната среда и водите.

Животното е отглеждано нехуманно в коритото на общински терен в Ботунец, каза кметът на района Лилия Донкова.

За крокодила е осигурена специална среда в зоопарка. Ще му бъдат направени необходимите тестове и изследвания на здравословното състояние.

Оказа се, че влечугото е чипирано. Според чипа собственикът на крокодила не е този, който го държи, съобщиха от регионалната екоинспекция в София, откъдето повече от два часа и половина съставяха актове и попълваха документи. 

Крокодилът бе открит в дупка край пътя, импровизиран басейн. Втори ден цари мистерия какво точно прави там. Водещата версия е, че го стопанисват циркови артисти. Поне така твърди разпитваният мъж. Според него го притежавал напълно законно.

"Крокодилът е установен всъщност от 11 юли. Оттогава сме изпратили писмо на РИОСВ, че трябва да дойдат на място, да направят проверка. Те са единствената институция, която може да каже дали е законно отглеждано това животно, дали - не. Те отговарят за дивите животни. Това е нилски крокодил, който не е отглеждан по правилен начин и по тази причина днес размерите, с които трябва да бъде. Крокодил е отглеждан на общински терен - в яма, изкопана, в пластмасова вана, която е 1,20 на 1,20 метра. А крокодилът е над метър и 60. Така че представете си колко добри условия за отглеждане", обясни кметът на район Кремиковци Лилия Донкова.

Вчера собственикът на крокодила отказа да го предаде на екипите на столичния зоопарк. Днес, в продължение на час след като крокодилът беше извозен, той спореше с представителите на РИОСВ, че те неправомерно са го взели и нямат основание.

Има спор и чий е теренът, на който живее "цирковият крокодил". От Общината обясниха, че имотът е общински. А като притежатели на терена от общината не знаят да е издавано разрешително за отглеждане на крокодил. Според кметицата на район "Кремиковци" Лилия Донкова имотът е държавен, като незаконно върху него били отсечени осем дървета. Мъжът пък твърдял, че си е частен.

Тъй или иначе екзотичните животни не са новост за София. Преди 14 години при ареста на един от братята Дамбовци бяха изнамерени три тигъра. "Частните зоологически градини" са забавление за баровци.

 

"Е, МОЖЕ И АЛИГАТОР ДА Е!"

Вечерта екшънът получи развитие. Поради неповторимия му характер препредаваме почти дословно информацията от БТА:

"Представители на Зоологическата градина в София и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София пристигнаха в столичния квартал "Ботунец", за да вземат открития там крокодил, но представящият се за собственик на животното не им позволява. Той иска да получи протокол, както и основание, заради което искат да вземат животното. Има засилено полицейско присъствие, както и граждани в района. (...) Около 30 минути представителите на столичния зоопарк и РИОСВ и представящите се за собственици на животното спорят имат ли право да му го отнемат. (...)

Директорът на столичния зоопарк Добромир Бориславов потвърди за БТА, че техен експерт е отишъл на място, за да съдейства на РИОСВ-София. По думите му трябва да се определи вида, ще се вземе и решение дали животното да бъде иззето. (...) "Изглежда като крокодил, но може да е алигатор или кайман", поясни той. И обясни, че има конвенция, която класифицира животните като видове във връзка с тяхната значимост с няколко приложения, като документът представлява регламент за борба с незаконната търговия с екзотични диви животни. "В приложение 1 са животните, абсолютно забранени за търговия и подлежат на изземане от притежателя им. Приложение 2 се касае за животни, които подлежат на регистрация и могат да бъдат притежавани и отглеждани, но в подходящи условия", обясни Бориславов. "Ако собственикът е придобил животното по законен начин и го е регистрирал в РИОСВ, има право да го отглежда. Фин момент е при какви точно условия се отглежда животното", коментира още Бориславов. "От това, което чух до момента, условията са изключително неподходящи, да не кажа и много лоши, най-вероятно РИОСВ ще вземат решение да изземат конкретното животно и да го настанят в столичния зоопарк", уточни Добромир Бориславов. Експертът подчерта, че отглеждането на диви животни в домашни условия може да е опасно. "Като малки дивите животни са много сладки, но когато пораснат започват да стават опасни и самите им стопани понякога не са наясно с рисковете", заяви Бориславов". 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

крокодил, Ботунец

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?