Учени от пловдивския Център по растителна системна биология и биотехнология създадоха прототип на човешката кожа. Откритието може да се използва за различни проучвания в областта на медицината и фармацевтичната индустрия. То е част от друг мащабен проект, който има за цел да забави стареенето на човешкия организъм, предаде БНТ.
Учените са започнали за разработват 3D модел на човешки епидермис. След 3-годишен труд успяват да "отгледат" в лабораторни условия прототип. Макар и с миниатюрни размери и дебелина от 50 до 100 микрона, той може да се види с просто око и да се използва в различни предклинични изследвания.
Екипът използва прототипа, за да изследва как молекулите, които се задържат в нейния най – външен слой, предпазват организма от различни вредни влияния, най – вече от UV лъчите. "Не е тайна за никого, че под въздействието на UV лъчите нашата кожа старее. Това, което може би не се знае от широката маса хора, е че и от синята светлина, т.е. светлината, която идва от всичките електронни устройства, които ние използваме ежечасно, също старее", каза проф. Милен Георгиев, ръководител отдел "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра.
Екипът на проф. Георгиев вярва, че е достигнал до молекула, която дава максимална фотозащита и по този начин значително забавя процеса на стареене на кожата. "Можем да накараме фибробластите на възрастни хора да правят колаген и то под формата, под която е необходим, за да може стареенето на кожата да бъде минимизирано", коментира той.