Медия без
политическа реклама

Първата жена премиер на Италия има корени във фашистката идеология

Джорджа Мелони вкара страната в капана на крайнодесните партии

 ''Да'' на традиционното семейство, ''не'' на ЛГБТ лобитата!'', гърми Мелони по време на митинг.
''Да'' на традиционното семейство, ''не'' на ЛГБТ лобитата!'', гърми Мелони по време на митинг.

Италианците гласуваха на избори, които доведоха до издигането на най-радикалното дясно правителство от края на Втората световна война в страната и първата жена премиер, която може би ще стане модел за подражание за националистическите партии в Европа.

Дясната коалиция, водена от ''Италиански братя'' на Джорджа Мелони, включва ''Лига'', водена от Матео Салвини, и ''Напред, Италия'', оглавявана от Силвио Берлускони - двама от най-явните путинисти в италианския политически елит. Мелони обаче се разграничи от тях, като заяви, че е про-НАТО и е против ''бруталната агресия'' срещу Украйна.

''Нашата позиция в прозападния лагер е кристално ясна'', каза тя. Но подчерта в интервю за вестник ''Вашингтон Поуст'': ''Не чувствам, че трябва да бъда приета от лидерите в ЕС. Не се смятам за чудовище, заплаха или опасен човек''.

На Мелони симпатизират полската националистическа партия "Право и справедливост" на Ярослав Качински, антиимигрантската "Шведски демократи" и крайнодясната испанска партия "Вокс". 45-годишната италианка получи одобрението на испанските си колеги към края на най-кратката предизборна кампания в страната и в отговор каза, че двете партии са свързани от ''взаимно уважение, приятелство и лоялност'', като същевременно се надява победата на ''Италиански братя'' да даде на ''Вокс'' тласък в Испания.

От 1946 г. неофашистките партии в Италия са базирани на ''Вия дела Скрофа'', а Мелони си постави за цел да запази офиса в историческата сграда, която някога е била посещавана от последователи на бившия фашистки лидер Бенито Мусолини, когото Мелони определя като "сложна личност". По този повод в своята автобиография от 2021 г. тя пише, че е наясно, че се движи в политическо минно поле. "Ние сме деца на нашата история. На цялата ни история. Както е случаят с всички други нации, пътят, който сме извървели, е сложен, много по-сложен, отколкото мнозина искат да покажат", пише тя. 

Партията ''Италиански братя'' избира логото на следвоенните крайнодесни партии: пламък, който гори в цветовете на италианския флаг, често възприеман като вечния огън на гроба на Мусолини. ''Джорджа Мелони не иска да изостави символа, защото това е самоличността, от която не може да избяга; това е нейната младост'', казва за Би Би Си Джанлука Пасарели, професор по политически науки в Римския университет ''Сапиенца''. ''Нейната партия не е фашистка'', обяснява той. ''Фашизмът означава да вземеш власт и да разрушиш системата. Тя няма да направи това и не би могла. Но в партията има крила, свързани с неофашисткото движение. Тя винаги е играла някак по средата'', казва Пасарели.

Известно е, че докато се е подготвяла за изборите на 25 септември, Мелони изпратила писма до партийните членове, инструктирайки ги да не правят крайни изявления, да се въздържат от споменаване на фашизма и най-вече да се въздържат от така наречения ''римски салют'' -  жест с протегната напред дясна ръка, който наподобява нацистки поздрав. 

Родената през 1977 г. в Рим Джорджа е на 11, когато баща ѝ Франческо напуска семейството и се премества на Канарските острови. Франческо подкрепя левицата, а майка ѝ Анна - десните. Това предизвика спекулации, че политическият път на Мелони е мотивиран отчасти от желанието ѝ да отмъсти на отсъстващия си баща. 

На 15 г. Джорджа се присъединява към младежкото крило на неофашистката партия ''Италианско социално движение''. По-късно  ръководи студентския клон на крайнодесния ''Национален алианс''. Избрана е в Камарата на депутатите на италианския парламент през 2006 г. и става най-младият министър в Италия две години по-късно. На 31 тя поема поста министър на младежта и спорта в правителството на Берлускони. Преди десет години основава партията ''Италиански братя'', която ръководи от 2014-а. През 2020 г. поема и председателството на партията на Европейските консерватори и реформисти.

Мелони се впуска в предизборната кампания с популисткия лозунг "Италия и италианският народ на първо място!". Партията ѝ призовава за увеличаване на семейните помощи, по-малко европейска бюрокрация, ниски данъци и спиране на имиграцията. Мелони иска да предоговори отношенията на Италия с ЕС и отхвърля абортите и еднополовите бракове.

По отношение на икономическата и външната политика обаче новият премиер почти няма опит. Според критиците ѝ това е така, защото прекарва по-голямата част от политическата си кариера като депутат и партиен функционер. Мелони обаче твърди, че опонентите ѝ са отчаяни, защото е успешна на политическия фронт. ''Свързването ми с Мусолини, Хитлер или Путин е нелепо. Все пак подкрепям Украйна'', казва тя по повод сравненията със стари и нови лидери с лоша слава. 

В ТВ интервю Мелони съветва критиците си да погледнат Франция и Германия, където крайнодесните популистки партии постигат успех и никой не превръща това в скандал. ''Защо в Италия трябва да е различно?'', пита новият премиер.

Но дори когато опитва да успокои западните съюзници на Италия, че силно подкрепя проукраинската линия на правителството на Драги, нейната консервативна социална политика тревожи мнозина. ''Да'' на традиционното семейство, ''не'' на ЛГБТ лобитата!'', гърми Мелони на митинг на крайнодясната испанска партия ''Вокс''. И призовава за морска блокада на Либия, за да се спрат лодките с мигранти.

''Мелони не е опасност за демокрацията, а опасност за Европейския съюз - казва проф. Пасарели, който я поставя в същия калъп като националистическите лидери на Унгария и Франция. - Мелони е от същата страна като Марина льо Пен или Виктор Орбан. Италия може да се използва от Путин като троянски кон, така че да му позволи да продължи да отслабва Европа."

Кандидатирайки се да стане първата жена министър-председател на Италия, Мелони утвърждава женската си идентичност, но, смята проф. Пасарели, по мачовски, по политически начин: ''Главата на италианското семейство е ''мама''. Тя е фигурата, която контролира кухнята. Мелони използва това умно, защото се прицелва в ядрото на нашата система", смята Пасарели.

Предусещайки накъде духа вятърът, на последната си пресконференция Марио Драги каза, че следващото правителство на Италия трябва да избира своите партньори не само въз основа на ''идеологическа принадлежност'', а да преценят дали защитават интересите на италианците. Според коментар на в. ''Гаридън'' посланието на Драги е, че в италианския национален интерес е да остане близо до Франция и Германия. Сега Мелони трябва да реши дали да следва съветите на предшественика си, за да успее.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата