Медия без
политическа реклама

МВнР обяви курортите в Египет и Йордания за безопасни

10 000 българи са с предплатени почивки в съседните на Израел държави до края на ноември

20 Окт. 2023
Египетските курорти в Хургада добиха голяма популярност сред българските туристи.
Египетските курорти в Хургада добиха голяма популярност сред българските туристи.

МВнР необосновано е покачило нивото на риска за пътувания до Египет и Йордания, с което е създало паника сред туристите с резервации за тези държавите.

Така на специална пресконференция туроператори изразиха недоволството си от реакцията на външното ни министерство след избухването на военния конфликт на територията на Израел и Ивицата Газа. 

Туроператорите се оплакаха, че прибързаната препоръка на МВнР към българите да се въздържат да посещават двете съседни на зоната на конфликта държави създава сериозни проблеми и правни последици за организаторите на пътуванията и самите туристи. Първоначално Ситуационният център към МВнР обяви ниво на риск от 4 при 5 възможни нива. Подобни предупреждения няма от страна на другите европейски държави, казаха българските туроператори.

"Клиентите са притеснени от предупрежденията на МВнР и искат да анулират пътуванията до Египет и Йордания. Ние обаче не може да им върнем парите за платеното вече пътуване. Нямаме основания за това - полетите до тези две държави се осъществяват, хотелите са отворени, има туристи от цял свят", обясни Димитър Балтов, зам.-председател на сдружението на туроператорите "Бъдеще за туризма" и управител на "Руал Травъл".

От сдружението увериха, че няма никаква опасност за туристите, които организирано посещават Египет и Йордания.

По настояване на туроператорите в четвъртък в министерството на туризма е проведена среща с представители на МВнР и транспортното министерство. В резултат на тази среща още същия ден от МВнР са коригирали публикуваната на сайта си препоръка за посещенията в Египет като са отбелязали, че "засега обстановката не предполага промени по отношение на организираните групови пътувания, осъществявани с чартърни полети до курортите в Шарм Ел-Шейх и Хургада".

За Йордания още миналата седмица МВнР отправи предупреждение да се избягват рискови райони, където се провеждат демонстрации - основно в столицата Аман, градовете Зарка, Ирбид и Русейфа, както и в населени места от северозападната част на страната. Препоръчва се да се избягват туристически посещения на граничните с Израел и Западния бряг региони и гореизброените градове. В столицата да не се посещават районите на Стария град (т.н. Даунтаун) и джамиите "Ал-Хусейни" в Стария град и "Ал-Калути" в кв. "Ал-Рабиах".

Близо 10 000 българи имат предплатени почивки и екскурзии до Египет и Йордания до края на ноември, посочиха туроператори. Тези две туристически дестинации са много популярни по това време на годината. В Египет групите директно пристигат с чартърни полети на летищата в  популярните курорти Шарм Ел-Шейх и Хургада, но има и кратки пътувания до Кайро, където се посещават пирамидите и Египетският музей. Курортите и културно-историческите забележителности са силно охранявани от армията, охрана има и във всеки туристически автобус, посочиха туроператорите.

В Йордания основно се лети директно до курорта Акаба, откъдето се ходи до древния град Петра и червената пустиня Вади Рум.

В момента в тези две държави има 1800 български туристи, заминали с български туроператори.

Посланикът на Египет Халид Емара, който също участва в пресконференцията, заяви, че МВнР неоснователно е обявило страната му за опасна дестинация. "В момента в различни части на страната има огромен брой туристи от цял свят. Туризмът за нас не е просто бизнес, гарантирането на сигурността и стабилността е на първо място", каза посланик Емара. Той уточни, че тази година до момента страната му посреща рекорден брой туристи - 14 милиона души. "По света има много конфликти и събития, които са притеснителни. Включително и България е близо до зона на военен конфликт, но ние не сме препоръчали на нашите граждани да се въздържат да посещават страната ви", каза посланикът на Египет. 

Българските туроператори настояват за по-засилен диалог в бъдеще с МВнР. "Този проблем с външно министерство не е от сега. По време на ковид-пандемията също се сблъсквахме с изненадващи и необосновани решения, които се отразяваха силно негативно на туристическия бизнес", посочи Димитър Балтов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата