Медия без
политическа реклама

Сборници с произведения на Шекспир отиват на търг в Лондон

23 Апр. 2025
Pixabay

Комплект от четири сборника за Шекспир, чиято стойност се оценява на повече от 3,5 млн. паунда (4,7 млн. долара), ще бъде продаден в Лондон следващия месец, съобщиха от аукционна къща Sotheby's, предава БГНЕС.

През 1623 г. е публикувана първата колекция от пиеси на Уилям Шекспир, която е смятана за една от най-важните книги в английската литература.

Без нея вероятно щяха да бъдат изгубени половината от пиесите на писателя, включително „Макбет“, „Дванайсета нощ“ и „Юлий Цезар“.

От 750-те екземпляра, публикувани при първоначалното отпечатване, са оцелели около 235.

Нов тираж през 1632 г. дава началото на втория сборник, който съдържа поправки към първоначалния, а третият, съдържащ седем допълнителни пиеси, се появява през 1664 г. Много от екземплярите са изгубени при големия пожар в Лондон през 1666 г. Поредицата е завършена с четвърто издание през 1685 г.

Поколения библиофили са мечтали да притежават пълния комплект, но това става все по-трудно постижимо с намаляването на броя на екземплярите в частни ръце.

За последен път четирите издания са предлагани заедно през 1989 г. в Ню Йорк.

Комплектът, който ще бъде продаден от Sotheby's на 23 май, с оценка от 3,5 до 4,5 млн. паунда, е събран през 2016 г. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Уилям Шекспир, Sotheby's