Преди две години САЩ се изтеглиха от Афганистан, оставяйки талибаните да поемат управлението на страната. Оказва се обаче, че действителността за тях съвсем не е такава, каквато са си я представяли, тъй като повечето талибани сега трябва да работят на бюро по осем часа на ден, а това противоречи със стария им начин на живот.
Независимата организация Afghanistan Analysts Network публикува интервюта с петима членове на талибаните. Те са на възраст от 24 до 32 години и всички са прекарали между шест и единадесет години в битки за талибаните.
Бивш снайперист от групировката казва: ''Всичко, което трябваше, беше да правим планове за атаки срещу врага и за отстъпление. Хората не очакваха много от нас и ние носехме малка отговорност за тях, докато сега, ако някой е гладен, ни смята за пряко отговорни за това. Талибаните нямаха ограничения, а сега седим на едно място, зад бюро и компютър 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. Животът стана толкова уморителен; правим едни и същи неща всеки ден'', разказва той.
Чувството за изтощение на бившия снайперист е повторено от 25-годишен член на талибаните, който тъгува за стария си живот. ''На сегашната работа има малко за вършене. Затова прекарвам по-голямата част от времето си в Туитър. Свързани сме с бърз безжичен интернет. Много от нас са пристрастени към интернет, особено към Туитър'', казва той.
Сега талибаните, които работят за правителството, трябва да са по работните си места преди 8 сутринта и не могат да си тръгнат преди 16,00 ч. Ако си тръгнат по-рано или не отидат навреме, рискуват заплатата си.
Командир на име Камран, на 27 години, се ядосва, че преди е бил само той, мотоциклетът му и уоки-токито, и ''талибанските работи'', които е трябвало да върши. ''Сега всички търсят държавна работа и за това трябва кола. Много от нас са се затворили в офисите, изоставили простия живот'', казва Камран.
Всъщност талибаните не вършат кой знае каква работа
Въпреки оплакванията талибаните не се стараят особено да подобрят положението в Афганистан. Според сайта rescue.org повече от половината афганистанци в момента разчитат на хуманитарна помощ. Страната е изправена пред трета година на суша, която значително вреди на продоволствената сигурност в региона. Сега, когато талибаните забраниха на жените да работят като хуманитарни работници, се очаква гладът и бедността в региона значително да се влошат. Много организации също така отказаха да продължат да предлагат помощ, докато талибаните не отменят забраната си за жени хуманитарни работници.
В допълнение към проблема с бедността, през 2022 г. талибаните намалиха бюджета за социални помощи с 81%. Освен това забраниха на жените и момичетата да посещават училище, университет, да шофират и да заемат ръководни работни позиции.