В Йемен, обхванат от война, някои са готови да преминат стотици километри, за да посетят "Галакси лийдър", товарният кораб, свързан с израелски бизнесмен, превзет от йеменските бунтовници хуси, които след това го превърнаха в място за своя прослава.
Дошъл от йеменската столица Сана, която е под контрола на хусите от 2014 г., Зубаир ал Хайдари казва, че е пътувал пет часа, за да види "израелския кораб", закотвен край Ходейда, друг голям йеменски град, изплъзнал се от контрола на официалните йеменски власти.
От пристанище в района на Салиф малък дървен плавателен съд откарва Зубаир в морето заедно с още дузина други посетители, които са вдигнали високо телефоните си, за да снимат сцената, като същевременно дъвчат кат - леко енергизиращо растение, консумирано в тази най-бедна страна на Арабския полуостров.
Пътуването до кораба струва еквивалента на един долар, което е цената на едно ядене. Пътниците са без спасителни жилетки и в добро настроение.
"За нас е чест и гордост, че нашите въоръжени сили изпълняват тази невероятна работа в подкрепа на нашите потискани братя в Палестина и Газа", казва Зубаир на сътрудник на Франс прес, който също е в лодката.
"Галакси лийдър" е експлоатиран от британска компания, която обаче е собственост на израелски бизнесмен. Корабът беше нает от японска компания, когато беше пленен от хусите на 19 ноември с 25 членове екипаж. Сред тях има и двама българи. Хусите заявиха, че са пленили кораба в знак на солидарност с жителите на ивицата Газа, в която се води война между Израел и "Хамас".
Хусите, които са близки до Иран, извършиха оттогава много атаки срещу с кораби, свързани с Израел край бреговете на Йемен - една морска зона, която е от съществено значение за световната търговия. Това тласна САЩ и Великобритания да нанесат удари по позиции на хусите.
В този контекст хусите превърнаха "Галакси лийдър" в символ на своята борба, организирайки екскурзии до кораба пет пъти на седмица. Тези пътешествия са само за мъже.
Хизам ал Асад, член на политическото бюро на движението на хусите, говори за кораба като за туристическа дестинация. "Това е доказателство, че йеменският народ е нетърпелив да се срещне с врага и да му се противопостави", допълва той, визирайки пленения плавателен съд.
След десетина минути в морето Зубаир ал Хайдари и неговите спътници се качват най-накрая на товарния кораб, където бързат да си направят снимки за спомен.
Някои похващат традиционен танц, при който размахват ножове, които повечето от йеменците носят на поясите си, на фона на песни в прослава на хусите.
Хамада ал Байдани, за когото корабът е "източник на гордост за йеменците" разказва, че е дошъл от Ал Байда, намиращ се на 400 километра оттук.
Пътуванията от Ходейда до Ал Байда се организират два пъти седмично по осеяни с дупки пътища и могат да отнемат до 8 часа. Плаща се еквивалента на 22,6 долара.
На мостика на "Галакси лийдър" нито един от посетителите, срещнати от сътрудника на Франс прес, не казва да е забелязал членове на екипажа на кораба, сред които има българи, филипинци, украинци или мексиканци.
Няколко дни след отвличането на кораба хусите публикуваха видео, което показва генерал, да посреща група хора, представени като членове на екипажа, но след това хусите не направиха коментари по този въпрос.
Само йеменските и палестинските знамена се развяват вече над товарния кораб, както и транспаранти с антиамерикански и антиизраелски лозунги.
След един час, прекаран на борда, под убийствено слънце, Зубаир ал Хайдари и другите туристи като него потеглят на обратно, скандирайки: "Аллах е велик, смърт на Америка, смърт на Израел".
---
Превод: Габриела Големанска, БТА