Япония победи домакина Франция и защити световната си титла по сладкарство.
В първенството, което се провежда веднъж на две години, участваха отбори от 10 държави. Всеки екип бе от трима членове - специалисти съответно по шоколад, сладолед и захарни произведения. Те бяха натоварени със задачата да разработят три десерта, които да представят страната им: замразен десерт, ресторантски десерт - който можеше да има специална гарнитура, добавена на съдийската маса, и т.нар. шоу шоколад.
Всичко това в рамките сао на 5 часа.
Сладкарите разчитаха, разбира си, както на съставките, така и на дизайна, за да подчертаят кулинарните изкушения на своите страни. Китайският отбор, например, се представи със сложен захарен дракон, докато мексиканците включиха шоколад, царевица и други местни храни в своите десерти.
Освен това състезателите бяха и в тематични тоалети и аксесоари. Французите бяха с шикозни ризи и барети с бретонски райета. Мексиканците, вдъхновени от Деня на мъртвите, ползваха захарни черепи, а отборът на Великобритания работеше върху своите десерти, сложил изящни шапки на разносчици на вестници и папийонки.
Световното първенство беше в Лион, но френският отбор не успя да спечели златния медал, задоволявайки се със среброто. Домакините бяха победени от защитаващите титлата си сладкари от Япония, които чийто отбор събра лимон, круша, невен и "чоколате гранита" във формата на лист от асаноха (коноп) за ресторантския десерт. За замразения сладкиш екипът предложи лакомство с кайсии, наподобяващо въртяща се играчка.
Французите пък се представиха с впечатляваща серия от шоколадови яйца, пълнени с мус от шоколадово-лешниково суфле, покрити с шоколадов щройсел.
Бронзът отиде при сладкарите от Малайзия и това е най-високият резултат на страната от Югоизточна Азия в световните първенства. Малайзийците получиха високи оценки за своя замразен десерт, който те описаха като „хармонична комбинация от ярки цитрусови плодове, сладки кайсии и фини подправки“ - реверанс към мултикултурното наследство на страната.
Крайното класиране е: Япония, Франция, Малайзия, Китай, Белгия, Италия, Южна Корея, Сингапур, Великобритания и Аржентина.