Конкурсните кампании очертаха две основни посоки: отговорност към Планетата Земя, заплашена от човешката дейност и към нашата родна земя, заплашена от обезлюдяване. Какво могат да направят маркетинга и комуникациите срещу тези заплахи?
Това е въпросът ни към представителите на FOX NETWORKS GROUP BULGARIA, TELUS International Europe и комуникационните агенции B+RED и Маккан София ООД.
Милена Филчева, Маркетинг и ПР директор Балкани, Fox Networks Group
Целта на „Планета или пластмаса?“ в световен мащаб е да информира и да провокира действия, за да предотврати попадането на 1 милиард пластмасови предмети в Океана. Доста амбициозна цел, нали? И всъщност, основният ресурс за нейното постигане е комуникацията.
Като медиен бранд National Geographic разказва истории, работи с откриватели и учени, за да променя гледни точки, да образова, да дава искра за нови идеи. В същото време дружеството National Geographic Partners, от което телевизионният канал е част, отделя 27% от постъпленията си за проекти в областта на науката и опазването на околната среда.
Така, зад каузата стои не само комуникационна кампания, а същински ангажимент на бизнеса. В допълнение, с ограничаването на пластмасата за еднократна употреба се ангажираха почти всички колеги – в офиса и в домовете си.
Убедена съм, че когато намеренията и заявената съпричастност се превърнат в реални действия, проблемът ще се ограничи.
У нас, в България, само след броени месеци комуникация, (септември 2018 г. до април 2019 г.) 79% от интернет потребителите между 15 и 54 години вече бяха чули или добре познаваха „Планета или пластмаса?“ (според проучване на социологическа агенция Tаlk). 92% заявяват, че са загрижени за замърсяването с пластмаса, а 81% – че се опитват да ограничат употребата й.
Тази година ще продължим комуникацията и усилията си и се надявам да намерим начин да измерим доколко намеренията са се превърнали в действия.
За постигнатото до тук бих искала да благодаря на Магдалена Малеева и Юлиан Вергов, които станаха посланици на идеята, на Спортен клуб „Бегач“, който организира Plastic-Free Run край Панчарево, на WIND2WIN, с които чистихме плажа на Ропотамо, на екологично сдружение „За земята” и Greenpeace и на всички медии и бизнеси, които ни партнираха.
Захарина Вецева, Старши мениджър корпоративни комуникации и КСО – TELUS International Europe
Гордеем се, че TELUS International Europe е не само водещ работодател в аутсорсинг индустрията, но и лидер в сферата на корпоративната социална отговорност. Наша основна философия е да „даваме там където живеем“ – под този надслов през 2018 година засадихме над 12 000 дръвчета с грижа за нашата планета. В тази инициатива ангажирахме над 800 от нашите служители, които участваха в споделената кауза за опазване на околната среда.
Кампанията с която тази година бяхме отличени на BAAwards е свързана с друга важна тема в нашето общество – младежката заетост. Страната ни е на едно от последните места по младежка заетост в ЕС, а в същото време бизнесът изпитва сериозен недостиг на млади квалифицирани кадри. За да решим този проблем, заедно с нашата агенция Proximity Sofia/BBDO Group създадохме кампанията „Твоята първа работа има значение“, която целеше да промени нагласите на младежи и родители относно първата заетост. Постигнахме широк отзвук и започнахме обществен диалог по темата. Създадохме съдържание на разбираем език както за младежи, така и за родители.
Независимо от проблема, маркетинг и комуникациите винаги могат да съдействат за неговото решение. Те са тук, за да информират широката общественост, например да представят новите възможности за започване на първа работа или това как да живеем с по-малко отпадъци. Решения, които всеки от нас взема на база достъпната информация, а комуникациите са тук, за да ни я предоставят.
Пламена Стефанова, Директор обслужване клиенти - агенция B+RED
Маркетинг и комуникационните кампании създават трендовете – на глобално и на локално ниво. Ето защо отговорността на посланията, които отправяме към аудиторията ни, е огромна. Забелязва се положителна тенденция компаниите да „прегръщат“ повече инициативи, които са ориентирани към по-устойчиви решения. Не само комуникационно, но и на ниво производство, бизнесът става все по-отговорен към влиянието, което оказва на околната среда. И това ще продължи да се развива и надгражда в бъдеще.
Все повече в бизнеса навлизат и т.нар. екоиновации и това е потенциално интересно съдържание, което може да се интегрира и в маркетинг и комуникационните кампании, за да ангажираме по-силно таргет аудиторията и обществеността като цяло.
Относно заплахата от обезлюдяване на цели региони в България – по-скоро трябва да се насочим към изграждане на изцяло нови стратегически кампании, които да бъдат инициирани не толкова от бизнеса, колкото от самата държава и конкретните общини. Тези проблеми не се решават с кампании, а с конкретни мерки на местно ниво, които през кампании да бъдат комуникирани към хората. С други думи – държавата прави крачка и чак тогава бизнесът започва да я следва.
Десислава Олованова, Управляващ директор на агенция - Маккан София ООД
81% от хората по света днес вярват, че брандовете имат силата да направят света по-добро място за живеене. 72% биха искали брандовете да играят по-голяма роля в обществото. Също така 72% от хората по света смятат, че глобалните институции като Световна Банка и Обединените Нации не разбират достатъчно реалните нужди на техните държави. Данните са от проучване в над 140 държави на McCann Truth Central за 2018. За първи път в историята рекламодателите и консуматорите са в ситуация да се възползват от предпоставка, която може да направи диалогът между тях истински. Глобалните брандове вече са позиционирани в съзнанието на хората като институции, на които може да се има доверие и които, благодарение на своите принципи и ценности, са възможен катализатор на положителни промени в обществата. Брандовете се ползват с много по-голямо доверие от политиците. Те притежават и още нещо - комуникационна сила и инструменти. Много често познават локалните проблеми на общество и общности и благодарение на това могат да бъдат техни застъпници. Всички тези предпоставки показват, че маркетинга и комуникациите могат да направят много в посока на промяна на света и хората и да са двигател на социално отговорно поведение. Глобалните брандове по света осъзнаха тази огромна комуникационна сила и предимство и почти няма кампания тази година, която да е спечелила голям международен фестивал и да не насочена към решаването на конкретен глобален или регионален проблем. Статистиката показва, че именно тези кампании са и най-ефективните кампании за годината.