Медия без
политическа реклама

ЕС наказа беларуския медиен сектор, с който СБЖ обменя опит

Пропагандисти на диктатора Александър Лукашенко получават забрана за достъп до ЕС

05 Авг. 2024
Председателката на СБЖ Снежана Тодорова подписа в Минск в началото на юли споразумение за сътрудничество с председателя на Беларуския съюз на журналистите Андрей Кривошеев
СБЖ
Председателката на СБЖ Снежана Тодорова подписа в Минск в началото на юли споразумение за сътрудничество с председателя на Беларуския съюз на журналистите Андрей Кривошеев

Европейският съюз наложи санкции срещу 28 беларуски правоприлагащи органи, съдии и журналисти, сред които и Ирина Акулович, генерален директор на информационна агенция БелТА, се казва в изявление на Съвета на ЕС.

"Днес Съветът реши да приеме допълнителни забранителни мерки срещу 28 лица", се казва в изявлението. ЕС ги обвини, че подкрепят "вътрешни репресии" и "нарушения на правата на човека".

В санкционния списък са включени водещият на телевизионното предаване "Сенат" по канал STV и председател на Младежкия парламент към Народното събрание на Беларус Никита Рачиловски, главният редактор на институцията на президентската администрация на Република Беларус "Издателство "Беларус днес" Дмитрий Жук. Санкциите са наложени на "двама заместник-началници на Главното управление за борба с организираната престъпност и корупцията на Министерството на вътрешните работи, някои съдии, прокурори, ръководители на изправителни институции.

Жук вече е бил под санкциите на ЕС от 2012 г. до 2016 г., но по-късно санкциите срещу него и други беларуски граждани бяха отменени по време на краткото затопляне на отношенията между Брюксел и Минск.

В списъка на ЕС със санкции срещу Беларус са включени общо 261 души и 37 организации. Техните активи, ако бъдат открити в ЕС, подлежат на замразяване, а на физическите лица е забранено да влизат в ЕС.

Беларус е на 167-о място от 180 държави в света по свобода на словото. Поставен е в червената зона на класацията на "Репортери без граници", заради репресиите срещу журналисти, които се отклоняват от официалната линия на властта. Въпреки това председателката на Съюза на българските журналисти отиде миналия месец за обмен на опит с беларуските медийни институции и не забеляза нищо нередно, както личи от нейния възторжен разказ за обстановката в страната, споделен на сайта на СБЖ.

Група дългогодишни поддръжници на Лукашенко, които са се възползвали от режима, са обект на санкционни мерки, пише в решението на Съвета на ЕС. "Сред тях са генералният директор на най-голямата държавна информационна агенция, Беларуската телеграфна агенция (БелТА), Ирина Акулович; водещият на телевизионното предаване "Сенат" по канала STV (СТВ) и председател на Младежкия съвет към Народното събрание на Беларус, Микита Рачилуски; и предишният ръководител на пресслужбата на Лукашенко и дългогодишен генерален директор на БелТА, Дмитрий Жук. Тези пропагандисти на режима доброволно са предоставяли на беларуската общественост невярна информация за репресиите, извършвани от държавните органи, разпространявали са дезинформация, създадена както от беларуските, така и от руските власти, и са насърчавали омразата към демократичната опозиция и гражданското общество."

Ограничителни мерки бяха наложени на двама заместник-началници на Главния отдел за борба с организираната престъпност и корупцията на Министерството на вътрешните работи, който е един от основните органи, отговорни за политическото преследване в Беларус, включително за произволни и незаконни арести и малтретиране на активисти и членове на гражданското общество.

В днешния списък са включени и различни представители на съдебната власт, а именно прокурори и множество съдии, които са издавали политически мотивирани присъди, включително срещу граждани, протестирали срещу фалшифицираните президентски избори през 2020 г. или просто са изразили мнението си срещу режима на Лукашенко. Освен това ограничителни мерки са наложени и на ръководителите на различни наказателни институции (затвори и център за предварително задържане).

Посочените днес лица подлежат на замразяване на активите, а на гражданите и фирмите от ЕС е забранено да им предоставят средства. Освен това физическите лица са обект на ограничения за пътуване, които им забраняват да влизат или да преминават транзитно през териториите на ЕС.

Тези санкции са приети преди четвъртата годишнина от фалшивите президентски избори през август 2020 г. В заключенията си от 19 февруари 2024 г. Съветът изрази дълбоката си загриженост във връзка с влошаването на положението с правата на човека в Беларус и категорично осъди продължаващите кампании за преследване и сплашване на всички сегменти на беларуското общество от страна на беларуския режим. Съветът изрази съжаление, че политическите затворници продължават да бъдат държани в затвора при ужасяващи условия, изложени на изтезания и малтретиране, без достъп до основни здравни услуги, както и че много от тези затворници са държани в продължение на дълги периоди от време без възможност за контакт с техните адвокати и роднини. ЕС настойчиво приканва беларуските власти незабавно и безусловно да освободят всички политически затворници и да премахнат смъртното наказание. Съветът също така категорично осъди безпрецедентното равнище на репресии и ограниченията на политическото участие преди парламентарните и местните избори, които се проведоха на 25 февруари 2024 г.

ЕС е на страната на народа на Беларус и безрезервно подкрепя стремежа на беларуския народ към свободна, демократична, суверенна и независима Беларус като част от мирна Европа, се казва в съобщението на Съвета.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

СБЖ, Беларус

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?