Медия без
политическа реклама

Комисията за БНР ще мисли дали да изслуша пак главния прокурор

Силвия Великова бе изслушана в парламентарната комисия за скандала в БНР.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Силвия Великова бе изслушана в парламентарната комисия за скандала в БНР.

Временната парламентарна комисия, която проучва скандала със свалянето от ефир на журналистката от БНР Силвия Великова и прекъсването на „Хоризонт“, би трябвало да покани за втора среща по темата бившия главен прокурор Сотир Цацаров или сегашния Иван Гешев. Това предложи самата Великова на днешното заседание на комисията. На него бяха изслушани тя, бившият директор на БНР Светослав Костов, по чието време избухна скандалът, шефът на „Хоризонт“ Ивайло Савов и други служители на общественото радио. Великова коментира, че законовият срок за извършването на процесуални следствени действия по случая вече е приключил и че прокуратурата може да е събрала нови доказателства. Шефът на временната комисия Тома Биков от ГЕРБ отговори, че срокът за приключване на дейността й е до края на януари и че след това тя трябва да излезе с доклад. От думите му все пак се разбра, че той смята да подложи на обсъждане идеята за ново изслушване на прокуратурата във връзка със скандала в БНР.

Предложението на Великова дойде, след като тя и Ивайло Савов потвърдиха пред депутатите, че бившият генерален директор Костов им признал в отделни разговори на четири очи, че върху него се оказва силен натиск да махне водещата до приключването на процедурата за избора на Иван Гешев за обвинител №1. Причината била, че хора с влияние се дразнели от начина, по който Великова отразява процеса. От своя страна обаче Костов за пореден път отрече да е водил подобни разговори с Великова и Савов и поясни, че е казал същото и в прокуратурата.

Скандалът със свалянето на дългогодишната журналистка избухна през септември м.г., а през октомври временната комисия веднъж вече изслуша бившия главен прокурор. Тогава Цацаров заяви, че разследването е показало, че данни за престъпление има, че прекъсването на "Хоризонт" на 13 септември изглежда в пряка връзка със събитията от предишния ден, когато Великова бе махната от ефир, и че предстои образуване на досъдебно производство по сигнала за принуда чрез злоупотреба с власт от и върху ексгенералния директор. Цацаров каза още, че предстои да се направи експертиза на телефонните разговори, които Костов е водил в дните около събитията, за да се установи с кой е говорил, както и че предстои очна ставка между него и другият замесен в казуса със спирането на "Хоризонт" - техническият директор на БНР Пламен Костов. Днес Светослав Костов потвърди, че между него и съименника му вече е проведена такава очна ставка в прокуратурата.

На заседанието днес за пръв път публично се изказа техническият директор на БНР Пламен Костов, който заяви, че заради случая още преди време е подал оставка. Той съобщи на депутатите, че от техническа гледна точка на 13 септември м.г. сигналът на БНР не е прекъсван и е вървял по оптичните кабели към телевизионната кула. Инженерът поясни още, че сигналът е бил прекъснат след излизането му от кулата от фирмата НУРТС, която осигурява преноса, по настояване на отстранения директор Светослав Костов. По думите на Пламен Костов комуникацията му с генералния директор  била по телефон и "на четири очи", като са били проведени "поне седем разговора". НУРТС е бил уведомен чрез имейл за настояването на Светослав Костов за спиране на сигнала, като искането е стигнало чак до ръководството на компанията, което се е съгласило. Пламен Костов заяви, че и до ден днешен не е съгласен с това действие, за което Светослав Костов не му е посочил мотив. Именно това била и причината да подаде оставка като директор на "Техника" в БНР. В отговор уволненият директор на радиото поясни, че неговата версия по случая е друга и че прокуратурата трябва да реши коя от двете да приеме. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата