Медия без
политическа реклама

СЕМ иска професионален вместо трудов стаж за директорите на БНТ и БНР

04 Ноем. 2020
Бетина Жотева в Народното събрание.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Бетина Жотева в Народното събрание.

Изискването за пет години трудов стаж на кандидатите за генерални директори на Българското национално радио и Българската национална телевизия да бъде заменено с пет години професионален стаж. Това предлага Съветът за електронни медии в становище по проекта за промени в Закона за радиото и телевизията.

"Това ще позволи на повече професионалисти да се кандидатират. Ще имаме по-голяма възможност да избираме между професионалисти и хора, които са готови да работят за обществените медии", обоснова се председателят на СЕМ Бетина Жотева.

На днешното си заседание СЕМ обсъди доклада за измененията на Закона за радиото и телевизията. На 30 октомври правителството внесе в Народното събрание законопроект за промени в медийния закон. Целта е националното ни законодателство да бъде синхронизирано с новите разпоредби на европейската директива за аудиовизуалните медийни услуги. Проектът предвижда СЕМ да осъществява надзор и върху доставчиците на платформи за споделяне на видеоклипове.

До 18 ноември пък е срокът за обществено обсъждане на още един проект за изменения в Закона за радио и телевизия, който засяга основно финансирането на БНР и БНТ. В знак на протест срещу липсващи текстове в този, качен от Министерството на културата за обществено обсъждане, проект за промени в медийния закон, засягащи управлението на обществените медии, генералният директор на БНР Андон Балтаков подаде оставката си, но впоследствие я оттегли по настояване на работещите в общественото радио.

СЕМ прие на днешното си заседание становище относно промените в Закона за радиото и телевизията. Още в началото имаше ключов момент, за който Жотева заяви, че:

"Съществуването на два проекта за закон, на един и същи закон, е възможно най-неудачният вариант за промяна на закон, тъй като има много неизчистени моменти в съгласувателните процедури и това довежда до объркване на всички, които се опитват правилно да разберат какво се случва със ЗРТ. В крайна сметка, когато двата проекта за закон влязат в парламента, там ще трябва да има една трета група, която да обедини двата проекта."

Що се отнася до липсващите в качения от Министерството на културата за обществено обсъждане проект за промени в медийния закон текстове, засягащи управлението, мандатите и задълженията на управителните съвети на обществените медии, Бетина Жотева коментира:

"Нито аз, нито моите колеги можем да се месим в решенията на Министерството на културата. Надявам се по време на това обществено обсъждане този проект за закон да претърпи необходимите промени. Тази особеност в управлението на медиите, която се отчита през годините и при БНТ, и при БНР, свързана с разминаването на мандатите на членовете на управителните съвети с тези на генералните директори, е нещо, което не смятаме, че спомага на доброто управление на БНТ и БНР."

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

СЕМ, БНТ, БНР, Бетина Жотева