Медия без
политическа реклама

Съд отказа на бивш шеф на БНР да го върне на поста

Според първата инстанция СЕМ правилно е отстранил Светослав Костов заради спирането на програма "Хоризонт"

Със спирането на "Хоризонт" Светослав Костов (вдясно) е нарушил "грубо" Закона за радиото и телевизията, прие Административният съд София окръг.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Със спирането на "Хоризонт" Светослав Костов (вдясно) е нарушил "грубо" Закона за радиото и телевизията, прие Административният съд София окръг.

Бившият генерален директор на БНР Светослав Костов губи на първа инстанция делото, което води срещу Съвета за електронни медии заради предстрочното си уволнение през есента на миналата година. Административният съд - София област постанови, че СЕМ правилно е отстранил  Костов заради прекъсването на сигнала на програма "Хоризонт" на 13 септември 2019 г. за повече от 5 часа. Както "Сега" нееднократно писа, "Хоризонт" замлъкна ден, след като тогавашното ръководство на БНР направи опит да свали от ефира журналистката Силвия Великова. Коментарите тогава бяха, че най-слушаната информационна програма на БНР се заглушава, тъй като шефовете на Великова се страхуват да не би колегите й в "Хоризонт" да започнат да въртят възприеманата в националното радио като протестна песен "Let it be".

"Задължението БНР да разпространява 24 часа в денонощието, 365 дни в годината, в продължение на срока на индивидуалната лицензия на „Хоризонт“ е публичноправно задължение, което е нарушено от Светослав Костов като ръководител на БНР, отговарящ за провежданата от обществения доставчик програмна политика. От събраните по делото доказателства става ясно, че реално е липсвала техническа причина, както и не са били налице форсмажорни обстоятелства, които да налагат спирането на сигнала на програма „Хоризонт“ за почти 5 часа. Отговорността на генералния директор е да обезпечи непрекъснатото създаване и разпространение на програмите на националното обществено радио. Той осъществява оперативното ръководство на БНР, от което следва, че като едноличен орган на управление носи отговорност за спирането на сигнала на „Хоризонт“, се казва в решението.

След като СЕМ отстрани Костов от постта, той обяви, че обжалва, тъй като според него Законът за радио и телевизия не позволява неговото освобождаване въз основа на посочените мотиви. В решението си Административният съд посочва, че съгласно ЗРТ мандатът на генералния директор на БНР се прекратява предсрочно, "ако се установи, че извършва или допуска извършването от други лица на груби или системни нарушения на разпоредбите относно принципите за осъществяване на дейността на радио- и телевизионните оператори".  

"Принципите за осъществяване на дейността на радио- и телевизионните оператори са изброени в ЗРТ, като един от тях е гарантиране правото на информация на гражданите. Със спирането на сигнала на програма „Хоризонт“ на територията на страната се засягат охранявани с нормите на конституцията и закона. Правилно Съветът за електронни медии е приел, че събитието на 13.09.2019 г. съставлява грубо нарушение на принципа, посочен в ЗРТ. Граматическото тълкуване на ЗРТ по отношение на „груби или системни нарушения“ сочи, че е възможно да са налице две отделни хипотези - груби нарушения и системни нарушения на принципите на радио- и телевизионна дейност. За „грубо нарушение“ не е налице легално определение в ЗРТ. В решение № 10 от 25.06.1999 г. Конституционният съд сочи, че законът е принуден неизбежно да работи с бланкетни понятия. Законодателят не е изяснил в допълнителните разпоредби съдържанието на израза „груби нарушения“, но това е поради голямото разнообразие на хипотези, свързани с управлението, като всяка от тях би могла да се преценява само с оглед на конкретната ситуация, обстоятелствата и конкретен момент. Едно нарушение на закона в определена ситуация би могло да се квалифицира като грубо, докато в друга - не. Законодателят е предоставил на практика във всеки отделен случай и при всяка конкретна обстановка да се прави преценка на степента и сериозността на нарушението. В конкретния случай правилна е преценката на СЕМ, че е налице грубо нарушение от страна на С. Костов", пише оше в решението. То може да бъде обжалвано в двуседмичен срок пред Върховния административен съд.    

Последвайте ни и в google news бутон