Медия без
политическа реклама

"Маестро Енио Мориконе" - кино за ушите (и спомените)

Джузепе Торнаторе режисира тричасов и вълнуващ документален филм за най-великия филмов композитор

Бета филм

Енио Мориконе (1928-2020) почина четири години след като получи своя първи и последен състезателен "Оскар" за най-добра музика към филм - със закъснение от петдесет години и над петстотин филмови партитури. Номиниран петкратно, компенсиран с почетен "Оскар" през 2007-а (Академията има навика да се отсрамва пред гениите на преклонна възраст, които не е сколасала да награди по заслуги), на 87 маестрото на уестърна най-сетне бе уважен за нотите си към "Омразната осморка" на Тарантино. Три години преди церемонията, през декември 2013 г., беше и дирижираният от него концерт с музиката му в "Арена Армеец" - с прекалено скъпи за тогавашния български стандарт билети, но и с чувството, че сме свидетели (и най-вече слушатели) на нещо, което повече няма да се повтори.

Усещането донякъде ни връща документалният филм "Маестро Енио Мориконе", чиято рецензия пиша на същия принцип "по-добре късно, отколкото никога". Заснет е в последните години на композитора и показан на Венецианския кинофестивал след смъртта му. Премиерата му у нас бе на "Киномания" през ноември 2021 г., само два месеца след Венеция, но после така и не се сдоби с по-широко разпространение - това се случи едва тази година, след като "Маестро Енио Мориконе" попадна в програмата на документалния фестивал Master of Art. В крайна сметка малката дистрибуторска компания "Бета филм" продължи показа му в кината и - след няколкото фестивални прожекции - и досега, през април и май, той продължава да живее 4-5 пъти седмично в малките ценителски зали на "Одеон", "Г-8", Дом на киното... Това е дълъг живот за един документален филм, продължаващ епичните 167 минути. Звучи като адска скука, знам, но не и когато зад камерата е режисьорът на "Ново кино Парадизо" Джузепе Торнаторе, свързан в дългогодишно сътрудничество с Мориконе още от своя филм-пробив през 1988-а. А и, както преди време обърна внимание детската писателка Петя Кокудева, на този филм се реве. Много. В един момент от лентата и самият главен герой се просълзява.

Съветвам да не прочитате предварително дългия поменик с прославени фигури от света на киното и музиката, взели участие в него. Позволете си да бъдете изненадани от появата на свои любимци, които говорят с благоговение за композитора, превърнал екранните мелодии в собствена категория изкуство. Защото Енио Мориконе е другото име на филмовата музика. Той е автор на партитурите към повече от 570 филма, от които само 30 са уестърни. Но завинаги ще бъде запомнен с композициите към епосите на Серджо Леоне "За шепа долари", "Добрият, лошият и злият", "Имало едно време на Запад". Сред филмите, които нямаше да са същите без него, обаче са и "Легенда за пианиста" (объркан в българските субтитри с "XX век" на Бертолучи), "Професионалистът", "Малена", "Мисията", "Недосегаемите", "Джанго без окови"... Това е музика, в която отекват конски копита, плющят камшици, гърмят пистолети, гангстери се трепят по време на сухия режим, Чарлс Бронсън надува хармоника и Истууд се мръщи мъжествено под каубойската шапка, а Белучи потропва с токчетата си по паветата на сицилианското градче. Във филма за Мориконе всеки ще види (и чуе) нещо различно: почитателите на класиката - великолепни симфонични опуси; киноманите - картини от шедьоврите на Серджо Леоне, Де Палма и Торнаторе; носталгиците - звуци и кадри от младостта си. Но едва ли някой ще остане разочарован.

"The Ecstasy of Gold" (Italian title "L' Estasi dell'Oro"), is one of the Western compositions that most represent the genius of Ennio Morricone. Composed fo...

Разказът ни връща до самото начало: малкият Енио иска да стане лекар, но баща му - тромпетист - го прави зорлем музикант. Каква загуба за човечеството щеше да е, ако Марио Мориконе беше позволил на своя син да сбъдне мечтата си! И ако не бяха съученици със Серджо Леоне (Серджо впрочем веднъж прецаква своя партньор, като лъже Кубрик и проваля сътрудничеството им). 

В началото музиката е свързана с унижение: седемдесет години по-късно именитият композитор си спомня как по време на Втората световна е свирил срещу храна. Когато пък се записва в Консерваторията, той копнее за признанието на своя ментор Гофредо Петраси. Но бързо се отклонява от академичния път и започва да работи с италиански поп певци. Любопитен детайл: докъм 70-годишната си възраст е смятал труда си в киното за "второ качество" спрямо "абсолютната" класическа музика. (Написва първите си два саундтрака за уестърни под псевдоним.)

Скромен, мил и трогателно деликатен, Мориконе изглежда напълно лишен от преценка относно величието в творбите си: филмът посвещава няколко анекдота на тази тема. Енио карал жена си Мария, непрофесионалистка, да прослушва работите му и да ги оценява. Когато изпратил на Де Палма девет варианта за победната тема в "Недосегаемите", му писал: "Моля те, не избирай номер 6." (Разбира се, режисьорът го избрал и е трудно да си представим, че е възможно някой от другите да е по-подходяща за сцената.) Някъде във филмовите интервюта Енио казва също "мразя мелодията". И никой, никой не му вярва, защото той вече е създал някои от най-незабравимите мелодии на XX век. 

Разбира се, важно и разкошно място на екрана заемат филмовите кадри, оркестрирани от гения - филм за Енио Мориконе е почти филм за историята на киното. Трите часа са изпълнени с такъв звуков, визуален и емоционален заряд, че ти се иска да не свършват. Винаги има възможност да ги удължите с гледане на някой от десетките, стотици филми, които "участват" в този...

Ennio: The Maestro (2021)https://www.filmaffinity.com/es/film648099.html

 

Последвайте ни и в google news бутон