От адаптациите на Дани Бойл по негови сценарии ("Плажът", "28 дни по-късно) до собствените му режисьорски опити ("Ex Machina: Богът от машината", "Изтребление"), Алекс Гарланд не е оптимист за бъдещето на човечеството. Антиутопията е неговата игрална площадка - също и в новия му филм, "Гражданска война". Британецът пише и режисира тази история от неопределено близкото бъдеще, в която САЩ се разпадат на враждуващи фракции. Калифорния и Тексас, обичайно от две различни страни на барикадата, са обединените "Западни сили" (с две звезди на знамето), бунтуващи се срещу централната власт. Това ни намеква, че макар сюжетът да е вдъхновен от днешната Америка/свят, все по-дълбоко насечени от браздите на разделението, това е все пак художествена измислица, а не предизборна пропаганда или високобюджетно продължение на десанта срещу Капитолия от 6 януари 2021 г. Президентът трети мандат (Ник Оферман) има фашистки наклонности, но визуално и реторически не напомня особено Тръмп. "Какъв американец си ти?", пита безскрупулен убиец с автомат и яркочервени слънчеви очила (Джеси Племънс, от "Силата на кучето" и "Убийците на цветната луна") един от главните герои. В крайна сметка, авторът на това пророчество/предупреждение дори не е гражданин на САЩ.
Въпреки някои спекулации, че първоначално заснетата версия на филма е била редактирана и "смекчена", за да няма обидени, самата гледна точка, която Гарланд избира, е "безпристрастност". Това е разказ не през погледа на политиците или на електората, а на журналистите. В мрачната му прогноза журналистиката все пак не е деградирала до степента, в която това се е случило в днешна България, и квартетът фоторепортери от различни медии, поколения и амбиции са готови на всичко, за да документират случващото се. Дори с цената на живот(-а си). Структуриран като road movie, в което важна е не толкова развръзката, колкото пътуването, след една почти документално заснета експлозия и кратка експозиция за запознанство с героите, Алекс Гарланд ни поставя в една кола с четиримата - пътуващи към Вашингтон през раздираната от експлозии и неразбирателства Америка.
Централна фигура в това пътуване е Лий - Кристен Дънст, в най-великолепната си роля от Фонтриеровата "Меланхолия" насам. Закоравяла в десетки световни конфликти, тя изглежда безсърдечна и лишена от човешки емоции като страх, привързаност, топлота. И все пак Лий е идеалист: "След всяка военна зона, от която се завръщах, мислех, че съм изпратила предупреждение към останалите: Не правете и вие същите грешки." Но човечеството не се учи от грешките си, нито от фоторепортажите за тях. Партнират й Вагнер Моура ("Наркос"), за когото рисковете в професията са адреналинов кик, Стивън Маккинли Хендерсън ("Дюн: Част първа") като кроткия ветеран Сами и изгряващата Кейли Спейни, напълно различна от ролята си в скорошния "Присила", за чиято героиня събитията на екрана са бойно кръщение. И четирите персонажа са написани и изиграни така, че да треперим за оцеляването им. Буквално усещаме мириса на война в ноздрите им.
Извън почти семейната динамика между тях, "Гражданска война" пристига в пълно бойно снаряжение: камикадзета, увити в американския флаг! бойци в хавайски ризи! бежански лагери сред изоставени стадиони! тела, висящи от мостове! От хора, грабнали оръжието - но не за да се присъединят към някой от двата политически лагера, а в името на закона на джунглата; до провинциалисти, имитиращи нормален живот на фона на разрухата околовръст, фрагментарното действие ни предлага обзорна картина на фрагментирана Америка. Всичко това е великолепно заснето от обичайния сътрудник на Гарланд Роб Харди, чиято операторска работа съчетава смразяващ реализъм с елегични природни картини, почти напомнящи за Терънс Малик. Финалната вакханалия в столицата се разиграва в типичната за автора апокалиптична естетика. Интересен е изборът пътуването на репортерите към "сърцето на мрака" да бъде заснето почти изцяло денем, на естествена светлина, без никакво артистично смрачаване на перспективата.
Най-високобюджетната продукция в портфолиото на все по-изявената независима компания А24 ("Всичко насякъде наведнъж"), със своите 75 милиона долара той все пак струва наполовина по-малко от военни екшъни с наполовина по-малко мозък. Донякъде изненадващо, през премиерния си уикенд "Гражданска война" оглави класацията на най-гледаните филми в САЩ. Може би решението на Гарланд - или на продуцентите му - да не заема страна е било правилно, най-малкото от пазарна гледна точка. Разбира се, сравненията с "Апокалипсис сега", които се срещат тук-таме, са силно преувеличени, но все пак "Гражданска война" е един от малкото сериозни, оригинални и злободневни филми, излезли от САЩ тази година.