Днес се навършват 100 дни от първия работен ден на Георги Иванов като президент на Българския футболен съюз на 18 март. Наистина, през голяма част от този период той бе с донякъде вързани ръце заради жалби, забавили вписването му в Търговския регистър. И де юре той е в пълните си правомощия едва от 22 май, когато реално заработи и новият Изпълком.
Но и това време е достатъчно, за да се види какъв курс е поел Гонзо. А той е - минимални реформи и куп добри намерения.
Някои промени
Както при всяка смяна на ръководството, бяха направени известни кадрови промени. Технически директор, какъвто бе самият Иванов, стана бившият спортен шеф на "ЦСКА 1948" Кирил Котев. За директор по развитието на детско-юношески футбол бе назначен Лъчезар Димов, който дотогава бе главен методист. Има и нов финансов директор.
При една от медийните си изяви Гонзо призна, че счетоводният баланс на БФС ще е на минус тази година. Затова бяха оптимизирани разходите по перо "заплати", предоговарят се и отношенията с контрагенти. Освободени бяха и над 10 служители на федерацията.
Същевременно бе удължен договорът на селекционера на националния отбор Илиан Илиев - до 2026 г., като бе запазено сегашното му положение и той ще продължи да съчетава дейността си с треньорския пост в "Черно море". Но към момента това не е проблем, а и националите показват прилична игра и резултати, като са без загуба в шестте мача под ръководството на Илиев (но и само с една победа). По-обективна представа за състоянието на държавния тим ще има от септември, когато започват мачовете от гр.3 на Лига С в Лигата на нациите. Взето бе и решение поне до края на годината България да играе на "Христо Ботев" в Пловдив, който в момента е единственият (почти) напълно завършен нов стадион у нас.
В тази връзка Георги Иванов инициира разговори с държавните институции за създаването на цялостна визия за развитието на футбола и модернизация на футболната инфраструктура у нас. Включително и построяването на нови стадиони, в това число и национален. Но това засега е на етап комисии, работни групи и добри намерения. И ще е доста дълъг процес, зависещ и от наличието (или отсъствието) на редовно правителство.
Също в сферата на добрите намерения е и изразеното желание на президента на БФС за борба с футболното хулиганство и създаването на нов закон. Иванов се възмути остро от случилото се на дербито "Левски" - "ЦСКА-София" (0:2) на 7 април и на плейофа за евротурнирите "ЦСКА-София" - "ЦСКА 1948" (0:2) на 31 май и проведе няколко срещи. Но и по тази тема всичко все още е на етап работни групи и публични декларации.
Полуреформи и пак постарому
Старата максима гласи, че не се пипа това, което работи. Е, в БФС доста от нещата имаха нужда от генерална промяна още управлението на Борислав Михайлов, но Георги Иванов пое курс на минимални реформи и придържане към познатото старо.
Типичен пример е съставът на Изпълкома, в който петима от 15-те членове са от предишния състав - ексдепутатът от БСП и строителен предприемач Димитър Георгиев, вицепрезидентът на БФС Атанас Фурнаджиев, юристът Михаил Статев (представляващ "Черно море"), президентът на Аматьорската лига Румян Вълков и кметът на Велико Търново Даниел Панов. Да не забравяме и изп. директор Борислав Попов, друга ключова фигура при Михайлов, който запази поста си.
Иванов копира и друга рецепта: "топки плюс екипи и всички са доволни". Обявено бе, че в началото на новия сезон (2024/25) всички клубове от професионалния футбол, както и отборите от Трета лига и четвърто и пето ниво в страната, ще получат футболни топки от БФС.
Но една от спешните промени, бавена умишлено с години от Михайлов, така и няма да се сбъдне - прехвърлянето на администрирането на първенствата в Първа и Втора лига от БФС към Професионалната футболна лига (ПФЛ). Това явно показва желанието на Иванов да държи контрола върху основните комисии, които отговарят за шампионатите - Съдийската, Дисциплинарната и Спортно-техническата. Както бе и при Михайлов.
От своя страна шефът на ПФЛ Атанас Караиванов явно е доволен от статуквото (още повече, че е и член на Изпълкома) и не настоява за реформата, с която бихме заприличали на доста от водещите футболни нации. Инициирана бе среща между клубовете, но на нея повече имаше уверения, че всички ще работят заедно в дух на разбирателство, като решенията няма да се взимат еднолично.
Туширан бе и опитът за промяна, подет от големите клубове ("Лудогорец", "Левски", "ЦСКА-София", "ЦСКА 1948" и "Ботев", Пд), които поискаха намаляване на отборите в Първа лига. Мнозинството се възпротиви, а и Георги Иванов застъпи тезата, че дивизията трябва да си остане с 16 отбора. Мотивът му бе най-вече изтърканата опорка - така щели да се затрият големи футболни центрове. Реален поглед върху ситуацията обаче сочи, че много малко от тези центрове произвеждат пълноценни кадри за мъжкия футбол. Повечето добри школи са или на големите клубове ("Лудогорец", "Левски", "Славия", "ЦСКА 1948", "ЦСКА-София", "Черно море"), или на профилирани детско-юношески академии, които нямат мъжки отбори.
А свиването на Първа лига би довело до засилване на интригата и на конкуренцията. Но последното бе потърсено от новото ръководство на БФС с полумярка - промяна на форма̀та на плейофите. Първата шестица бе префасонирана на първа четворка. Следва я втора четворка (тя се запазва), която ще определи единия участник в плейофа за Европа, а досегашната шестица, определяща два изпадащи отбора и вече два (а не един) участник в плейоф за елита, вече ще бъде осмица.
Е, има и друга новост - въведени бяха две допълнителни камери (по една във всяко наказателно поле) за мачовете в Първа лига, които ще следят голлинията и линията на засадата. Това ще струва на БФС още 200 000 лв. годишно, или общо 1.2 млн. за цялата система VAR, което ще утежни допълнително бюджета, по признанието на самия Иванов. Но това се правело, за да бъдат всички равнопоставени и да се изчистят грешките. В тази връзка - досегашният шеф на съдиите Давид Борбалан запазва поста си, въпреки че и към него имаше критики през изминалия сезон.
Цъка бомба със закъснител
Нещо, което Гонзо призна с половин уста, е наследеният проблем с договора за ТВ правата за първенството. На срещата си с ръководствата на БФС и ПФЛ клубовете резонно поискаха увеличаване на приходите от това перо. Оказа се, че това е невъзможно - настоящият договор е подписан в края на управлението на Борислав Михайлов и е чак до 2029 г.
"Направили сме работна група. Всички искаме да има повече пари, но няма кой да ги дава. И аз искам да получават 100 милиона, ама още няма някой, който да даде. Ако има една оферта по-добра, ще коментираме, но за момента няма просто втора оферта. За момента това е договорът, който има. Много хора говорят, които не знаят, че договорът е до 2026 г. , но предишната година (б.ред. - в края на 2023-та) е удължен до 2029-а. От днешна дата има още 5 години от договора с телевизията", обясни Иванов.
Не толкова дипломатичен обаче беше кметът на Враца Калин Каменов, който отговаря за издръжката на "Ботев" (Враца), а е и член на Изпълкома. Той директно обвини Борислав Михайлов в злонамереност.
"ТВ правата са абсолютно смешни в момента в България. Те са по-скоро обидни и по-добре да ги няма и да не се дават мачове по телевизията, отколкото да се симулира, че има телевизионни права. В България такива няма. Аз ще говоря с моите колеги в Изпълкома, обсъдил съм го вече с г-н Иванов и се надявам наистина сериозно да помислим върху драстична промяна и по отношение на циничния, престъпен договор, който е сключен в края на предишния мандат на предишното ръководство. Това е изключително престъпление, което е направил Борислав Михайлов в края на мандата си - да преподписва нов договор с изключително смешни параметри, което ощетява не "Ботев" (Враца), ощетява целия български футбол и всички български отбори. Това е въпрос на юридическа работа. Смятам, че всеки договор може да бъде прекратен, особено, ако се установи, че е нищожен, порочен или подписан в разрез със законодателството", гневно каза Каменов.
Е, това вече е голям препъникамък пред Георги Иванов, защото в крайна сметка клубовете се интересуват какви постъпления ще имат от ТВ правата. А президентът иска да запази добрия тон с всички. Затова и тръгна по стадионите - нещо, което Михайлов избягваше да прави в последните си години на управление, освен в мирния Разград. Сега Иванов не само награди "Лудогорец" с 13-ата титла, но и бе във Варна, за да връчи сребърните медали на "Черно море". Ходи дори на дербито "Левски" - "ЦСКА-София", макар да бе освиркан от "червените" фенове (но пък аплодиран от "сините").
"Работим, за да подобрим футболната среда. Който смята, че за два месеца ще направи промени, няма как. Промените ще стават бавно и полека, за да започнат хората да свикват с тях. Моля ви всички да ни дадете време, за да изпълним плановете си. Всички искаме да стане от днес за утре, но не става така", каза президентът на БФС.
И явно това ще е максимата му: "по-полека". Тъй че защо дори да обръщаме внимание на дреболии като обещаното още на 3 април обновяване на сайта на БФС и създаване на такъв, който да съдържа подробна информация за всички първенства и турнири под егидата на футболния съюз? Явно на това просто не му е дошло времето.