Бившият и най-вероятно бъдещ австрийски канцлер Себастиан Курц затвърди реномето си на на най-младия и засега най-успешен млад политик в Европа. Той успя да отвее всички останали политически играчи на предизвиканите от скандала "Ибиса" предсрочни парламентарни избори в Австрия. Много анализатори бяха изненадани как неговата Австрийска народна партия (АНП) не само не пострада от действията на бившия й коалиционен партньор - Австрийската партия на свободата (АПС), но и подобри резултатите си. Това беше малко вероятно, когато през юни страната имаше служебно правителство, след като бе публикуван видеозапис, на който тогавашният лидер на крайната десница Хайнц-Кристиан Щрахе обещаваше облаги срещу финансиране на жена, представяща се за племенница на руски олигарх.
Щрахе не само падна от власт, но и бе принуден да сдаде поста си в АПС, която обаче не посмя да го изхвърли от своите редици и това сега й костваше много на вота. Два дни след изборите самият той заяви, че напуска окончателно политиката. Причината е, че в момента срещу Щрахе тече разследване. Обвиняват го, че заедно с жена си, секретарката и телохранителя е злоупотребявал с партийни средства и е приемал дарения от съмнителни олигарси от Източна Европа. Но въпреки излезлите наяве мръсни сделки доскоро ръководството на партията оставаше невъзмутимо. "Имаме достатъчно избиратели, които остават лоялни", заяви наскоро ръководна функционерка на партията. Това обаче явно не е точно така, след като формацията се срина до трета политическа сила, след като само преди две години беше дори сочена за водещ играч в Австрия. Видеозаписът, който доведе до свалянето на консервативно-популистката коалиция, всъщност ще помогне сега на Курц да диктува условията си при преговорите за бъдеща коалиция. Преди това той умело се представи за жертва и уверяваше, че не е знаел нищо за скандалния случай.
Социалдемократите не успяха да извлекат полза от скандала
"Ибисагейт" и загубиха 4.9 на сто спрямо 2017 г., регистрирайки най-слабия резултат в своята история - 22%. За разлика от тях другият голям печеливш от предсрочния вот се оказаха Зелените. Те не успяха да влязат в парламента на предишните избори през 2017 г., а сега увеличиха своя резултат до 14% и станаха четвърта политическа сила в парламента. Екологичната партия настоява за промяна в политиката за околната среда, но и в борбата срещу корупцията и бедността. На пето място се нареди новата либералната партия "Нова Австрия", която също подобрява резултата си.
Курц, който е едва на 33 години, е безспорният победител на изборите, но ще трябва пак да влезе в коалиция, ако иска стабилно правителство. Двете най-вероятни опции пред него са отново да се коалира с крайната десница или да опита да състави тристранен съюз със Зелените и либералите. Голяма коалиция със социалдемократите засега изглежда невъзможна, тъй като сегашното ръководство на левите беше категорично против нов съюз с консерваторите, както беше преди време. Консерваторите вероятно ще могат да имат крехко мнозинство с подкрепата на Зелените. Малко вероятно е обаче Себастиан Курц да иска да зависи от милостта на лявото крило на екологичната партия, коментират наблюдатели. Това означава, че ако все пак се коалира със Зелените, лидерът на консерваторите вероятно ще се стреми към тристранен съюз с участието и на либералите, които са подкрепяни от бизнеса. Не е ясно и как ще реагират избирателите на екологичната формация, много от които смятат Курц за враг заради коалирането му с крайната десница.
Именно тук е
ахилесовата пета на амбициозния
австрийски лидер. По време на предстоящите тежки политически преговори ще си проличи дали той си е взел също така поука от бурните политически събития в Италия преди няколко месеца, които костваха властта на лидера на крайнодясната "Лига" Матео Салвини. В пика на своята популярност заради крутите мерки срещу нелегалната имиграция той се опита да предизвика предсрочни избори, но бе изигран от своя коалиционен партньор Движението "Пет звезди"(ДПЗ). Планът се провали с гръм и трясък. Вместо това страната вече се управлявана от нова коалиция, съставена от движението и лявоцентристката Демократическа партия (ДП). Италианските медии дори похвалиха премиера Джузепе Конте, който се превърна в "първия ръководител на дясно правителство, който, без да му мигне окото, стана ръководител на ляв кабинет". Когато получи поста м.г., Конте беше преподавател по право без политически опит. На дебат в Европарламента бившият белгийски премиер Ги Верхофстат му се подигра, наричайки го "марионетка" в ръцете на Салвини и на лидера на Движение "Пет звезди" Луиджи ди Майо. Оттогава той обаче придоби повече тежест и получи възторжени похвали от политически лидери. Конте произнесе енергична реч в парламента, в която неочаквано разгроми стъписания до него Салвини за неговата нелоялност и го изненада с редица ходове, между които бързото договаряне на нов кабинет с левицата. Бъдещият курс на третата по големина икономика в еврозоната зависи от това дали безпрецедентната коалиция между двата съперника - ДПЗ и ДП, които доскоро не искаха да имат нищо общо, може да се задържи. В противен случай Салвини може да се завърне на бял кон в Рим.
Като цяло 33-годишният Себастиан Курц има
твърде много допирни точки с десните популисти
от Австрийската партия на свободата най-вече по отношение на миграцията. Той предложи затварянето на европейските граници и по-строги условия за даване на убежище. От бойкота на пакта на ООН за миграцията до намаляването на социалните плащания за търсещите убежище потокът от антиимиграционни мерки, гласувани в неговия мандат, го превърна в разделяща личност по подобие на неговия унгарски колега Виктор Орбан. Курц бе дори наричан "мълчаливият канцлер", защото много често отказваше да критикува бившия си коалиционен партньор, докато управляваха заедно. Стилът му на управление копира идеи, защитавани от крайната десница и някои популистки лидери от Централна Европа, но в същото време той избягва преките провокации и отстоява проевропейските си убеждения.
Независимо от това в Европа вече се видяха редица "исторически компромиси", които се правят в името на властта. Какви поредни отстъпки е готов да направи Курц в името на това отново да стане канцлер, ще покажат идните дни.