Когато премиерът Бойко Борисов говори, много важно е какво не казва. Изявлението му днес в Министерския съвет заедно с небивало голямата американска експертна делегация демонстрира съвпадение с мненията на американците по всички въпроси с изключение на един.
Военно сътрудничество - прекрасно (купуваме изтребители за милиарди, хиляди американци се обучават в Ново село). Международна сигурност - всички сме за мир, както на Балканите, така и в Близкия изток (и на конкурсите "Мис свят" - бел. ред.). Енергетика - взехте ми думите от устата със "стратегическия газов хъб", диверсификацията на газовите доставки и строителството на АЕЦ "Белене" (за да не правим неекологичен ток от въглища). Визи - ще паднат след месец и половина или по-нататък (защото вече се клатят при под 10% откази на визови заявки, въпреки че задължителният минимум е под 3%). Търговско сътрудничество - летим нагоре с 36% (до скромните за държава като САЩ 1,3 млрд. долара), но ако добавим и инвестициите през Холандия (пардон, Нидерландия - бел. ред.), ще станат двойно повече. Остава САЩ да ни подкрепят за присъединяването ни към Организацията за икономическо развитие и сътрудничество, "така да се каже тази организация на белите държави" (това прозвуча малко расистко, но в добрия смисъл - бел. ред.).
Обаче се оказа, че американците са дошли и за друго. Зам-помощник държавният секретар Матю Бойс изброи темите, които ги интересуват. Той каза: "Очакваме с нетърпение да започнем работа по укрепването на върховенството на закона в България”. Премиерът се престори, че нищо не е чул, но в края на изявлението си подхвърли: „Българите обичат, ласкаят се, когато видят усилията на велики сили да се отнасят с респект и уважение с нашия горд народ, защото сме и чепати малко, когато ни натиснат повече, отколкото можем да понесем”. Точно това той не може да понесе и му идва в повече. Американците затова си носят тоягата, с която го тикат в правилната (по тяхно виждане) посока, както препоръчваше някогашният посланик Джон Байърли.
Хубаво е, че Борисов отлетя веднага за среща с Путин и Ердоган, които никога не му натякват за корупцията в България. "И аз не мога да не отговоря със същия жест на любезност на турския колега (Реджеп Ердоган - бел. ред.) - по-голям, де, той е президент", изрази искрена топлота премиерът по повод охраната на границата. Но вероятно имаше предвид и другите добрини, които очаква от тези, двамата.