Посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е подал оставка и се прибира в България в края на месеца. Това съобщават БНТ, Нова тв и BG VOICE.
Засега не са посочени официални причини за решението на Панайотов да напусне дипломатическия си пост, нито е ясно кой ще го наследи на тази ключова позиция за българо-американските отношения.
По-късно новината за оставката бе потвърдена и от Външно министерство чрез БТА. Според МВнР посланикът на България в САЩ Георги Панайотов е подал заявление за предсрочно прекратяване на своя мандат. От министерството не посочват мотивите за оставката.
Панайотов е бивш служебен министър на отбраната през 2022 г , а преди това и посланик на България към ООН.
Той смени през декември 2021 г. Тихомир Стойчев. Тогава Панайотов бе изпратен във Вашингтон от Румен Радев и неговото тогавашно служебно правителство в бърз порядък.
През март 2023 г. Панайотов обяви, че за да посочат САЩ някого в списъка "Магнитски", то имат неопровержими доказателства. "В едно нещо съм сигурен. За да публикуват САЩ такъв списък, за тях има неопровержими доказателства за вината на тези хора. Тази подкрепа е много важна за България, защото приятелите си казват истината в очите. Така е най-добре - без заобикалки, без шикалкавения. За да се реши един проблем, той трябва да бъде назован, дефиниран", заяви тогава посланикът.
Според официалната биография на Панайотов, той е завършил със златен медал Немска езикова гимназия в гр. Бургас и е магистър по политология от МГИМО, Москва. Описван е като дипломат от кариерата с 25-годишен професионален опит в областта на политиката за сигурност, на многостранна, двустранна и регионална дипломация, права на човека и развитие.
Бил е постоянен представител на България към ООН в Ню Йорк, заместник-ръководител на посолствата на България в САЩ и в Афганистан, дипломат в политическа служба в посолството в Албания, началник на отдел НАТО в дирекция “Политика за сигурност” на МВнР, посланик за специални поръчения по сигурността в Черно море, референт за регионално сътрудничество и за Албания в дирекция “Югоизточна Европа”.
През миналата година той обяви, че все още сме твърде далеч от отпадането на визите за САЩ. "Има един критерий, който е залегнал в закон тук в САЩ. А той е, че процентът на откази на кандидати за американски визи трябва да е под 3 на сто. Този критерий не е постигнат от наша страна, процентът отказани визи е 9", каза тогава Панайотов.
По онова време той коментира и кой би бил по-добър за България от Байдън или Тръмп. "Разлика за България някаква съществена няма да има, но нюанси ще има, защото това са различни хора с различни подходи и позиции - твърди Панайотов. - Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сценарий за България. Истината е, че Байдън принадлежи към онова поколение, израсло по време на Студената война, той и Доналд принадлежи към него, защото разликата им в годините не е голяма. Характерното при Байдън е, че неговият стремеж да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е пазител на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес подход.", коментира дипломатът.