Медия без
политическа реклама

Българите масово пазаруват злато

У нас годишно се закупуват 5 тона инвестиционно злато, казва изпълнителният директор на "Тавекс" Макс Баклаян

03 Септ. 2024
Макс Баклаян, изпълнителен директор на "Тавекс" - компания за търговия с благородни метали
Макс Баклаян, изпълнителен директор на "Тавекс" - компания за търговия с благородни метали

- Г-н Баклаян, всеизвестно е, че във времена на политически и финансови кризи цената на златото расте. Защо обаче тази година цената на златото се изстреля толкова нависоко и както казват анализатори "надхвърли всички очаквания" - вече втора седмица се търгува над 2500 долара за тройунция?

- Причината цената на златото да се покачи толкова много тази година в сравнение предишната или по-предишната година е най-вече търсенето на инвестиционно злато от страна на централните банки. За 2022 и 2023 г. централните банки са добавили злато към резервите си почти колкото в предходните 6 години, т.е. покупките са се утроили. А тази година за първите 6 месеца спрямо рекордната 2022 г. търсенето на злато от централните банки се е удвоило. Т.е. търсенето на инвестиционно злато от централните банки стремглаво расте нагоре. В същото време специално за инвестиционното злато производството му е много дълъг, времеемък и несигурен процес и ако търсенето скочи двойно, няма как и производството да се увеличи двойно. Което води и до този рекорден ръст на цената.

- Защо централните банки усилено купуват злато? Като казваме централните банки имаме предвид отделните държави, нали така?

- Точно така, но в света на финансовата пирамида най-отгоре стоят централните банкери. Трябва да обръщаме много сериозно внимание какво правят те. През 2010 г. международният банков регулаторен стандарт Базел 3 класифицира златото като първокласен актив наред с държавните ценни книжа и валутите - активи с най-висока ликвидност и стабилност, които могат да бъдат използвани за покриване на задължения в кризисни ситуации.

От доста дълъг период ние живеем в свят с безпрецедентен дълг и дълговите активи, каквито са ДЦК и валутите, вече не са толкова сигурни. Сега виждаме защо е направена тази промяна в Базел 1. Именно за да могат централните банки да добавят все повече злато в баланса си, тъй като пред нас са несигурни времена.

- Т.е. още от 2010 г. централните банки са се застраховали срещу несигурни времена?

- Точно така. Нещо, за което никой не говори - 2024 г. е първата година, в която златото като актив задминава еврото по големина в балансите на централните банки. Т.е. като стойност те държат повече злато, отколкото евро. Което означава, че централните банкери вярват на златото повече, отколкото на втората по обем на търговията валута в света.

Цената на златото зависи на първо място от цената на валутата, която го купува. Колкото повече валута и дълг се създават, толкова по-ниска е стойността на валута. Т.е. нужни са повече валутни единици да закупят едно и също количество злато.

Второ нещо, което влияе на цената на златото, е интересът към него, който пък зависи от глобалната макроикономическа и геополитическа ситуация. Светът става по-несигурен, все по-поляризиран и всички големи институционални играчи търсят убежище. Инвестиционното злато е единственият финансов актив, който е извън валутната система. Всеки друг актив - валута, ДЦК, акции, дори цените на имотите, всички те зависят от финансовата система, от това какви са лихвените проценти, какви пари се печатат, какъв дълг се създава.

- Кои държави най-активно купуват злато, за да попълват златните се резерви?

- Страните-членки на БРИКС и тези, които са подали заявка да се присъединят, т.е. развиващите се страни, имат по-голям интерес към инвестиционно злато, за сметка на Г-8, които по-скоро продават инвестиционно злато. Голямото притеснение за всички глобални играчи дойде, когато САЩ "милитаризираха" държавните си облигации, като ликвидираха една много голяма част от резерва на Руската централна банка, която държеше американски облигации. Това даде знак, че САЩ може да го направят и към други централни банки. Това доведе до отлив от търсенето на американски държавни ценни книжа от Китай, Саудитска арабия и др. Нещо повече - те започнаха да ги продават активно на международните пазари, защото осъзнаха, че държейки американски ценни книжа, утре може да се окаже, че нямат нищо. С част от тези пари започна изкупуване инвестиционно злато - актив, който е глобален и сигурен. Това допълнително увеличи търсенето.

- При какви условия цената на златото може да тръгне надолу?

- Ако цената на златото търгне надолу, това ще означава, че глобалната икономика се намира в мното по-здравословно състояние, отколкото в момента и започва да расте по-бързо, отколкото се създава нов дълг. В момента за един долар нов дълг, световната икономика расте с 0.7-0.8 долара, т.е. темпото на създаване на нов дълг е по-бързо от ръста на икономиката. 

Моята прогноза е, че цената на златото ще надхвърли 4000 долара до края на този цикъл -  в рамките на 7 до 10 години. 

- Т.е. ако сега реша да купя инвестиционно злато, няма да съм на загуба.

- Не казвам, че цената на златото постоянно ще расте, възможно е да има леки спадове, после пак ръстове, после пак спадове. Но дългосрочната тенденция е цената на златото да се качва, защото дългосрочната тенденция е да се създава нов, необезпечен дълг, лихвените проценти да са сравнително ниски, и този дълг, който е създаден от централните правителства, да му се намали стойността чрез инфлация. Няма как при такава тенденция цената на златото да пада. 

- Забелязва ли се сега засилен интерес към закупуване на инвестиционно злато от страна на български граждани?

- Това, което сме забелязали, е, че за да има интерес към който и да е финансов актив, трябва да има движение в цената - нагоре или надолу. Ако няма движение в цената, няма интерес към този актив. Да, към инвестиционното злато в момента има по-голям интерес със сигурност. Българинът по принцип има голям интерес към златото. Ако погледнете БВП на глава от населението в ЕС и количеството злато на ритейл пазара - пазарът за крайни клиенти, ще видите, че България се нарежда на трето място в ЕС след Германия и Полша. Но у нас търсенето е значително по-голямо от редица европейски държави. В САЩ, например, търсенето на инвестиционно злато на фона на цялата им икономика и инвестиции във фондовата борса, облигации, е символично малко.

- Годишно какви инвестиции се правят в злато у нас?

- В България на годишна база се консумира около 5 тона инвестиционно злато във физическа форма. 

- За миналата година каква стойност са били тези 5 тона?

- Трудно е да се изчисли, защото цената на златото постоянно катери нагоре, но приблизително 700-800 млн. лв. годишно.

- На този пазар може ли да има "балон", както при недвижимите имоти?

- Твърде малък е този пазар у нас на фона на спестяванията на населението. Парите на физически лица в банките са над 100 млрд. лв., а ние говорим за пазар, който годишно е под 1% от тези спестявания. В глобален мащаб обаче има примери за "балони" - неслучайно след края на 70-те години цената на златото пада драстично. Но между 70-те и 80-те година цената на златото се покачва 24 пъти. Докато сега нямаме такива ръстове. Вярно е, че от началото на тази година цената на златото се е увеличила с около 30%, но предните години ръстът е бил средно с по 10%. А ако погледнете, дългът се е увеличил многократно повече.

- А както се случва с другите благородни метали - сребро, платина?

- Специално за среброто цената му от началото на годината се е покачила с 20% - малко по-малко от златото. Досега винаги цената на среброто е следвала тази на златото с известно закъснение, докато в един момент ръстът на цената на среброто догонва и дори изправарва ръста на цената на златото. Не казвам, че сега непременно ще се случи така. 

Но трябва да се има предвид, че среброто има и индустриално приложение - това е един от най-добрите проводници. Заради Зелената енергия ролята на среброто в индустрията все повече ще нараства - с производството на соларни панели и електроавтомобили. Колкото повече пари се наливат да се трансформираме към по-чиста енергия, толкова повече ще расте търсенето на сребро.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата