Медия без
политическа реклама

Държавна охрана - кой за каквото си поръча

Дублирането на дейността по защита на свидетели води до гафове в системата

Полицаи бяха превърнати в лични хамали на бившата жена на Петьо-Еврото.
Полицаи бяха превърнати в лични хамали на бившата жена на Петьо-Еврото.

Министерството на вътрешните работи има немалко трески за дялане. Разбира се, не за всеки гаф на силовото ведомство е виновен министърът или професионалното му ръководство. Недъзите на законодателната уредба също са предпоставка за грешки в системата. В такива случаи става дума за грешно харчене на парите на данъкоплатеца, както и на труда на полицейските служители.

 

Ол инклузив защита

 

Вътрешното министерство изглежда, че вменява задълженията на общи работници на своите служители, които са назначени за охрана на лица, чийто живот е застрашен заради показания по дела. Не може униформени да разнасят багажи, товарят мебели и да задоволяват всеки каприз на защитения свидетел. Именно неприятното усещане, че се злоупотребява с работата на полицията оставиха снимките, на които се вижда бившата жена на издирвания Петьо Петров-Еврото да стои необезпокоявана до автомобила си, докато униформени служители местят кашони с новите ѝ мебели. 

От МВР побързаха да се оправдаят с това, че никой друг не се е отзовал да помогне на Любена Павлова, а подземният паркинг на "Икеа" е определен като високорисково място. Интересно защо жената не си е платила на магазина да ѝ бъдат натоварени или направо доставени мебелите, след като не може да се справи сама. Че има проблем в случая призна дори и новият министър на вътрешните работи Калин Стоянов. Той обясни как често се е налагало оперативни работници да ходят по заведения заради охранявани лица. "Тогава, когато въпросното лице пожелае да посети някакво питейно заведение, примерно дискотека, там охранителен състав, който е ангажиран с неговата защита, не може да влезе. Тогава се викат оперативни работници от съответното районно управление или от СДВР, които като цивилни влизат на съответното място", разказа Стоянов.

"Аз искам да благодаря на човека, който е направил снимките. Който според мен ги е направил и ги е пуснал с цел по някакъв начин да злепостави Министерството на вътрешните работи. Но тези снимки постигнаха обратен ефект, според мен. След анализа, който направихме, към момента Министерството на вътрешните работи охранява само три такива лица. И значително разтоварихме системата от този ангажимент", заяви Стоянов. Той обаче не уточни как е станало въпросното разтоварване на системата от охрана на свидетели и на какъв принцип вече се решава кой да бъде охраняван. 

Със сигурност полицията не бива да отделя служители за защита на хора, които спокойно могат да си позволят група частни охранители. В частност Любена Павлова по документи притежава имоти за милиони левове. За нея не представлява проблем да плати на бодигард, който да гарантира сигурността ѝ, плюс да ѝ носи багажа, щом се налага. Излищно и дори обидно е за това да плаща българският данъкоплатец. 

 

Пари на вятъра

 

Докато прокуратурата нарежда на МВР да охранява свидетели, не е ясно каква работа върши Бюрото по защита на застрашени лица, което беше прехвърлено от държавното обвинение към Министерството на правосъдието. Когато беше под шапката на главния прокурор, често чувахме за Бюрото по защита, но в негативна светлина. Служителите му бяха превърнати в преторианци на бившия главен прокурор Иван Гешев и вземаха участие дори при оперативно-следствени действия, въпреки че по закон нямат разследващи функции.

След като бюрото премина към ГД "Охрана" в министерството на правосъдието спряхме да чуваме толкова за дейността му. Именно то по закон обаче има задължението да осигури специална защита на важни свидетели. Контролът върху изпълнението на специалната защита се осъществява от Съвет по защита на застрашените лица, който се състои от министъра на правосъдието, министъра на вътрешните работи, председателя на Върховния касационен съд, главния прокурор и председателя на Държавна агенция "Национална сигурност". Предоставянето на охрана се прави по предложение на окръжния прокурор, но правосъдният министър и съветът решават дали да се осигури защита на свидетеля.

Дейността по охрана се дублира и когато стане дума за защита на магистрати. ГЕРБ през 2020 г. приеха промени в Закона за МВР за сливането на жандармерията с баретите от Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ) в нова главна дирекция във вътрешното министерство. Освен това се записа, че охранителната дейност от полицейските органи вече включва и "охрана на лица". Отделно, също като НСО, се въведе възможност МВР да охранява "служители в администрацията на органи на държавна власт".

В края на 2022 г. общо четирима магистрати са получили държавна охрана, отчете Министерството на правосъдието тогава. Към настоящия момент този брой може и да се е увеличил предвид последният развой на събитията в съдебната система покрай отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор. Зам.-шефът на Националната следствена служба Ясен Тодоров, например, заяви, че се чувства в опасност, а ваканционният му дом е наблюдаван с дрон. Тогавашният заместник на Гешев и настоящ и.д. главен прокурор Борислав Сарафов също заяви, че се страхува за живота си. 

Въпросът е защо именно служители на Бюрото за защита не охраняват бившата жена на Петьо-Еврото, а с това се занимава МВР. Щом двете стуктури по закон могат да изпълняват една и съща дейност, нужно ли е изобщо Бюрото да продължи да съществува, което струва пари на бюджета? Или законодателят най-накрая да разтовари МВР от отговорността да охраняват свидетели, като по този начин насочи труда на полицейските служители в друга посока.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

охрана, защита, свидетели

Още по темата