Служебният кабинет предлага НСО да не пази бившите председатели на парламента и експремиерите през целия 4-годишен период след като вече не заемат въпросните постове. Това става ясно от предложени промени в Правилника за прилагане на Закона за Националната служба за охрана, публикувани за обсъждане в Портала за обществени консултации .
Причината е, че в последно време премиерите и шефовете на парламента се сменят начесто и това означава огромни разходи от страна на НСО, става ясно от мотивите на служебния министър-председател. Заради това той предлага правото им на охрана да се оценява периодично в зависимост от това дали са застрашени или не.
В момента НСО например трябва да осигурява охрана и транспорт на трима бивши премиери - Бойко Борисов, Стефан Янев и Кирил Петков. Отделно от това трябва да пази бившите шефове на парламента Ива Митева и Никола Минчев. Заедно с това трябва да се охраняват и действащите президент Румен Радев, шеф на парламента Вежди Рашидов и премиер Гълъб Донев.
По закона за НСО лицата, заемали длъжностите председател на Народното събрание или министър-председател се пазят до 4 години след освобождаването им от длъжност. Сега това се тълкува като пазене за целия 4 годишен период. Сега се предлага това да става в този срок, но само ако има застрашеност.
Това ще спести пари и ресурс на НСО, твърди служебният премиер. Пак заради спестяване на средства Донев предлага и НСО да не охранява постоянно почивната станция "Шабла", защото там от много време не е пребивавало охранявано лице.
Служебното правителство предлага и промяна в правилника, чрез която офицерите и сержантите от службата ще преминават през полиграф ("детектор на лъжата") за установяване на истината при извършени дисциплинарни нарушения от тях. До момента държавните гардове минаваха детектор на лъжата само при постъпване в службата, но нямаше как да бъдат задължени да се изследват, за да се провери тяхната лоялност.
Тази възможност бе предлагана на няколко пък през годините. Тя стана особено актуална, когато прокуратурата арестува и обвини в организирането на убийство на високопоставен офицер от службата. Промяната обаче така и не бе направена.