Европейската комисия одобри днес вписването на „Троянска луканка“ в регистъра на храните с традиционно специфичен характер. По този начин продуктът се защитава от фалшифициране и злоупотреба.
Това е шестата храна, регистрирана от България като традиционна специфичен продукт в ЕС. Тя може да бъде произвеждана с това наименование единствено при спазване на специфичната технология и рецепта.
Тази луканка е пресован сурово-сушен и сурово-пушен месен продукт, приготвя се от раздробено говеждо или биволско месо и свинско месо, натурални подправки и спомагателни суровини, обясниха от министерството на земеделието. Традиционният начин на производство при процеса на сушене и опушване е направил този вид продукт уникален за България. „Троянска луканка“ е произведена за първи път от майстор Илия Таслаков в Троян. Той е един от най-старите производители на луканка в страната. През 1883 г. е внесъл в България машините за мелене на месо. По традиция производството на луканката се осъществява сезонно в естествени сушилни в балканските региони с подходящи климатични условия.
Новото наименование се добавя към списъка с 69 храни с традиционно специфичен характер, които вече са защитени в ЕС. Другите български специалитети, признати за традиционно специфични са „Филе Елена”, „Панагюрска луканка ”, „Роле Трапезица”,“Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда“. „Горнооряховският суджук” пък е вписан в Европейския регистър на защитените географски указания и защитените наименования за произход.
Инициативата за регистрация на „Троянска луканка“ е на Сдружение „Традиционни сурово-сушени месни продукти“, което подаде заявление в Министерство на земеделието през месец януари 2020 г.