Медия без
политическа реклама

Как приключи ремонтът на пл. "Св. Ал. Невски", който така и не започна

Столичната община вече е платила 30 на сто от парите за реконструкцията на централната Зона 4, а глобата засега е само 185 хил. лв.

След края на ремонта автомобилният трафик около "Св. Александър Невски" трябваше да се премахне и да се направят промени при паркирането около храма.
Илияна Кирилова
След края на ремонта автомобилният трафик около "Св. Александър Невски" трябваше да се премахне и да се направят промени при паркирането около храма.

На София определено не й върви, когато градската управа облагородява с европейски средства обществените си пространства. След фиаското с ремонта на централната столична улица "Граф Игнатиев" и пространствата около нея под въпрос сега е друг проект, който се финансира с преобладаващото участие на Оперативната програма "Региони в растеж". Ремонтът на втората ключова част от центъра на града - т.нар. Зона 4, ще се проточи незнайно докога, въпреки че съгласно действащия договор между Столичната община и изпълнителя - строителната фирма „ПСТ груп“, той трябва да приключи в петък, на 30 август. Това става ясно от отговори на общината до вестник „Сега“.

От „Московска“ 33 потвърждават, че крайната дата изтича вдругиден, но признават и че редица дейности по преустройството тепърва предстоят да се извършват, включително и препроектиране на част от включените в обхвата на договора територии. На въпрос дали ремонтът на Зона 4 ще се извърши изцяло според спечелилия проект на студио "А.Д.А.", от общината лаконично отговарят, че „части от зоната, които касаят отводняването на площадното пространство и градината зад Военния клуб, се препроектират“. Подчинените на кмета Йорданка Фандъкова не посочват конкретна дата, на която ще приключи целият ремонт, и не поясняват дали препроектираните участъци ще се извадят от предмета на действащия договор. Не става ясно и дали отново „ПСТ груп“ ще изпълнява заданието, или то ще бъде възложено на друга фирма. "Докато не приключи препроектирането, не може да се каже кога ще приключи работата по обекта", гласи краткият отговор на Столичната община на всички тези въпроси.

Вчера заместник-кметът по финансите Дончо Барбалов съобщи, че за първия етап от ремонта на Зона 4 вече е издаден Акт 15 за приключване на ремонтните дейности и че за този етап общината налага на „ПСТ груп“ глоба в размер на 185 610 лв.  за некачествено извършена дейност. От Столичната община поясниха, че първият етап включва улица "Московска" (от ул. "Г.С. Раковски" до ул. "Дунав"), градината "Св. Климент Охридски", включително тротоара по бул. "В. Левски" до спирката на тролеите пред Художествената академия и градината "Кристал". Барбалов също потвърди, че "поради промени във вертикалната планировка и водоотвеждането на територията" е възложено препроектиране за втория етап от Зона 4. Той включва пространството между ул. "Раковски", ул. "Московска", пл. "В. Левски", бул. "В. Левски", бул. "Цар Освободител" , пл. "Народно събрание" и ул. "6 септември".

И заместникът на Фандъкова не даде ясен отговор на въпроса дали и кога ще приключи ремонтът на цялата тази част от центъра на София. Не стана ясно и дали на "ПСТ груп" ще се търси неустойка за забавяне на строителните работи, или ще бъде отчетено, че забавянето е по независещи от фирмата причини. От Столичната община само припомниха какво е предвидено в такива случаи по договор. „Съгласно договора при неспазване на срока изпълнителят дължи неустойка от 178 800 лв. на ден (но не повече от 20 на сто от общата стойност на договора - б.р.). При некачествено изпълнение дължи 894 440 лв. Гаранцията за добро изпълнение съгласно договора е 536 664 лв.“, изброяват от общината.

Ремонтът на Зона 4 започна на 2 юли м.г. и трябваше да продължи 365 календарни дни. На изпълнителя „ПСТ груп“ са признати още 49 дни като неработни през зимата, с което крайната дата се измества за края на август. През март т.г. обаче кметът Йорданка Фандъкова обяви, че спира целия ремонт на Зона 4, докато „ПСТ груп“ не отстрани забележки по вече отремонтирани участъци. Ставаше дума за градинките „Кристал“ и тази между парламента и СУ „Св. Климент Охридски“, за които още тогава от „ПСТ груп“ поискаха издаването на Акт 15. На 19 март Фандъкова, главният архитект Здравко Здравков и зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов инспектираха въпросните градинки и обявиха, че към резултатите има големи забележки. “Абсурдно е твърдението, че в този вид градините „Кристал“, „Св. Климент Охридски“ и части от тротоарите по ул. „Московска“ и бул. „Васил Левски“ са „напълно готови“, написа Фандъкова във Фейсбук и обяви, че "спира строителните дейности в зоната около площад "Св. Александър Невски", докато изпълнителят не отстрани некачествено извършените дейности“. Написа също и че „до отстраняване на забележките не спира да тече срокът за изпълнение на договора".

През последната седмица  от Столичната община не пожелаха да отговорят на въпросите на "Сега" дали междувременно някой от проблемните участъци е бил приет и какви действия е извършила строителната компания, за да й се издаде Акт 15. От общината казаха само, че „част от забележките са отстранени, а за останалите несъответствия с изискванията на възложителя ще се наложи съответната санкция за изпълнителя“. Не е ясно и защо "ПСТ груп" няма да получи глоба за забавянето на цялото строителство, след като преди повече от 5 месеца Фандъкова декларира, че срокът за изпълнение на договора не спира. 

Не е ясно също и дали и как точно Фандъкова ще санкционира фирмата - било за забавяне, било за лошо изпълнение, при положение че Столичната община вече е платила около 30 на сто от парите, предвидени за обновяването на цялата Зона 4. В отговорите до „Сега“ се казва, че на „ПСТ груп“ е преведен авансът по договора, който е в размер на 21 466 577 лв. с ДДС, както и че засега градската управа не е одобрявала други плащания.  Първоначално от общината информираха, че са платили "аванса по договора Зона 4“, който е в размер от 5 985 401 лв.  Съгласно същия договор обаче предварителното плащане към „ПСТ груп“ е заложено да е в размер на 20 на сто с ДДС от цялата сума, или около 4.3 млн. лв. Което прави с около 1.7 млн. лв. по-малко от вече преведената сума. Едва след покана да пояснят откъде идва разликата от "Московска" 33 уточниха, че освен аванса от 4 293 315.49 лв. с ДДС "до момента е изплатена още една фактура за строително-монтажни дейности на стойност 1 692 086.27 лв. с ДДС". Отново обаче не бе уточнено за работа по коя част от Зона 4 е извършено това плащане и дали фактурата е осребрена, преди Фандъкова да заяви на 19 март, че "с много усилия сме защитили европейски средства за цялостни ремонти на централната градска част и няма да допуснем те да бъдат давани за лошо свършена работа".

 

Обхват на ремонта

Зона 4 обхваща площада пред „Св. Александър Невски“ и участъка пред храма от ул. „Оборище“ до ул. „Г.С.Раковски“, а също паркинга и паважа по ул. „Оборище“ източно от площада. Включва още пространството между „Оборище“ и Военния клуб, на гърба на който има ресторант, улицата с търговците на икони - „Париж“, площад „Гина Кунчева“ до Квадрат 500 към паметника „Левски“ (началото на ул. „Московска“) и самия паметник, както и площад „Народно събрание“. В тези пространства досега не е извършвана никаква строителна дейност, а единствените ремонтирани участъци са градинките „Кристал“ и „Св. Климент Охридски“ и тази пред църквата „Св. София“, които също не са приети окончателно. 

 

Какво трябваше да се случи

След многобройни промени и преработки проектът на студио "А.Д.А." бе приет в следния вид: преустановяване на трафика пред храма "Св. Александър Невски" до ул. "Г.С. Раковски"; промяна в наземното паркиране зад катедралата, около Народното събрание и БАН; устройване на временни пазари по протежението на късата уличка "Париж", където е пазарът на иконите; първоначално пазарите са заложени в пространството зад Военния клуб;  обновяване на настилките, градския дизайн и уличното осветление на площадите "Св. Александър Невски" и пл. "Народно събрание"; обновяване на градините "Кристал" и "Св. Климент Охридски"; потапяне на тротоарите по пл. "Св. Александър Невски" до нивото на площада; реализация на полуподземна сграда в пространството зад Военния клуб. Идеята е сградата да е изцяло покрита от градината, но с пълноценна едноетажна фасада към Военния клуб.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата