В информационната епоха влиянието на конспиративните теории се усеща по-силно от всякога. Всеки, който е свързан с интернет, може да забърка коктейл от непроверени данни, слухове и откровени лъжи, и да го разпространи светкавично до огромен брой потребители чрез социалните мрежи. Така получава възможност да влияе на обществените настроения спрямо личности, събития и явления.
Често подобни теории се популяризират съвсем умишлено, за да ударят върху имиджа на политически фигури, държавни институции, неправителствени организации. По тази причина много наблюдатели и експерти възприемат конспирациите като неотменен елемент от информационната война, както бива наричана целенасочената употреба на информационни и комуникационни технологии, за да се постигне надмощие над някого.
Един от по-слабо известните и пренебрегвани аспекти на такива теории е ролята, която се отрежда в тях на децата. Онези, които разпространяват зловредна информация, много добре знаят, че темата за насилието над деца е най-силното оръжие на очернящите кампании, изтъкна експертът по комуникации Весислава Танчева на дискусия по темата, организирана от неправителствената организация „Национална мрежа за децата”. Когато хората чуят или прочетат за злодеяния с деца, особено ако са намесени фигури с авторитет и влияние, съвсем естествено
емоцията измества рационалното мислене.
Оттам нататък възприемането на дори най-фантастични твърдения става много по-лесно.
Това вероятно отчасти обяснява чудовищното разпространение на конспиративната теория, станала известна като QAnon. Става въпрос за онлайн движение, чийто поддръжници смятат, че съществува сенчеста коалиция по върховете на американското общество, която се опитва да подкопае управлението на президента Доналд Тръмп. Сред най-особените им вярвания е теорията, че противници на Тръмп, които заемат ключови позиции в правителството, бизнеса и медиите, са всъщност педофили, почитащи дявола. Наименованието QAnon идва от представата, че информацията за антипрезидентския заговор се споделя в интернет от анонимен, високопоставен държавен служител, известен като Q.
Популярността на QAnon и производните му хаштагове е огромна
– през юли социалната мрежа ТикТок обяви, че свързаният с движението хаштаг WWG1WGA (Where we go one, we go all) има над 100 милиона преглеждания. Появата на QAnon през 2017 г. беше предшествана от друга конспиративна теория, тясно свързана с президентските избори от 2016 г. – т.нар. Pizzagate. Тя придоби популярност в изборната година, когато мъж откри огън в пицария във Вашингтон, а след това обяви пред арестувалите го полицаи, че ресторантът е прикритие за група трафиканти на деца, оглавявана от бившия кандидат-президент Хилари Клинтън. Макар че е абсолютно недоказана, теорията спечели огромна популярност, включително извън САЩ, благодарение на новите приложения като ТикТок.
Българското общество е особено податливо на конспиративни теории,
дезинформация и пропаганда, споделят разтревожено от “Национална мрежа за децата” в свой анализ по темата. Като причини за това открояват отсъствието на ясна и достоверна информация от управляващите и институциите, липсата на гражданско образование, критично мислене, медийна грамотност и практически познания, както и намаляващият брой независими медии и журналисти, които да налагат високи журналистически стандарти при разследване, проверка на факти и съобщаване на информация. “Това влияе негативно върху формирането на общественото мнение по важни за децата и семействата политики и върху законотворчеството, свързано с регулацията във всички сфери на детския живот – здраве, образование, детско правосъдие, социални услуги”, посочват от мрежата.
Налице са и стряскащи примери за манипулации
– както през октомври 2019 г., когато разтревожени родители в Карнобат и Сливен изтеглиха децата си от няколко училища заради слух, че ще бъдат взети от социалните служби. Води се системна кампания срещу новия Закон за социални услуги с твърдението, че в него се залага възможността децата да бъдат отнемани от родителите само по анонимен сигнал. На атаки бе подложена Стратегията за детето с аргумента, че ще отнеме правата на родителите над децата им и ще разруши традиционното българско семейство. С мотива, че социалните работници ще се месят в семейните дела и ще извеждат деца без основание бяха блокирани важни законопроекти, засягащи превенцията на насилието срещу деца. Постоянно се затруднява работата на приемните родители, организации, които се занимават със сексуално образование на младежи, фондации, предоставящи подкрепа на деца в риск и на деца с увреждания.
В основна мишена на конспиративните теории се превръщат гражданските организации, за които се твърди, че „продават деца на норвежци и на гей двойки“, че се опитват да въведат мастурбацията в детските градини, че работят срещу хетеросексуалните бракове, че изземват държавната социална дейност, за да прокарват „соросоидни” политики. „Истината обаче е точно обратната – гражданските организации се появяват
там, където има дефицит на държавна грижа
– недостиг на експерти, на персонал и на финансиране – НПО секторът привлича финансов ресурс, където не достига, създава услуги и обучава професионалисти там, където такива остро липсват”, защитават се от „Национална мрежа за децата”. И дават за пример собствената си дейност в рамките на ECPAT – глобална мрежа на граждански организации, работещи срещу всички форми на сексуална експлоатация на деца.
Зловредните ефекти от конспиративните дезинформации са тежки: недоверие към социалните работници и медиаторите, отхвърлянето под уличен натиск на прогресивно законодателство, подозрителност към неправителствените организации, занимаващи се с деца, рискове за здравето на малчуганите заради съпротивата срещу ваксини, лекарства и сексуално образование. Затвърждава се представата за детето като собственост на родителите и обект на въздействие без права. Създават се и условия за обществена паника – като в Карнобат и Сливен.
Информираността – на граждани, родители, учители и всички, които се занимават с деца, е начинът за противодействие на конспиративните теории. Иначе лъжите и дезинформацията заплашват да унищожат и малкото постигнато в областта на политиките за деца, предупреждават от „Национална мрежа за децата”.