Медия без
политическа реклама

Майките трябва да се стимулират, а не да се санкционират

Ще им оставим парите мизерни, за да се върнат на работа, е обаче логиката на депутатите от ГЕРБ

06 Дек. 2019
Майките не се връщат бързо на работа не защото не искат, а защото няма на кого да оставят децата си.
Илияна Кирилова
Майките не се връщат бързо на работа не защото не искат, а защото няма на кого да оставят децата си.

Депутатите замразиха парите за втората година майчинство и те остават 380 лева на месец. Вярно, сумата е малка, признават от ГЕРБ по време на дебатите, но пък виждат в нея стимул за майките да се върнат на работните си места максимално бързо.

Да върнем майките на пазара на труда по-бързо, не е лоша идея. Но препятствията за това са съвсем различни.

Най-много майки има в големите градове, защото там е основната концентрация на хора в трудоспособна (и детеродна възраст), а в по-малките градове има недостиг на работни места. Това обаче значи и че в големите градове има и най-сериозен недостиг на места в яслите и детските градини. В частните детски заведения място винаги ще се намери, но ако семейството може да си ги позволи, то едва ли би разчитало на държавни стимули.

Ако искаме майките да се върнат на работа някога (било то след първата, втората или която и да е година от майчинството), е хубаво първо да осигурим място, на което да оставят децата си, докато са на работа. В противен случай идеята за по-бързо връщане на пазара на труда си остава неосъществима.

Не размерът на обезщетението би бил стимул, както предполагат от БСП - за втората година то да стане 650 лв. Това вероятно би осигурило още година спокойствие единствено за онези, които не виждат в плановете си връщането на работа или кариерно развитие и по-скоро би насърчило раждаемост срещу парични облаги, с което демографска криза не се решава.

Истината е, че средностатистическото семейство в България отдавна не включва държавата в плановете си за дете, а разчита на спестявания, роднини и възможност някой да помага с детето след изтичането на заветната една година. Повечето майки се възползват от втората си година майчинство не от мързел или алчност заради обезщетението от 380 лв., а защото нямат възможност да се върнат на работа.

Друг въпрос е и как точно искаш да стимулираш някого да работи, без да му предлагаш поощрение, а само санкция. По-добре би сработило да предложим на майките възможност за повишаване на образователната им степен или квалификацията им. Или да предвидим стимули за младите работещи родители. А защо не и да подпомогнем развитието на частните инициативи за надомна работа?

По-бързото връщане на работа изисква серия от мерки, много политическа воля и по-добра координация между държавата и общините. И ако някого в този дебат наистина го интересува дали българската майка ще се върне по-бързо на пазара на труда, трябва да помисли как да я стимулира, а не да й подхвърля неработещи тези.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

майки, парламент

Още по темата