Медия без
политическа реклама

Как върви университетското обучение от дистанция?

Някои вузове още се надяват, че ще имат предварителни изпити. Всички обаче се готвят за план Б и се дигитализират

Илияна Кирилова
Студентите вече се обучават он-лайн, но индивидуално и от домовете си

Извънредното положение хвана в крачка и родните университети - всички те трябваше да отменят предварителните си кандидат-студентски изпити, обявени за март и април. Към момента няма яснота дали те изобщо ще се проведат, макар доста ректори да упорстват, че са само временно отложени. "Прием в университетите тази година ще има", категоричен бе просветният министър Красимир Вълчев, който припомни, че допреди десетина години предварителните кампании не съществуваха. Как се отразява карантината на висшите училища? Как се преподава в момента там, какви са затрудненията и какво казват студентите?

За разлика от училищата, университетите у нас се оказаха малко по-подготвени за дистанционното обучение, което екстрено трябваше да въведат за броени дни. Повечето вузове минаха на обучение от разстояние, облагодетелствани от факта, че изпращането на презентации, задачи, лекции и др. не е нещо ново за студентите.

"Работим с информационните системи Е-преподаватели и Е-студенти. Всеки преподавател е длъжен да качва лекции и материали в часа, в който е предвидено неговото занимание. Студентите получават задачи, връщат ги и след това получават обратна връзка", коментира ректорът на Великотърновския университет проф. Христо Бонджолов, който е отменил присъствените занятия до 13 април. Той признава, че нещата може и да не са перфектни, на по-важното е, че системата работи.

Към 20 март в системата „Е-преподавател” имаше 2143 учебни курса, в които са публикувани общо 6988 учебни ресурса (учебни материали), обясни проф. Бонджолов. В първата седмица на извънредното положение - 16-20 март, активността на студентите стремглаво нараснала - регистрирани са 55 605 посещения на учебните курсове, средно по 10 000 на ден. Университетът се готви и за сценарий, при който карантината може да продължи до май, като работи по дигитализиране на изпитите. Очакването е до края на годината всичко там да мине по електронен път. 

"Миналата седмица направихме подготовката, тази седмица реално ще започне обучението с отдалечен достъп", коментира и Спасен Цветков, началник на учебен отдел в Технически университет-София. Той предпочита да нарича обучението по този начин, тъй като според него то не е дистанционно в класическия смисъл на думата. "Всички го отлагахме, но кризата даде тласък за въвеждането на този вид обучение", казва той. Студентите вече са влезли в график, а от университета ще направят всичко възможно, за да не изпускат те материал. Започнала е подготовка и за провеждане на изпити онлайн.

Софийският университет вече отложи 14 изпита от предварителната си кандидат-студентска програма. Ректорът проф. Анастас Герджиков наскоро удължи отмяната на присъствените занятия - от първоначалната дата 29 март, чак до 10 май. "Този период може да продължи дълго, тъй като не е известно кога присъствените занятия ще могат да бъдат възобновени", се казва в съобщение на сайта на вуза. Затова студентите са призовани да ползват системата за електронно обучение Мудъл на университета, до която имат достъп с потребителското им име и парола от Системата за управление на студентска информация (СУСИ). На младежите е препоръчано да проследяват съобщенията в курсовете, които посещават по учебен план, да проверяват за допълнителна информация относно промяна в графика или средствата, чрез които се извършва обучението, както и редовно да проверяват електронната си поща за информация от преподавателите относно конкретни указания за учебния процес. Пропуснатите занятия ще бъдат наваксани след възобновяването на присъствените учебни занятия и след изготвянето на нов график на учебния процес, обясняват от университета на студентите си.

"Отдавна разполагаме с платформата на Майкрософт Teams, но кризата ни принуди да въведем дигиталната обучителна платформа за 48 часа", коментира и проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, който също издаде заповед за отмяна на предварителните изпити, а присъствените лекции са отменени до 29 март. Той се надява след отмяна на извънредното положение да се отвори "прозорец", през който предварителните изпити все пак да се проведат - например в края на май, началото на юни. По думите му икономическият вуз вече спазва стандартния учебен план по разписание, но вмто да идват физически в стаите, студентите влизат във виртуална учебна стая. "Имаме 10 хиляди студенти и около 1000 преподаватели, доста от които са външни за университета и нямаха вътрешни мейли. Много бързо обаче се случи обменът на презентации, лекции и задачи", казва той.

УНСС се готви и за план Б в случай, че кризата продължи доста по-дълго от очакваното - тече подготовка за това как всичко да се дигитализира и изпити, записване, защити на дипломни работи, провеждане на академични съвети и др. да стане по електронен път. "Проучваме възможностите за изпити онлайн с проверка за сигурност и без да има преписване", казва още проф. Димитров. Според него са нужни промени в нормативната база, които да позволят използването на новаторски методи на преподаване - и за заседанията, и за изпитите. "Прием ще има", смята още проф. Димитров. По думите му ако се наложи, университетите могат да приемат студенти и само с оценки от матурите, дори и ако има удължаване на лятната ваканция и промяна в графика по приема.

"Обратната връзка от студентите, с които разговаряме, е, че те са много доволни. Дистанционното обучение ще вземе да им хареса", казва шеговито и председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев. Наблюденията му показват, че няма университет, който под една или друга форма да не се справя със ситуацията - известни проблеми има пред висшите училища, които са с по-практическо обучение - като медицинските, техническите или тези по култура, но в момента и те преподават - макар и само теория. "Кризата отвори много възможности - постоянно се провеждат ректорски съвети, вече се мисли дори за провеждане на държавните и кандидат-студентските изпити онлайн", казва още той. По думите му нулева година няма да има, а ако някои вузове не успеят да вземат целия предвиден материал, обмислят удължаване на семестъра.

Дали ще има отлив на студенти при така създалото се положение?

"Кой може да ви каже? Никой не знае срещу какво сме изправени", казва проф. Бонджолов. Според него е възможно една част от студентите, които са се канили да учат в чужбина, тази година да си останат у нас и да се запишат в български университет. При затваряне на границите това би бил единственият им вариант. Възможно е обаче да има и отлив, тъй като в момента много хора губят работата си, заплатите си. "Твърде много са неизвестните в момента", казва той. Ректорът на УНСС пък очаква дори по-голям интерес тази година именно заради дигитализацията и новите, по-гъвкави, форми на обучение. "План-приемът ни за тази година е намален с 40%. Това ще подобри селекцията", казва той.

 

 

Още по темата