Медия без
политическа реклама

Нашата полиция пази... биячите си

След голям обществен натиск МВР най-сетне призна, че четирима полицаи са удряли неправомерно протестиращи на 10 юли, но няма да бъдат уволнени и съдени

В нощта на 10 юли полицаите влачеха по земята протестиращи зад колоните на Министерския съвет, където ги биха, разказват очевидци

Както много други професии да бъдеш полицай е призвание. Органите на реда следва да се ръководят единствено от буквата на закона и на първо място да поставят себе си в обществен интерес. Тъй като обаче униформените са овластени от държавата, за да изпълняват служебните си задължения, тънката граница с полицейския произвол често се прекрачва. Когато това се случи, гражданите се сблъскват с


насилници с пагони

 

Грозното лице на полицията излезе на яве още в първия ден на антиправителствените протести. Въпреки че до сериозна ескалация между протестиращи и униформени не се стигна, с падането на нощта органите на реда предприеха същинска офанзива срещу недоволните граждани. Под колоните на Министерския съвет изключително грубо бяха замъкнати неколцина протестиращи благодарение на случайно заснети кадри, разпространени  в социалните мрежи, обществото стана свидетел как полицаи ритат с кубинки повалени на земята младежи, а после хвърлят телата им  едно върху друго.

Последваха и разказите на потърпевшите от жестокото насилие. Единият от тях - 22-годишният студент по право в Хага Евгени Марчев, беше настанен в "Пирогов" с тежки травми по цялото тяло. По негови думи полицията го е задържала без основателна причина, след което са му нанесени удари в главата, от които е загубил съзнание за известно време. „Бийте ги, докато не им се сложат белезниците!“, наредил един от началниците, спомня си Марчев. Надеждите му, че някой от колегите на насилниците му ще се отзове на виковете за помощ, също не се оправдали. 

Тежък побой е преживял и 29-годишният Димитър Педев, който също лежа в "Пирогов" след протеста на 10 юли. За разлика от Марчев мъжът получи обвинение за непристойно поведение с изключителна дързост. Неговата майка разказа пред bTV, че без основание синът ѝ бил закопчан 3 дни за ръцете и краката с полицейски белезници за болничното легло. "Състоянието му е изключително непоносимо за една майка. Той е след много тежко комоцио, огромен хематом на лявото си око, с ужасно много нараняванния по цялото тяло, окован е в белезници и го пазят полицаи", каза Юлия Педева няколко дни след насилието над сина ѝ.

 

Прокуратурата и МВР останаха глухи и слепи

 

за своеволията на униформените. Повече от две седмици след недопустимите действия на полицията спрямо протестиращите МВР опитваше да прикрие жестокостите. "Не мога да кажа дали сега е бил бит или не е бит", бяха последните думи на шефа на СДВР Георги Хаджийски по случая. Протакането на проверката е повече от скандално, тъй като не са необходими големи усилия, за да се установи обективната истина - Министерският съвет е опасан с камери, а очевидците са много.

Едва във вторник от силовото ведомство съобщиха, че действително е констатирано превишаване на необходимите предели на физическа сила. От краткото прессъобщение на МВР става ясно, че насилниците са четирима полицейски служители на отдел „Специализирани полицейски сили“ (ОСПС), на които ще бъдат наложени дисциплинарни наказания. Никой от тях обаче няма да бъде уволнен. Няма привлечени и към наказателна отговорност. На практика става така, че побоят над граждани не се наказва от закона, щом биячите са в униформа.

Явно такова е разбирането и в държавното обвинение, което от половин година се ръкоди от бившия полицай Иван Гешев. Въпреки многократните въпроси на "Сега" дали има образувана проверка или досъдебно производство по случаите на полицейско насилие, прокуратурата отказва да даде информация. Нещо повече - говорителят на главния прокурор Сийка Милева дори отрече да е гледала стряскащите видеа с безпричинната агресия.

В  Наказателния кодекс пише, че причиняване телесна повреда от полицейски орган при или по повод изпълнение на службата или функцията му се наказва с лишаване от свобода до 3 години.

 

Именно прокуратурата бележи провал след провал

 

в борбата с полицейското насилие. Поради това няма нито един наказан униформен за побоя над граждани в станалата известна като "Нощта на белия автобус" на 23 срещу 24 юли 2013 г. Тогава антиправителственият протест срещу Пламен Орешарски пред парламента ескалира, след като полицията опита да изведе депутатите с автобус, но протестиращите блокираха пътя му. От кадри в медиите ясно се видя как органите на реда удрят безпричинно с палките.

Единственият привлечен към наказателна отговорност полицай за този произвол осъди прокуратурата. Съдът оправда служителят на жандармерията Веселин Дечев по обвинението за употребата на сила и дори отмени дисциплинарното му наказание "писмено предупреждение“. След това полицаят осъди прокуратурата за обезщетение от 20 000 лв. Предвид сегашното очевидно нежелание на МВР и разследващите органи да се занимават с нарушенията на униформените от началото на протестите, едва ли пострадалите мъже могат да очакват повече справедливост. Според адвоката на Марчев холандският премиер Рюте е пратил писмо на Евгени Марчев. А от университета в Хага са се свързали с адвоката, за да разберат повече за състоянието на техния студент. 


Справдливост все още чакат страните по делото "Чората"

 

14-годишна съдебна сага по делото за смъртта на Ангел Димитров-Чората няма изглед да приключи скоро. За убийство са подсъдими бившите полицаи Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Грахофски, Иво Иванов и Борис Механджийски заради действията си по време на спецакцията "Респект" през 2005 г. Медицинска експертиза безспорно установи, че Чората е умрял от задушаване по време на задържането му.

За 14 години процесът претърпя всякакви обрати. Първоначално петимата полицаи бяха признати за виновни от Софийския военен съд, но впоследствие напълно оправдани от Върховния касационен съд през 2011 г. Три години по-късно Европейският съд по правата на човека прие, че българските власти са нарушили правото на живот и забраната за нехуманно и унизително отношение, както и правото на справедлив процес, и осъди държавата на 50 000 евро обезщетение на близките и близо 35 000 евро разноски. След решението на ЕСПЧ бившият главен прокурор Сотир Цацаров поиска възобновяване на делото.

Така през 2019 г. същият върховен съд осъди петимата полицаи окончателно на 7 години лишаване от свобода. Веднага след това решение обаче, противно на всякаква логика, отново главният прокурор Цацаров поиска възобновяване на делото, а петчленен състав на ВКС се съгласи с аргументите му и върна делото на последна инстанция.

 

Витае усещането за беззаконие

 

Парадоксално е, че именно хората, които трябва да гарантират спазването на реда, получават картбланш да го нарушават. По-страшно е обаче, че тази политика на неограничените пълномощия в полицията се толерира от най-високо. Доказателство за това е назначаването на шефа на "Национална полиция" Христо Терзийски за министър на вътрешните работи. Същият лично ръководеше незаконосъобразните действия на полицията в парк "Росенец" на 11 юли, когато часове наред не бяха допускани граждани до публичния плаж пред сарая на Ахмед Доган. И за този ръководен кадър в МВР буквата на закона очевидно не е призвание.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?