Медия без
политическа реклама

Не искаме властта само за да излъчим премиер

Ангажираме се и с исканията на протестиращите - разобличаване на корупцията, казва шефът на предизборния щаб на БСП Георги Свиленски

21 Окт. 2020
Георги Свиленски е роден през 1970 г. във Велико Търново. По професия е строителен инженер. Беше два мандата общински съветник в София. Сега е трети мандат депутат от БСП, избран от 24-ти МИР - София. Зам.-шеф е на червената ПГ. Миналата неделя оглави предизборния щаб на левицата.
Илияна Кирилова
Георги Свиленски е роден през 1970 г. във Велико Търново. По професия е строителен инженер. Беше два мандата общински съветник в София. Сега е трети мандат депутат от БСП, избран от 24-ти МИР - София. Зам.-шеф е на червената ПГ. Миналата неделя оглави предизборния щаб на левицата.

- Г-н Свиленски, в БСП направихте „правителство в сянка“, но не изпуснахте ли момента да свалите сегашното на премиера Бойко Борисов? Не се включихте и в протестите, които текат повече от 100 дни.

- Опитите да свалим настоящото правителство ги правим от 3 години. Със сигурност сме изпуснали момента, защото то трябваше да си отиде много по-рано, защото нанесе много щети на държавата. Затова и поемаме своята отговорност,  че не успяхме последните 3 г. да го направим. Имаме ангажимент да го направим на следващите избори. Тъй като правителството на ГЕРБ и "Обединените патриоти" е вредно за България, и БСП има дълг да излъчи такова управление, което не е корумпирано, да не е мафиотско, да не злоупотребява с обществени поръчки и да направи живота на българските граждани по-добър като цяло. Затова и ще работим в тази посока.

- Каква е идеята на това ваше правителство, което дублира в общи линии структурата на Министерския съвет и какво показвате с него?

- Терминът „правителство в сянка“ се налага от медиите. Всъщност, това са съвети, които съответстват на ресорните политики в държавата и те функционират винаги. Те са записани и в Устава на партията. Досега в Националния съвет също имаше такива съвети, самият аз бях зам.-председател на Съвета по транспорт 7 г. Новото към момента е, че тези органи ще имат нов състав, тъй като на конгреса в края на септември бе избран и нов Национален съвет. Работата на тези съвети е да правят анализ на работата на министерствата и на отделните сектори, да правят предложения и препоръки към народните представители на левицата, за да може пред българските граждани да бъде изобличено управлението със своите порочни практики. И да бъде дадена алтернативата, защото точно в тези съвети се правят политиките и в тях ще бъде направена предизборната платформа на партията.

- Казвате, че ще давате алтернатива, че сте алтернатива на настоящата власт и на ГЕРБ. Но как ще убедите другите, че наистина сте?

- Ще ги убедим с нашата управленска програма, в която има разписани политики за всеки един сектор в държавата – примерно в сферата на здравеопазването болниците да не са търговски дружества, в социалната политика да бъдат преизчислени всички пенсии, а не 50 лв. на калпак, в икономиката да се развиват секторите, които дават висока добавена стойност и прочее. Най-важното е – да се управлява честно.

Защото българските граждани протестират през последните месеци не за заплати, не за по-високи доходи, а срещу корупцията, мафията в управлението, срещу опорочените обществени поръчки и несправедливостите в съдебната система. И изкореняването на всичко това ще залегне в нашата предизборна програма. Най-важното е, когато обещаваш, да изпълняваш след това, за да няма усещане, че гражданите са излъгани.

- Покрай преизбирането на Корнелия Нинова за председател на БСП, както и вътрешните битки, довели до напускането на депутати, има отлив и в местни организации. Стабилна ли е партията, която претендира да управлява държавата?

- Дали е стабилна, или не, го показа резултатът от прекия избор за лидер на партията. Никой не очакваше подобно масово участие, както и с такъв резултат да спечели председателят на партията – над 43 000 гласа. Спекулации са, че партията е разединена, че се управлява тоталитарно, че е приключила своето функциониране. Че 6 народни представители са напуснали ПГ, не е драма - трябва обаче да напуснат и парламента. Винаги е имало недоволни от резултатите, но тези депутати на първото препятствие, което не можаха да преодолеят – да станат членове на Националния съвет, се разсърдиха на партията и на 900 делегати на конгреса, които не ги избраха. Всеки има право на избор, ако имат достойнство и морал, трябва да напуснат и НС.

Те самите обаче казват, че не напускат заради невлизането си в пленума, а заради начина на управление на партията и че се води реваншизъм от страна на Нинова и ръководството срещу тях. Реваншизъм или обновяване в БСП тече в момента?

Те се сърдят не на Нинова, не на Изпълнителното бюро, а на 900 делегати на конгреса, които не ги избраха. Няма как да кажеш, че има реваншизъм, при положение че толкова хора не гласуват за теб. Обединяват ни много по-големи и важни неща – като визия как да изглежда и да се управлява България. А те стигат до това дали ще бъдат избрани, или не в някой партиен орган.

- Отстрани погледнато Корнелия Нинова и новото ръководство овладяхте към момента партията, а едни по-познати социалисти са изтласкани встрани или на заден план. А това са хора с опит…

- Никой не овладява партията. По устав тя има председател и ръководни органи. Винаги те са избирани от конгреса. Когато години наред ходиш и публично говориш против партията си, срещу ПГ, то съпартийците ти имат предел на толерантност.

- Сега обаче ви предстои доста по-трудна задача като председател на предизборния щаб, защото доколкото показват последните социологически проучвания, сте с изравнени позиции с ГЕРБ. Да предположим, че сте първа политическа сила, но нямате мнозинство. Как ще управлявате и с кого?

- Ще ви отговоря така – БСП няма да влиза в коалиции с партиите, които са носители на корупцията, които олицетворяват настоящето управление срещу което искахме 5 пъти вот на недоверие, заради което 100 дни български граждани са на улицата и протестират. С такива политически субекти БСП няма да управлява, а ще управлява с онези, които възприемат нашата програма, нашите идеи в различните сфери, за което говорих по-горе. Политиката няма да я правим на базата на политически пазарлъци в парламента, а на база на политики и решения за бъдещето на България, за да може децата да останат тук и възрастните хора да живеят достойно.

Не искаме властта само и само БСП да излъчи министър-председател. А да направим така, че животът у нас да бъде по-добър.

- Смятате ли, че достатъчно добре сте го заявили, така че да имате възможността да управлявате?

- Длъжни сме да го направим. Нямаме право нито на отпускане, нито на грешки, защото миг невнимание, дълго време страдание. Този път ще бъдем много бдителни, внимателни в това какво предлагаме, какво обещаваме, с кого го правим.

- Останалите формации, които евентуално ще влязат в бъдещото НС са „Няма такъв народ“ на Слави Трифонов, ДПС и дясно формирование – "Демократична България".

- Нека да видим кои ще влязат наистина в парламента. Примерно с ДПС - не съм сигурен, че тази партия ще е съгласна с нашето искане болниците да не са търговски дружества. Ако имаме разминаване, компромис няма да направим. Когато се седне на разговори по политики, а не по пазарлъци, тогава много лесно ще се отсеят партиите, с които ще се направи управлението.

- Идва тежка зима, заради коронакризата и бюджетът е опоскан, с дългове, трябва да бъде гласуван нов бюджет, като не е ясно какви ще са параметрите му и прочее. Ще ви е доста трудно откъм финанси?

- За съжаление и нашите впечатление са такива. Онова, което ще заварим, е доста притеснително, но не само изхарчените средства и липсата им, но и взетите заеми и кредити, които Борисов взе. Той действа на принципа „след мен и потоп“. Надявам се при приемането на бюджета за следващата година тези неща да бъдат много добре показани на българските граждани и каква държава Борисов оставя. Работата на тези съвети, за които говорихме вече, е именно да анализират работата на всяко министерство и каква е конкретната ситуация в този сектор. Включително и парите от еврофондовете трябва да се видят.

- Ако вземете властта, ще потърсите ли сметка на Борисов? И къде е в цялата схема главният прокурор Иван Гешев, тъй като неговата оставка е обвързана с тази на Борисов?

- Нееднократно заявихме, че искаме оставката и на главния прокурор Гешев. Включително и на него му го заявихме в парламента. По тази тема няма от какво да се притесняваме, казали сме какво ни е отношението.

Колкото до търсенето на сметка. Убеден съм, че има нарушения в съответните министерства, и всичко ще бъде  придвижено по надлежния ред. Никой няма да прикрива корупцията на бивши управления. Няма как да се бориш с нея, когато я прикриваш. Хората няма да ти повярват.

- Покрай скандала с началника на кабинета на президента Румен Радев като че ли поохладняха доста отношенията между вас.

- БСП никога не се е намесвала в работата на други институции, включително и на президентската. Да, Румен Радев беше издигнат от БСП, беше избран с гласовете на социалистите, но оттук насетне той представлява президентската институция и неговата работа е да я представлява така, както е обещал на българските граждани. Не ни е работа да се месим в президентската институция.  Нямам впечатления за охладняване или затопляне на отношенията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата