Медия без
политическа реклама

Нещатните сътрудници често са по-известни от депутатите

Бивши министри, зам.-министри, кметове, спортни величия и много други дават акъл на народните представители по различни въпроси

 Огромен брой са нещатните сътрудници към парламента. Повечето от тях имат само пропуск за сградата на Народното събрание, който им служи единствено за да улесни влизането им, но не и да вършат съществена работа.
Илияна Кирилова
Огромен брой са нещатните сътрудници към парламента. Повечето от тях имат само пропуск за сградата на Народното събрание, който им служи единствено за да улесни влизането им, но не и да вършат съществена работа.

Покрай мимолетното завръщане на Цветан Цветанов като нещатен сътрудник в НС на парламентарната група на ГЕРБ отново се появи любопитната тема кои всъщност са нещатните сътрудници в парламента и с какво се занимават. От огромния списък на парламентарния сайт се вижда, че те са много по-известни от депутатите, чиято работа трябва да подпомагат. В него фигурират имената на бивши министри, зам.-министри, кметове, партийни шефове, спортисти и много други. 

Като сътрудник на ПГ на "Воля" с лидер Веселин Марешки изплува името на лидера на "Евророма" Цветелин Кънчев, който съветва депутатите по въпросите на вероизповеданията. "Метаморфозите" на Кънчев са многобройни. Като цяло обаче дон Цеци, както е по-популярен, традиционно гравитира около БСП, като неведнъж е сключвал коалиционни споразумения с нея. Явно сега се е преориентирал.

За групата на "Воля" работи и "гласът" на Симеон Сакскобургготски - Цветелина Узунова. Журналистката бе и шеф на правителствения пресцентър в кабинета на НДСВ и личен говорител на Сакскобургготски. В момента управлява своя компания за публична и медийна комуникация. В настоящия парламент тя помага на депутатите на Марешки с експертизата си по ПР, медии и външна политика.

Бившият зам.-министър на отбраната Орхан Исмаилов пък е сътрудник на депутата Веселин Марешки по въпросите за националната сигурност.

Сътрудник, но на ДПС, е и един от доайените на движението в парламента - Юнал Лютфи. Освен дългогодишен зам.-председател на партията в предишни парламенти той беше и една от основните фигури, определящи парламентарната политика.

Естествено най-многобройна е групата на нещатните сътрудници към депутатите. Тук се открояват популярни имена от средите на левицата. Всъщност с измененията в партийния устав, които лидерът на БСП Корнелия Нинова наложи, повечето от представителите й бяха "отрязани" от възможността да изкарат нов мандат в парламента. Промените гласят, че социалисти, които са били депутати 12 години, или 3 пълни мандата, няма да имат право да се кандидатират отново. Така утвърдени имена изпаднаха "извън борда". Но пък имат възможност да се върнат отново в Народното събрание като нещатни сътрудници. Така бившият военен министър и дългогодишен говорител на БСП Ангел Найденов пак е в парламента, като подпомага работата по "политически въпроси" на депутата от левицата Анелия Клисарова.  

Бившият министър на социалната политика Емилия Масларова, която наскоро осъди България в Страсбург за 8000 лв. за нарушаване на правата й по делото за "златния ремонт" на социалния център в Стара Загора, съветва по социалните дела депутата от БСП Весела Лечева.

Съпартиецът й Румен Овчаров, министър на икономиката и енергетиката в правителството "Станишев", съветва по енергийните въпроси народния избраник Жельо Бойчев. Двамата от години работят заедно, като Овчаров го "откри" и му помогна да израсне в градската партийна организация, на която години беше лидер.

Човекът, който наследи Овчаров на министерския пост - Петър Димитров, също е нещатен сътрудник в НС. Той има зад гърба си пет депутатски мандата.

Сред представителите на левицата се открояват още имената на бившия транспортен министър Петър Мутафчиев, който също беше депутат в няколко парламента, както и на Асен Гагаузов, бивш регионален министър и ексдепутат отново с няколко изкарани мандата. Нещатен сътрудник на Корнелия Нинова е и Янаки Стоилов, бивш шеф на ключовата парламентарна правна комисия. Той беше и зам.-председател на парламента, а в момента е преподавател по право в СУ "Св. Климент Охридски". Стоилов беше и сред номинираните за евродепутат от червената листа, но си направи отвод.

По правни въпроси на новия депутат от левицата Стефан Бурджев сътрудничи младият Александър Пенков, който един от малцината е посочил в графата образование "средно". В момента Пенков се дипломира по право, обясни за "Сега" Бурджев. Той определи сътрудника си като "изключително начетен и добър".

С експертизата си помага и бившият генерален директор на БНТ Иван Токаджиев, който съветва по медийни въпроси депутата доайен в парламента Стефан Данаилов. Янчо Таков, също кадър на националната телевизия, подпомага журналиста Тома Томов.

Шампионът по стрелба с пистолет Таню Киряков е сътрудник по младежките политики на Филип Попов от БСП.

Бившият червен депутат и настоящ общинар Альоша Маков Даков - син на бившия партизанин и вицепремиер 1971-1978 г. Мако Даков, подпомага депутата д-р Георги Михайлов да се справя със законодателните дела.

Социалистът Георги Йорданов пък е съветван по проблемите на политиките на българите в чужбина и по политически въпроси от Красимир Премянов, бивш червен депутат, а в момента председател на "Тракийските дружества". На секретаря на червената парламентарнатгрупа Кристиан Вигенин помага в областта на външната политика и европейските въпроси бившият евродепутат Евгени Кирилов.

Антон Станков, бивш правосъден министър от НДСВ и настоящ адвокат, също е сътрудник - на Емил Димитров-Ревизоро. Като такъв фигурира и Нихат Кабил, бивш министър на земеделието и бивш депутат от ДПС.

Кметът на Кърджали Хасан Азис, който също се отказа да участва в евролистата на движението, помага на народен избраник в аграрните дела.

Друг градоначалник - кметът на Перник д-р Вяра Церовска, е съветник на съпартиеца си от ГЕРБ Александър Александров по въпросите на здравеопазването и социалната политика.

Бившият кмет на Разлог Любен Татарски дава акъл по икономически въпроси и туризма на своя съгражданин и депутат от ГЕРБ Емил Тончев. Той влезе на мястото на Димитър Гамишев, който напусна парламента заради проверка по обвинение за данъчни злоупотреби.

Адвокатът на Цветан Цветанов - Менко Менков, който го защитаваше по делата срещу него, е сътрудник по правни въпроси на депутата от ГЕРБ Иван Миховски.

Карлос Контрера, общински съветник от ВМРО в София, който стана известен с това, че е ритал багажа на възрастна бездомна жена на метростанция, също фигурира в списъка с нещатни сътрудници. Той съветва депутата Юлиан Ангелов.

Депутатът от ГЕРБ Евгени Будинов е взел под "крилото си" Антон Тодоров, изгонен преди време от парламентарната група на ГЕРБ. Той е и автор на книгата "Шайката: Бойко, Росен, Цецо". Самият Тодоров често може да бъде видян в парламентарните кулоари или в някоя от стаите, ползвани от представители на ГЕРБ. Преди месец репортер на "Сега" дочу как на висок глас Тодоров се възхищаваше в кулоарите на НС "колко тихо е в парламента", като ги няма депутатите от БСП, които от средата на февруари бойкотират пленарните заседания. 

Народният представител от ГЕРБ и футболен съдия Стефан Апостолов е назначил за свой сътрудник баща си Апостол Апостолов, който го съветва по младежките политики.

Съпругата на лидера на "Атака" Волен Сидеров - Деница Гаджева, сътрудничи на неговия партиен заместник Десислав Чуколов за връзките му с медиите.

Младен Мондешки, брат на Момчил Мондешки (от известния запис на "двете каки"), е сътрудник по юридически въпроси на депутата от ДПС Джейхан Хасанов Ибрямов.

Георги Димитров Шапков е сътрудник по "вътрешна сигурност” на д-р Емил Серафимов Тончев, депутат от ГЕРБ. През 2019 г. фирма на Шапков прави вътрешното обзавеждане на луксозния апартамент с личен асансьор на Цветан Цветанов в кооперацията "Летера”. Именно заради това жилище и разразилия се впоследствие скандал "Апартаментгейт" Цветанов напусна парламента.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ е подпомаган в дейността си от Камен Костадинов в областта на националната сигурност и контрола на службите. Самият Костадинов също бе депутат, но се отказа и се занимава с частен бизнес.

В интерес на истината трябва да се отбележи, че е лично решение на народните представители дали и колко ще заплащат на сътрудниците си. Ако решат да го направят, то парите идват от представителните разходи, с които те разполагат според парламентарния правилник.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата