Медия без
политическа реклама

Оставки в НЕК ще са само едно добро начало

Крепенето на коалицията ГЕРБ-патриоти в енергетиката струва скъпо. Най-вече на бизнеса

Лидерът на патриотите Валери Симеонов (вляво) говори разпалено с шефа на НЕК Петър Илиев (в средата) и Валентин Николов от ГЕРБ, който наскоро оглави комисията по енергетика в парламента. За разлика от някои спорни назначения през годините Илиев е завършил "Топло и ядрена енергетика" в Техническия университет. Работил е в "Топлофикация София" близо 25 години, като е почнал от най-ниските нива и е стигнал до заместник-директор. От дълго време работи и в НЕК.
Снимка: БГНЕС
Лидерът на патриотите Валери Симеонов (вляво) говори разпалено с шефа на НЕК Петър Илиев (в средата) и Валентин Николов от ГЕРБ, който наскоро оглави комисията по енергетика в парламента. За разлика от някои спорни назначения през годините Илиев е завършил "Топло и ядрена енергетика" в Техническия университет. Работил е в "Топлофикация София" близо 25 години, като е почнал от най-ниските нива и е стигнал до заместник-директор. От дълго време работи и в НЕК.

Големи предприятия в страната спират работа или намаляват производството си заради прекалено висока цена на електроенергията на така наречения свободен пазар. Увеличението на цената на енергийната борса e с 84% в рамките на един ден и с над 200% в рамките на седмица. В 183 последователни дни от началото на 2019 г. цената на тока за индустрията е по-висока от средната за Европа. Съмненията са за манипулиране на пазара от страна на държавните доставчици на енергия, които са и основните играчи на борсата. Самата борса също е държавно предприятие. Всичко това означава, че формално освободеният пазар на електроенергия, от който са длъжни да се купуват големите консуматори, е

 

не просто изкривен, а дълбоко порочен

 

В тази ситуация след поредната остра реакция на Асоциацията на работодателите в България (АОРБ) последва решение за замазване на положението - заседание на парламентарната енергийна комисия, която да обсъди положението и възможните законодателни мерки. Какво ще се променя в и без това непрекъснато кърпения енергиен закон, предстои да видим. Междувременно имаше и една показна, но набързо отхвърлена оставка.

Често оставките от висшия ешелон на властта се ползват като средство за разреждане на общественото напрежение. Но управлението на кабинета "Борисов" поднася изненади - не е изключено човекът с оставката да се окаже твърде "важен", за да бъде пуснат да си отиде. И запазва поста си въпреки негативите около личността или работата му.

Точно такъв етюд бе разигран с оставката на изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев, който аха да си тръгне "по лични причини", но в края на краищата остана на поста си. Как се стигна дотук?

 

Проблемите на уж свободния пазар на ток ескалираха

 

в последния месец и ако доскоро основният проблем бе, че на борсата участват трима държавни играчи - АЕЦ "Козлодуй", "Марица-изток 2" и НЕК, то от седмици насам се заговори и за съмнения за нагласени и опорочени директни търгове за продажба на ток. Съмненията се затвърдиха и когато тези седмица цената на електроенергията, договорена за "ден напред", се оказа най-високата в цяла Европа. Мегаватчасът достигна 195.4 лв. за базова мощност, двойно над средното за Европа и над три пъти над цените в някои развити страни.

Работодателите обвиниха НЕК в произвол, заявиха, че не се държи пазарно, и директно заговориха за манипулации на цените. Само няколко дни по-рано те казаха, че електрическата компания се държи като ОПГ - организирана престъпна група. Поводът бе поредният, според тях, нагласен търг за продажба в сегмента "ден напред". Смущаващ е фактът, че ръководството на НЕК едва сега започна да се трогва от исканията на бизнеса, докато

 

през останалото време гузно мълчеше

 

През годините работодателските организации изпращаха серия от писма, в които критикуваха управлението на държавните енергийни фирми и изобщо политиката за сектора и привилегированото отношение към едни за сметка на други. Становищата им обаче не впечатляваха никого. 

Още през 2015 г. хиляди работници и служители от най-различни предприятия излязоха на безпрецедентни протести заради високите борсови цени. Но и тогава никой не се впечатли от това - дори НЕК, която можеше да предложи конкретни мерки за изход от ситуацията. А най-парадоксалното в случая бе, че недоволството бе подкрепено от премиера Бойко Борисов, който дори обяви, че ще се присъедини към протестите. Преди това обаче щял да събере министри и експерти, за да обсъдят какво може да се направи срещу поскъпването на борсовия ток. "Ще им поставя пряко задачи - да видим какво може да направим по държавните дружества, ВЕИ-тата и американските централи. Нямам право да се меся в работата на регулатора, обаче имам право да се меся в НЕК, БЕХ, в парламентарната група. Ако трябва, ще направим и още 2-3 драстични промени в закона", заяви той.

Да, промени бяха направени - ВЕИ-тата излязоха на борсата и вече продават тока си на свободно договорени цени. Но пазарът продължава да се доминира от триото АЕЦ "Козлодуй", "Марица-изток 2" и НЕК. Реално

 

четири години по-късно промяна няма,

 

а положението продължава да се влошава.

Сега обаче явно ситуацията е друга и шефът на НЕК изненадващо се трогна от оплакванията на бизнеса. На 19 юни той депозира оставката си с мотив "лични причини". Само пет дни по-късно обаче от Българския енергиен холдинг (НЕК е едно от дъщерните му дружества) отхвърлиха оставката - без мотиви и обяснение. Първа в негова защита се обяви ресорният министър Теменужка Петкова, според която с търговете се прави от мухата слон. "Не смятам, че моментът е подходящ за приемането на оставката му. Той е изпълнителен директор вече пета година. Премина се през много тежки моменти, знаете в какво състояние бе НЕК. Сега тя е стабилизирана и плаща своите задължения", обясни Петкова. Но удобно пропусна, че подобреното състояние на НЕК (при близо 4 млрд. лв. дългове) се дължи най-вече на фонд "Сигурност", който прави редовни траншове към електрическата компания, за да може тя да плаща за скъпия ток от зелените централи, когенерациите, американските тецове.

Ситуацията с театралното оттегляне на Илиев много напомня на подобен сюжет с енергийния министър. Когато се разбра, че Теменужка Петкова се познава с кандидат-купувачката на българските активи на ЧЕЗ Гинка Върбакова, гръмна скандал за възможен конфликт на интереси. Петкова хвърли оставка, но премиерът Борисов не я прие, като обясни, че е много доволен от работата й. Има обаче и малка разлика -

 

Петър Илиев се счита за приближен на патриотите

 

и дори в енергийните среди той минава за "техен човек". Да се крепи крехкият баланс между ГЕРБ и "Обединени патриоти" обаче не е толкова лесно и ГЕРБ се наложи да направят някои компромисни назначения. В енергетиката най-скандално бе завръщането на Красимир Първанов, който бе назначен за зам.-министър в министерството на Теменужка Петкова. Той бе във вихъра на скандала около АЕЦ "Белене", когато през 2011 г. като шеф на НЕК подписа скандални документи за централата "през главата" на тогавашния министър Трайчо Трайков. Става дума за допълнително споразумение с руската "Атомстроейскпорт", според което НЕК се задължава да сключи окончателен договор за изграждането на АЕЦ "Белене". Първанов бе уволнен, а 22-годишният му син по това време Петър участваше в няколко енергийни фирми, което също повдигна въпроса за конфликт на интереси. Резултатът от този подпис е, че България бе осъдена от арбитражния съд, плати 1.2 милиарда лева и придоби два реактора, които стоят на склад.

Когато Първанов отново се върна сред топ шефовете в енергетиката, шефката му -

 

министър Теменужка Петкова, се оправда с "компромис"

 

"Има договореност, за да бъде споделена отговорността. Ако има министър от ГЕРБ, съответно да има възможност за зам.-министри от коалиционните партньори, и обратно", заяви Петкова. Тя обясни, че е "контролен орган по професия", и ще държи заместниците си "под око". Тя обаче явно не е успяла да види, че Първанов също е нагазил дълбоко в "Апартаментгейт". Оказа се, че и той си е купил огромен апартамент на значително по-ниска от пазарната цена в столичния квартал "Изток". Продавач, естествено, е строителната фирма "Артекс". В крайна сметка Първанов се тръгна след скандала, но едва ли някой има съмнение, че ще се върне на ръководен пост в енергетиката съвсем скоро.

Пренареждането в енергетиката тепърва започва. Още догодина Народното събрание ще гласува нов състав на енергийния регулатор. Публична тайна е, че за председателското място вече има големи апетити. Вероятно затова и при представянето на новите цени на тока и парното от юли шефът на КЕВР Иван Иванов обяви, че през 2020 г. те ще се определят от други хора. Петгодишният мандат на комисията изтича догодина и най-вероятно битката за местата в нея започва.

Патриотите вече на няколко пъти се оплакаха от липса на достатъчно кадри в енергетиката, макар да не е ясно дали разполагат с експерти в тази област. "В енергетиката няма почти никакво присъствие на "Обединени патриоти", възмути се преди време лидерът на патриотите Валери Симеонов.

Колкото до оставката на Петър Илиев от НЕК - тя няма да доведе до промени в сектора или пък до решителни стъпки за промяна на статуквото. Докато държавните компании не започнат да играят по правилата за честни и открити търгове, цените на тока ще са рекордни, а бизнесът ще крета и трупа загуби. Това обаче не може да стане без политическа воля, каквато поне за момента не се наблюдава.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата