Медия без
политическа реклама

Подлостта на ГЕРБ ще струва скъпо на изборните комисари

Членовете на ЦИК трябва да подадат колективно оставка, ако не искат да изгорят на кладата на обществения гняв при евентуален провал на машинния вот

28 Авг. 2020
ГЕРБ оттърваха себе си от тежката отговорност за машинното гласуване ...
Илияна Кирилова
ГЕРБ оттърваха себе си от тежката отговорност за машинното гласуване ...

Да знае кога е удачният момент да подаде оставка е значимо умение за висшия публичен служител. Така се отърсва от отговорност за кашата, в която се е озовал (а това е обичайната причина за оттегляне от висока позиция у нас). Пък и може да си позволи да излезе с вдигната глава от службата – нали е изоставил пост и заплата заради принципи и морал.

Горе-долу такава е ситуацията около оставката на председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Стефка Стоева. Бившият конституционен съдия усети, че бурята, която се завихря около неясното бъдеще на машинното гласуване, може да й коства много в личен и професионален план. И избра правилния ход – да се оттегли докато може да спаси репутацията си.

Моментът не можеше да бъде по-подходящ.

По време на започналите преди близо 2 месеца протести срещу управлението на Бойко Борисов въвеждането на машинния вот стана едно от основните искания на недоволните граждани. Зад същото застанаха и всички възможни опозиционни фигури и групи – от неформалните лидери на протеста до президента Румен Радев. Това постави натясно управляващите. Борисов и хората му принципно изпитват дълбоко нежелание за каквито и да било изборни нововъведения – миналата година например отмениха гласуването с устройства за кметове и общински съветници, а онлайн гласуването отдавна запратиха в девета глуха. Сега обаче, след известно чудене какво да сторят, за да умилостивят поне малко бунтовната улица, зорлем опряха до машинния вот.

А въвеждането на такъв за цялата страна е ужасно сложна работа. Трябва да се наемат или купят огромен брой устройства (между 10 000 и 20 000 по различни оценки), да бъдат сертифицирани и одитирани, да се организира мащабният логистичен процес по организацията и провеждането на вота – транспорт, охрана, поддръжка и какви ли не още малки и големи задачи. Както обясни Стефка Стоева в прощалното си изявление към колегите й, подобна организация изисква координираните, колективни усилия на всички държавни органи. Иначе провалът, или най-малкото появата на всевъзможни проблеми в хода на изборния процес, е гарантиран да се случи. Да не отваряме въобще темата за нерешените въпроси в изборното законодателство – например ще гласуваме ли само машинно или ще запазим и хартиените бюлетини.

Всичко това обаче слабо вълнува управляващите.

Интересът на ГЕРБ в случая е изцяло политически – да създаде впечатление, че се съобразява с народните желания, а не защото желае да внесе нещо ново в изборния процес. Такава винаги е била мотивацията на партията, когато е ставало дума за машинното гласуване. Както в началото на годината, когато Борисов гръмко обяви, че той и партията му „ставаме водещи по тази тема“. Въпреки че мнението му по въпроса беше пределно негативно: „Понеже много се упражняваха по тази тема, предлагам да похарчим няколко десетки милиони и да видим какви ще са резултатите ... това се говори от много време и не искам върху правителството да тегне съмнение, че не желае. Да, ще похарчим много пари, не съм убеден, че с това ще се реши нещо.“ Както го обеща, така и го забрави – докато виковете „Оставка” под прозорците на Министерския съвет половин година по-късно го принудиха да запее същата песен – и така да демонстрира, че държи сметка за исканията на хората.

Така се стигна и до законодателното предложение на ГЕРБ за провеждане на машинен вот във всички избирателни секции в страната.

С него обаче управляващите подло тръснаха всичко върху ЦИК,

включително и критично важното решение за „наемане или закупуване” на устройствата. Тук работата става дебела. Говорим за избор на десетки хиляди устройства – чиято цена при покупка може да стигне няколко хиляди евро на бройка, и за провеждане на гигантска обществена поръчка. Неслучайно Стефка Стоева обезпокоено говореше: „Питам – при тази нова предвидена в закона неяснота, кой от двата придобивни способа да използва ЦИК, за да не носи пред обществото отговорност кой способ е избрала, дали той е правилният и целесъобразният?” Имаше за какво да се плаши – не е шега да носиш бремето за толкова много пари. Проблемът в случая обаче не е само в милионите за поръчката, а преди всичко в обществената отговорност – при провал на вота върху отговорния за него ще се посипе огън от всички посоки – от улицата до партийната опозиция. Стоева разбра това и при нежеланието (и некомпетентността) на управляващите да се оправят с „горещия картоф”, предпочете да слезе от сцената.

Оттук-нататък въпросът е какво ще направят останалите членове на ЦИК – дали ще се подчинят безропотно на управляващите, както обикновено правят под предлога, че трябва да изпълняват закона, или ще се осмелят да възнегодуват. Ако държат на репутацията си, вторият вариант е за предпочитане – правителството и без това не ги брои за нищо, както показва пренебрежителното отношение на вицепремиера Томислав Дончев, който отказва да се отзове на отчаяните призиви на комисията да се срещнат и да поговорят за проблемите около машинния вот.

Нещата не вървят добре, отново отиваме към решения в последните 5 минути преди изборите, заради което накрая за пореден път ще излязат виновни изборните комисари. Ако не искат да платят цената за подлостта на ГЕРБ, най-добре за тях ще бъде да последват примера на бившия си шеф и колективно да подадат оставка. Иначе рискуват да изгорят впоследствие на кладата на обществения гняв, ако машинният вот евентуално се провали.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?