Ако се съди по реториката на Кремъл, той е готов да пожертва икономиката заради амбицията на Путин да преначертае инфраструктурата за сигурност, която съществува от края на Студената война.
Предчувствието за война разтърсва руската икономика. Фондовият пазар е изложен на риск да се срине и да повлече рублата. И това е в допълнение към скока на цените, за разлика от които заплатите не помръдват.
Нищо не разколебава руския президент Владимир Путин. Москва се е решила на такъв развой.
Има причини, поради които
сметките на Кремъл изглеждат логични
- поне за момента. Въпреки годините на санкции и пандемия руската икономика е по-добре подготвена от много други да оцелее в кризата - дори и да е изолирана. Путин няма от какво да се страхува у дома. Политическата опозиция е притисната и принудена да се придържа към почти пълно мълчание дори когато средните руснаци роптаят срещу стопяващите се заплати.
„Външната политика е по-важна за Путин от икономическите последици“, каза за "Политико" Сергей Гуриев, бивш главен икономист в Европейската банка за възстановяване и развитие, който сега е професор по политически науки. „В демокрациите подобни решения имат политическа цена. В Русия Путин не се страхува от общественото недоволство. Опозицията е унищожена и той смята, че пропагандата и цензурата ще попречат на хората да разберат колко лошо е положението", добавя той.
Русия е била тук и преди
След като страната анексира Крим от Украйна през 2014 г., Западът наложи на Русия санкции, които подкопаха стабилността на рублата. В усложнената обстановка от допълнителни санкции заради намеса в чужди избори, колебания в цените на петрола и пандемия рублата така и не се възстанови. Наложи се Путин да промени дългогодишната си стратегия да предлага на руснаците по-добри условия на живот с цената на ограничаване на политическите свободи. Вместо това им предложи друго: мечта за възраждаща се руска империя.
„Путин започна да вярва в своята историческа мисия, че руснаците са му длъжници и трябва да му делегират пълна власт. Според Путин, ако влезе във война с Украйна, това е негова лична работа и въпрос на оцеляване на Русия“, казва Татяна Становая, основател на консултантската компания R.Politik (Реална политика - б.р.). По време на видеоконферентна връзка с руски спортисти, отпътуващи за Зимните олимпийски игри в Пекин, той каза: „Руснаците не се страхуват от трудностите. Те ни правят по-силни, по-обединени и уверени."
Путин има причина да бъде уверен
В сравнение с 2014 г. Русия сега е по-добре подготвена финансово, за да издържи на външни икономически удари, което може би засилва увереността на ръководството, че може да устои и на следваща буря. „Цените на петрола са високи и макроикономическата ситуация на Русия няма големи проблеми; бюджетът е балансиран”, каза Гуриев, бивш икономист.
Освен това Русия има държавен фонд от почти 200 милиарда долара, който може да използва, за да помогне за стабилизиране на икономиката.
„Има инфлация, но трябва да се отбележи, че Русия има огромно предимство пред много други страни: ако повиши лихвите, няма да има проблеми с изплащането на държавния си дълг“, каза Гуриев.
За повечето руски домакинства картината не е толкова розова
Почти десетилетие реалните доходи са в застой. Намаляло е напрежението от засиленото теглене на заеми, но пукнатините се виждат.
„Кога ще бъдат индексирани заплатите ни? Кога ще мога да си купя телевизор, но не със заем, а с пари в брой? Скоро ще трябва да си купувам и хляб назаем, защото заплатата ми се изпарява в деня, когато се появи в банковата ми сметка”, пише млада жена в TikTok в емоционална публикация с нецензурни думи.
Според независимо проучване повече от 40% от респондентите описват икономическата ситуация на Русия като „лоша“ или „много лоша“. От началото на годината медиите и социалните мрежи са засипани от сравнения на цените. Общото заключение: за много руснаци личната инфлация е много по-висока от официалната от 8%, която финансовият министър Антон Силуанов обяви в края на миналата година.
Винаги на линия, дори от затворническата си килия, водещият опозиционер Алексей Навални внесе своята лепта. В профила си в Инстаграм той написа: "В магазина на затвора гледам лавиците със същия отчаян ужас, който изпитва и всеки пенсионер на пазаруване. Първо месните консерви станаха лукс, като поскъпнаха от 140 рубли на 250 (79 процента). Отдавна не съм ги купувал и ви уверявам, че пенсионерът ще може да яде картофена яхния най-много веднъж месечно. Сиренето се превръща в „храна за олигарси“.
Така че дори сегашното противопоставяне да не доведе до скъпоструваща война с Украйна, нестабилността вече натоварва руската икономика.
А новите, по-строги санкции, които биха могли да включват изолиране на Русия от международната система за финансови разплащания SWIFT, биха поставили страната пред безпрецедентно предизвикателство.
"Дори и с наличните буфери ще бъде много неприятно и ще доведе до девалвация на рублата“, каза Гуриев, твърд привърженик на Навални. „„
И за какво? - ще се питат много руснаци
За разлика от анексирането на Крим през 2014 г., което мнозинството руснаци подкрепиха, анкетите не показват ентусиазъм за конфликт с Украйна. И все пак почти не се оспорва публично линията на Кремъл.
След една особено репресивна година през 2021 г. руската опозиция бе унищожена. Освен редки публикации в социалните мрежи Навални може да направи малко от затвора. Цялата му организация е заклеймена като екстремистка, докато други критици, включително журналисти, са белязани като „чуждестранни агенти“.
Всяка гражданска активност е опасна. Миналия месец организаторите на протест срещу покачването на цените в Тува, регион, граничещ с Монголия, който постоянно се класира като най-бедния в Русия, получиха предупреждение за „екстремизъм“.
В резултат на това цари политическа апатия дори сред онези, които не вярват на държавните медии, които определят Украйна като марионетна държава и НАТО - като агресор.
„Има слаба осведоменост за ситуацията. Хората като цяло се опитват да заобикалят тази тема“, каза Грег Юдин, социолог. Това създава впечатлението, че
военният авантюризъм на Русия минава гратис
Виктория, 30-годишна фризьорка в Москва, казва, че не е чувала за заплахата от война. „Трябва да признаете на Путин, че успява да защити гражданите си от всичко, което се случва на световната сцена“, каза тя. Подобно на много руснаци тя не мисли, че ще се стигне до война. Но ако стане, тя смята, че няма право да критикува Москва, „ръката, която ме храни“.
Както изглежда, така разсъждава и руският елит, който натрупа огромно богатство под патронажа на Путин.
Неговата лоялност ще бъде изпитана, докато гледа как активите му стават заложници на геополитическата амбиция на президента.
„Технократите и бизнес елитът са шокирани и отчаяни. Но те са лишени от правото дори да споменават каквито и да било геополитически притеснения, камо ли да водят спор, рискувайки да бъдат заподозрени в нелоялност или непатриотизъм. Най-добрата стратегия е да бъдете мълчаливи, невидими и да се адаптирате към всичко, което се случва“, каза Становая от R.Politik.
Само една група може да спечели от сегашното противопоставяне: ястребите силоваци, съюзниците на Путин при военните и в службите за сигурност. „Ако Русия засили конфронтацията, тяхното влияние ще расте“, каза Становая.
Перспективата пред руския президент е проста: не е въпрос дали, а кога Русия ще бъде ударена с драконовски санкции по една или друга причина.
„Така че би било по-добре Русия да прави това, което иска по отношение на външната си политика, без да губи време. И да се подготвя за трудните времена – независимо от цената", каза Становая.