Медия без
политическа реклама

Ремонтите на Терзиев (не) са по-добри от ремонтите на Фандъкова

Строителният сезон е в разгара си, а част от обещаните обекти още са в бъдеще време

Софиянци чакат Васил Терзиев да реализира множество проекти, които Фандъкова им обещаваше.
Илияна Димитрова
Софиянци чакат Васил Терзиев да реализира множество проекти, които Фандъкова им обещаваше.

Кметът на София Васил Терзиев направи няколко похвални неща, свързани с парите на града. В началото на мандата си лично се включи в общественото обсъждане на бюджета за 2024 г., което предшественикът му Йорданка Фандъкова не бе правила в нито една от 4-те си последни години като кмет. След рокадата Терзиев организира голям дебат в аулата на Софийския университет, а не апокрифен в тъмна заличка, както сториха ГЕРБ например през 2022 г. В резултат на обсъждането т.г. дойдоха стотици граждани, от които мнозина поискаха нещо за района си. Заместниците на Терзиев записаха исканията и в окончателния вариант на бюджета, приет в края на март, някои от тях бяха включени- ремонт на 35-то училище в „Лозенец“, на 25-то в „Красно село“ и на детска градина № 77 в „Средец“. В разходната му част влязоха и предложения на ГЕРБ, на БСП и др., което доведе дотам общинският съвет да гласува финансовата рамка с голямо мнозинство. Традиционно в нея влезе и инвестиционната програма, която през т.г. е на стойност 611 млн. лв., разпределени за близо 500 обекта. 

За нея сега ще стане дума. 

Годината започна с много надежди за софиянци, но дали ще свърши по същия начин?

Както винаги, най-важни и чакани от жителите на града са ремонтите и разширенията на съществуващи улици и булеварди и строителството на нови, тъй като тези дейности намаляват задръстванията и запълват дупките (поне за известно време). В това отношение първата капиталова програма на Терзиев е доста амбициозна. Настъпва обаче моментът да се зададе въпросът каква част от нея ще се реализира?

Строителният сезон е в разгара си, а много от обещаните обекти все още са в бъдеще време. Така над сегашните в Столична община надвисва перспективата да предизвикат неизбежните сравнения с ГЕРБ и Фандъкова. В техните времена всяка година се даваха щедри обещания, от които после се реализираше твърде малка част. Достатъчно е да се припомни, че голяма част от проектите в капиталовата програма за 2024 г. отдавна вече трябваше да са готови или да са в последен етап на изпълнението си. Куриозно или не, по време на дебатите за актуалния бюджет общинарите от ГЕРБ се биеха по гърдите, че 95 на сто от предвидените от Терзиев обекти ги е презентирала и съпартийката им Фандъкова, като посочиха това за основна причина да гласуват за финансирането им.

Пари има, но защо още не се действа?

 Както стана дума, в списъка са близо 500 точки за ремонт и строителство, от които някои са ключово важни, както за многолюдни квартали, така и за града като цяло. В най-напреднал етап доскоро изглеждаше проектът за изграждането на липсващата част от бул. "Копенхаген - от метростанция "Младост" 3 до ул. "Самоковско шосе". Тази отсечка се чака от години с надежда да разтовари тежкия трафик по бул. "Александър Малинов". По бъдещия "Копенхаген" се предвижда да има и релси, по които трамваи някога ще возят пътници между "Младост" и "Дружба". 

Процедурата за строителството на участъка бе открита още през 2022 г. и в нея се включиха познати на софиянци компании - "Трейс Груп Холд", ГБС, фирми на бившия шеф в АПИ Велико Желев, "Щрабаг“ и др. В последните бюджети на Фандъкова за булеварда бяха отпуснати съответно 1,5 и 1,74 млн. лв. Казваше се, че връзката на "Младост" с "Дружба" ще е готова най-късно до края на 2024 г. Разбира се, парите не се оползотвориха изцяло.

През тази година в капиталовата програма за "Копенхаген" са предвидени 1 млн. лв. През лятото обаче кметът Терзиев и заместникът му по финансите и строителството Иван Василев спряха този търг заедно с още 20 от времето на ГЕРБ поради "незаконосъобразност на процедурите". “Те касаят важни проекти за града, но за нас е изключително важно да бъдат направени както трябва. Защото знаем, че лошите поръчки водят до компреметирано изпълнение и ниско качество", коментира Терзиев.

Заместникът му добави, че в ускорени темпове Столична община ще преработи условията и ще обяви нови конкурси. Анонсът бе направен през юни, но към края на септември такива още не са обявени. Затова е почти сигурно, че

строителството на "Копенхаген" няма как да започне и тази година,

въпреки че той е предвиден в поредна капиталова програма . "Сега" попита каква е причината поръчката все още да не се обявява, но засега от "Московска" 33 не са отговорили. Няма отговори и за останалите обекти, за които ще стане дума.  

Сред 21-те спрени процедури през лятото е и тази за проектирането и реконструкцията на бул. "Скобелев" с изместване на трамвайното трасе при тунела към НДК. За този обект са заделени 2,43 млн. лв. в бюджета за 2024 г. Проектът също е добре известен и се точи от години. През 2010 г. заради строителството на метрото трамваите бяха извадени от тунела и бяха качени на "Скобелев", като това трябваше да трае до 2013 г. Четири години след крайния срок живеещи около линията заведоха дело срещу Фандъкова заради продължаващата експлоатация на уж временнотго трасе, което минава на около 2 м от жилищата им. Те спечелиха делото, но Столична община обжалва. Както "Сега" писа, през тази година администрацията на Терзиев също пренесе спора в по-горната инстанция с очевидното желание да печели време. През 2022 г. кметството обяви конкурс за ново трасе, който включваше още ремонт на тунела и дори рехабилитация на част от бул. "Патриарх Евтимий". През юни новите в общината го спряха с вече посочените основания за незаконосъобразност. Преди дни зам.кметът по строителството Илиян Павлов каза, че предстои обществената поръчка да се раздели на две- едната ще е за преместването на релсите, които ще легнат върху рампа по-далеч от кооперациите. Другата ще е за ремонта на тунела, който е в лошо състояние. Всъщност за разделянето на голямата поръчка на две се говори от месеци, като за тунела вече е ясно, че за него ще се наложи препроектиране, тъй като бившите от ГЕРБ са пропуснали да изпълнят частта с хидроизолацията. Не е ясно обаче защо кметството продължава да не обявява конкурса за трасето, срещу което живеещите по "Скобелев" недоволстват вече години.

В списъка за 2024 г. има още много места, които са наистина важни, но е възможно да се обърне внимание на няколко. Сред тях със сигурност е Източната тангента - от бул. "Ботевградско шосе" до Северна скоростна тангента. Строежът се обещава от 2018 г. и след проведени две обществени поръчки от Фандъкова той продължава да е в начална фаза. Преди местните избори м.г. лидерът на "Спаси София" Борис Бонев и бъдещият кмет на "Подуяне" Кристиян Христов се появиха на мястото и попитаха защо вече 7 г. (в момента са 8) не започва изграждането на отсечка с дължина около километър, която ще спести на жителите на района обикалянето на 11 км. Впоследствие обаче публично известната активност на двамата се изчерпва с пост на районния кмет в социалните мрежи, че в бюджет 2024 г. за проектиране и старт на дейностите по Източната тангента са заложени 3,64 млн. лв. Липсва обаче информация прави ли се нещо с тези пари. Както и при строителството на споменатите булеварди "Копенхаген", "Скобелев" и др., финансирането на Източната тангента също би трябвало да стане със заема от 120 млн. лв, който през 2020 г. Столичният общински съвет гласува да се изтегли от Европейската инвестиционна банка при лихва от 0,35%.    

Сред обещаните от Васил Терзиев има и доста обекти, свързани с 

облекчаването на друг тежък проблем в София - паркирането. 

2,5 млн. без ДДС са заложени за довършването на буферния паркинг при метростанция "Сливница" в "Люлин", който стои недовършен от 20 г. Буферни паркинги са планирани и до една от новите метростанции в ж.к "Левски", а също и в "Младост" (при споменатата МС "Младост" 3 ). По-малки суми са предвидени за реконструкция на два паркинга в "Красна поляна", на два паркинга в ж.к. "Захарна фабрика" в район "Илинден", за облагородяването на открит паркинг във "Витоша-ВЕЦ "Симеоново" в район "Студентски". Бюджет има и за проектиране на още няколко нови квартални паркинга. От "Московска" 33 обаче все още не обявяват старт на строителството на нито един.

Ако на сегашния кмет и заместниците му стане траен навик да отлагат обещанията си от тази за следващата година и да прехвърлят парите от бюджет в бюджет, както правеше Фандъкова, с тях почти сигурно ще се случи това, което се случи и с ГЕРБ. Първо хората ще спрат да ходят на обществените им обсъждания и да се интересуват от обещанията на общината, а после на изборите ще им покажат червен картон. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата