Медия без
политическа реклама

Счупят ли оковите на един прокурор, ще трябва да освободят всички

ГЕРБ предпочете да се подиграе за пореден път с Венецианската комисия и да се сблъска челно с конституцията, но не и да наруши съветския модел на всевластие на главния прокурор

Карикатура: Христо Комарницки

Нагледали сме се на какви ли не законодателни извращения, сътворени от ГЕРБ във всички сфери. И последното им предложение за "независим прокурор", който да разследва главния прокурор, не се отклонява от линията на абсурдните идеи, предназначени за замазване на евроочи. Правосъдният министър Данаил Кирилов поиска мнението на Венецианската комисия за предложения от него през лятото законопроект, който уж трябваше да сложи край на недосегаемостта на главния прокурор. И когато миналия петък получи разбиващите критики, просто

 

се подигра с мнението на конституционните експерти на Съвета на Европа


Преработеният законопроект отразява минимална част от препоръките на Венецианската комисия. При това крайно нескопосано. Така че статуквото не просто да не бъде променено, но да се закрепи още по-добре. Единствената препоръка, с която новият законопроект се е съобразил, е да извади председателите на двете върховни съдилища от общия кюп с главния прокурор. Нещо, за което само според Кирилов са настоявали Европейската комисия и съдът в Страсбург. Всъщност един от основните проблеми по върховете на съдебната власт, ако не и най-големият, е безконтролният и безотчетен главен прокурор. Той може да контролира актовете на всеки един прокурор надолу по веригата в единното и централизирано обвинение. Този съветски модел неведнъж е бил сочен от Венецианската комисия като проблем, който трябва да бъде решен. Той превръща прокуратурата в "източник на

 

шантаж, корупция и изнудване и създава възможност за използването й за политически цели",

 

каза преди 3 години в знакова реч в София председателят на Венецианската комисия Джани Букикио.

Нека на този фон да си представим как ще бъде назначен този независим прокурор. Това ще е някой от стотиците прокурори, които се надпреварваха да се подписват под хвалебствията за Иван Гешев, пратени като подкрепа за кандидатурата му за главен прокурор във Висшия съдебен съвет. За да има избор, ще трябват 2/3 от Прокурорската колегия, в която Гешев е начело. (Или Сотир Цацаров, ако още не е заел новия си пост шеф на КПКОНПИ, все едно.) От хората, които единодушно издигнаха безалтернативната кандидатура на Гешев и после пламенно защитаваха качествата му и неговата неповторимост, сега ще се очаква да номинират кой да разследва главния прокурор. После и да го изберат. А след 2 години, като им изтече мандатът, да се върнат в прокуратурата, където Гешев ще им е началник. Този Гешев, който откровено демонстрира, че не търпи някой да му възразява. Спецификата на прокуратурата дотолкова е изкривила мисленето на представителите й, че никой от тях не би дръзнал да се изправи срещу ръководството й. Камо ли да го разследва. Да сте чули прокурор да изкаже мнение, различно от конюнктурното?

 

Да сте чули изобщо прокурор да изкаже някакво мнение?

 

От избрания да разследва главния прокурор нищо няма да зависи. Затова и ще се нарича независим. Това ще бъде синекурна длъжност със 7-годишен мандат.

Конституцията е ясна - главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори. Няма никакво основание шефът на отдел "Инспекторат" във Върховната касационна прокуратура, който ще играе ролята на "независимия", да не изпълнява конституцията. Редица юристи вече обявиха, че проектозаконът противоречи на конституцията. Или може би точно това е целта, както допусна адвокат Михаил Екимджиев - промените, които безспорно ще минат скоростно през парламента, да бъдат атакувани и съборени от Конституционния съд. Тогава конституционните съдии ще бъдат удобните виновници за провала на "реформата". ГЕРБ обаче предпочитат да се сблъскат челно с конституцията, но не и да я променят, така че да създадат дори един прокурор, независим от главния. Защото, ако счупят оковите на един, ще трябва да пуснат и всички останали. Ако премахнат вертикалното подчинение в прокуратурата обаче, много по-трудно ще се възползват от държавното обвинение за политически цели. Както постоянно го правят сега.

Затова и в събота гледахме пиеската "Извънредно заседание на Министерския съвет" с главни герои премиерът Бойко Борисов и юридическото му острие Данаил Кирилов. Те обясниха колко хубав е законопроектът, писан на коляно и непредставен за обществено обсъждане. Нито един от министрите статисти не възрази. Включително и вицепремиерът Екатерина Захариева, в чийто ресор уж е съдебната реформа. Никой не попита защо мнението на Венецианската комисия е игнорирано. Но чухме колко му е жал на министър-председателя за никулденските шарани. Шарани ще са и в Брюксел, ако това, което ГЕРБ пробутва в момента, бъде признато за реформа.

 

Кирилов трябваше да изпълни заканата си да подаде оставка,

 

ако до края на мандата на комисията "Юнкер" мониторингът върху България не бъде свален. Сега нямаше да му се налага да излиза с абсурдни предложения. Трябва да си тотален непукист, за да се подпишеш като министър под законодателна промяна, в която се казва, че конституцията не важи. "Не съм бил тройкаджия в ЮФ на СУ и никога не съм бил "късан" на изпит", написа във Фейсбук министър Кирилов през септември и дори публикува снимка на дипломата си в опит да защити квалификацията си. Но с предложенията за промени в НПК просто я зачеркна.

Венецианската комисия говори, че е нужна комбинация от по-големи институционални промени, нови процедурни правила и еволюция на професионалния етос и политическата култура в страната. Все неща, които на този етап изглеждат непостижими.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата