Медия без
политическа реклама

Смъртта на Солеймани отвори раната "Сарафово"

Иранският генерал отнесе тайните си, но западните разузнавания имат отговор дали е свързан с най-кървавия атентат в близкото минало на България

Туитър
Според премиера Бойко Борисов Солеймани категорично няма нищо общо с атентата в Сарафово. Странно откъде знае ?

Премиерът Бойко Борисов използва заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност миналата седмица, за да отрече категорично тезата и твърденията, че убитият ирански генерал Касем Солеймани е свързан с атентата на летището в Сарафово от 2012 г., в който загинаха 6 души, а други близо 40 бяха тежко ранени.

„За мен няма такава връзка. Това е във връзка с една пак журналистическа публикация в чуждестранна медия, където се препраща към тази връзка и вече се ретранслира тук в България“, драматично разясни премиерът. Той беше толкова категоричен, че човек няма как да не се усъмни. Не само заради липсата на отговор откъде е толкова сигурен - да не би да е в онлайн връзка с ЦРУ, Мосад и Ми 6 едновременно. Не и само заради предположението, че не иска да си навлече проблеми от външнополитически характер или страха да не се превърне в мишена.

А и заради това, че няколко дни по-рано 

 

бившият външен министър Соломон Паси в прав текст намеси убития

 

ирански генерал Касем Солеймани. "Той е много интелигентен човек и във военно отношение, и в политическо и в терористично отношение. От европейска гледна точка, той е от тъмната страна на силата, с изключение годините, когато той е съюзник на Запада в борбата с "Ислямска държава". Неслучайно европейските лидери казаха, че няма да пролеят сълза за него, той има славата на Дарт Вейдър. Той причини войните в Йемен, в Сирия, в Либия, в Газа", каза Паси и добави:

 

"Трябва да си дадем сметка, че той седи зад атентата в Бургас през 2012 г.

 

Той не умря по унизителен начин, получи достойна смърт за един войник".

Но и това не е всичко по темата за връзката на Солеймани със Сарафово. По същото време бившата посланичка в САЩ и настоящ вицепрезидент на Асоциацията на Атлантическия договор и директор за евроатлантическите дейности в българския Атлантически клуб Елена Поптодорова обяви в прав текст, че е

 

носила лично папки с документи и доказателства за съпричастност на "Хизбула"

 

и ген. Касем Солеймани в организирането на атентата в Сарафово. "Още не знам дали Солеймани има връзка с атентата в "Сарафово". Тогава пренесох физическите доказателства за съпричастие от Канада през Америка до тук", каза Поптодорова и допълни, че оттам тръгнало включването на "Хизбула" в списъка (с терористични организации) на ЕС".

Поптодорова даде и оценка на иранеца. „Историята на генерал Солеймани е много дълга. Това е един блестящ ум. Блестящ тактик, стратег, информиран много, познаващ целия регион. Командващ няколко държави. Още през октомври е имало среща в Багдад, свикана от него, на която да се планират военни действия срещу обекти на САЩ, за да се провокира американска военна реакция.

 

Вярно е, че от 12 години той е под пряко наблюдение на САЩ и на Израел.

 

Той не беше просто вторият човек в Иран, той владееше големи територии”, обяви тя. 

Още в началото на мандата си Доналд Тръмп се закани на ливанската шиитска проиранска организация "Хизбула", като я определи за заплаха за целия Близък изток.  Президентът на САЩ директно обвини "Хизбула" и Иран, че подклаждат хуманитарната криза в Сирия. "Хизбула" е заплаха за ливанската държава, ливанския народ, и целия регион. Групировката продължава да увеличава военния си арсенал, което заплашва да породи нов конфликт с Израел. С подкрепата на Иран, организацията подклажда хуманитарната катастрофа в Сирия", каза тогава американският президент.

По същото време за шиитската групировка се заговори и отново у нас. Това стана заради делото за атентата на летището в Сарафово.  В хода на съдебния процес е било направено искане за конституиране като граждански ответник на "Хизбула",

 

тъй като военното крило е било обвинено от официалните власти,

 

че стои зад кървавата трагедия. Искането беше направено от наследниците на жертвите. Логиката  е, че щом групировката е спомената от официалните власти, тя трябва да бъде привлечена като страна в процеса, за да може да се иска от нея да плати съответните обезщетения. А за мнозина "Хизбула", а още повече военното й крило е меко казано свързано с "Ал Кудс" - елитната част на Ислямската революционна гвардия на Иран. Именно  "Ал Кудс" ръководеше Солеймани. А САЩ смятат, че точно "Ал Кудс" „е основният ирански механизъм за подкрепа и обучение на групировките в Близкия изток, сред които ливанската „Хизбула“ и палестинската „Ислямски джихад“.

Всъщност делото в България се води задочно срещу Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан, които се смятат за организатори на атентата. И двамата имат ливанско гражданство, но единият има и австралийско, а другият и канадско. Въпреки усилията на Интерпол, Европол, всички западни разузнавателни служби и на израелските спецструктури и до момента и двамата не могат да бъдат доставени на българското правосъдие, за да бъдат съдени редовно. И в момента те са включени в списъка на издирваните от Интерпол с червена бюлетина лица. 

 

Първият, който намеси проиранската групировка "Хизбула" в атентата

 

и разследването му беше по онова време вторият човек в ГЕРБ Цветан Цветанов. Той направи това неочаквано още през 2013 г., след заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при тогавашния президент Росен Плевнелиев. По онова време Цветанов беше вътрешен министър и тъкмо се беше върнал от посещение в САЩ.

Именно тогава той изрече и прословутата си реплика, че може да се направи "обосновано предположение, че именно "Хизбула" стои зад подготовката и извършването на терористичния акт". Той добави тогава,  че двама от тримата, замесени в атентата в Бургас, са членове на военното крило на "Хизбула". Цветанов добави, че има данни, че терористичният акт е "финансиран от "Хизбула". Ттъй като не бяха дадени доказателства,  веднага се появиха иронични коментари по форумите, че сигурно са намерили фактури на и от името на проиранската ливанска групировка.
Така или иначе заради тези изявления, 

 

България тогава получи адмирациите на САЩ, Великобритания и Израел, 

 

но пък изненада ЕС. Веднага след българските твърдения се засили и натискът на САЩ и Израел към страните-членки на ЕС да обявят групировката за терористична организация. България държеше да се прави разлика между военното и политическото крило на "Хизбула". Но Израел твърдеше, че това няма как да е вярно. Висш техен дипломат каза:  "Да бъде наричана "Хизбула" "благотворителна организация" е като да бъде наричана "Ал Кайда" организация за градско планиране заради своето желание да изравнява високи сгради със земята".

Пак тогава говорител на "Хизбула" определи изявленията за тяхна съпричастност към атентата като "смехотворни" и заяви, че 

 

тяхната "организация не воюва срещу туристи"

 

Световното безсилие да бъдат открити двамата заподозрени е наистина трудно обяснимо. Ако бъдат докарани у нас на съд,  ще бъдат разплетени още много неща, включително и за тяхната принадлежност към една или друга организация или групировка. Заради версията за участието на ливанската групировка бе цитиран и експертът по "Хизбула"  Мат Левит от вашингтонския Институт за Близкоизточна политика. Той е автор на книгата "Хизбула: глобалният отпечатък на ливанската Партия на Аллах". Точно той каза, че България се е видяла атрактивно място за нападение, насочено срещу израелски туристи на лицата, "планиращи терористичните атаки на "Хизбула". "България стана популярна, евтина и близка ваканционна гореща точка, както за летуване по плажовете, така и за каране на ски. В действителност пет години по-рано западното разузнаване посочи, че "лидерите на "Хизбула" и ирански разузнавателни представители са поставили България в списъка на страните, подходящи за разработването на заговори срещу западни цели", каза още Левит. Според него 

 

първият им опит за убийството на израелски туристи се провалил, 

 

когато подозрителен пакет беше забелязан в автобус, превозващ израелски туристи от Турция за България през януари на годината, предшестваща атентата в Сарафово. Това се случи през 2011 г. само седмици преди годишнината от убийството на един от лидерите на "Хизбула" Имад Мугние през 2008 г. Шест месеца по-късно оперативните агенти на "Хизбула" нанесоха следващия си удар с опустошителен успех, като убиха петима израелци и един българин", коментира Левит.
 и на това, че въпреки, че е продължила безмилостната си кампания на военни и терористични действия, насочени срещу Израел, и независимо от нестихващото напрежение със Запада, Хизбула не е извършила нито един зрелищен атентат срещу западни интереси извън Израел от времето на атентата в кулите Хобар в Саудитска Арабия през 1996 г. От думите му излизаше, че атентата в България е бил първият.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и Джон Болтън директно свързаха атентата в Сарафово с Иран. Нещо повече. Веднага след него, Болтън, който тогава беше посланик на САЩ в ООН, а по-късно и съветник по национална сигурност на Тръмп, обяви, че "Израел подготвя атака срещу Иран заради нападението срещу нейни граждани в България".

 „Трябва да приемем, че израелският премиер Бенямин Нетаняху подбира думите си много внимателно и говори само след като неговото правителство е получило сигурно доказателство, че Иран е отговорен за тази атака. Когато Нетаняху казва: „Иран е, а не „Хизбула“, и ние ще отвърнем здраво“, това говори, че Израел може да атакува Иран директно“, коментира тогава Болтън. Дипломатът твърди по онова време и, че Израел едва ли ще удари ядрените обекти на Иран, а ще атакува по-скоро бази на Революционната гвардия, част от която са силите "Кудс". По онова време това не стана. Дали всъщност не се случи сега?

 

 

ДЕЛОТО "САРАФОВО"

На 18 юли 2012 г. автобус с израелски туристи, които току що бяха кацнали на летище "Сарафово" в Бургас, за да прекарат отпуската си в нашите черноморски курорти, стана мишена на терористична атака. На 15 юли 2016 г. обвинителният акт за терористичния атентат бе внесен в Специализирания съд. Подсъдими по него са Мелиад Фарах и Хасан Ел Хадж Хасан. Те са обвинени, че са били помагачи на загиналия атентатор Мохамед Хасан ел Хюсейни. 

На 17 януари 2018 г. делото започна по същество. И досега наказани за терористичната атака няма. Делото в Специализирания наказателен съд се води с огромни затруднения. Дългото разследване - заради много съдебни поръчки и опитите на службите да открият смятаните за отговорни за смъртта на петимата израелци, шофьора на автобуса - българския гражданин Мустафа Кьосов, и десетките ранени, станаха причина за късното внасяне на обвинителния акт в спецсъда. Трудностите около призоваването на чуждите граждани отложиха с година и началото на процеса. Когато това стана, възникна проблема с разпитите. През спецсъда в София минаха десетки гранични полицаи, хотелиери и собственици на фирми за коли под наем от Бургас и района. Имаше и такива, които не дойдоха заради невъзможност да платят пътя до столицата. Затова и съдебният състав проведе две изнесени заседания в Бургас. Голямото предизвикателството обаче предстои - разпитът на пострадалите и наследниците на загиналите - основно израелски граждани. Неофициалните варианти, които се обсъждат, са видеоконферентна връзка или командировка на съдебния състав, прокурорите и адвокатите в Тел Авив, за да ги разпитат  в посолството ни там.

Пострадалите и наследниците на загиналите бяха конституирани като частни обвинители и граждански ищци. Финансовите им претенции към Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан са за над 200 000 лева, но отсъствието на двамата подсъдими от съдебната зала подсказва, че колкото и тежко да бъде наказанието им, то ще е по-скоро символично.