Медия без
политическа реклама

Стадният имунитет срещу коронавируса засега е само мираж

Само 5% от населението в най-засегнатите от заразата държави имат антитела

ЕПА/БГНЕС
Между 70 и 90 процента от хората трябва да са придобили антитела, за да се говори за стаден имунитет.

Колкото повече тестове за антитела срещу коронавируса се правят по света, толкова по-ясно става, че дори и най-засегнатите от заразата държави са доста далеч от изграждането на т.нар. стаден или колективен имунитет. Той се постига, когато значителна част от населението се разболее и се възстанови - така се изграждат антитела, които се борят с патогените. Между 70 и 90 процента от хората трябва да са придобили антитела, за да се говори за стаден имунитет, категорични са учените от американския университет "Джонс Хопкинс". 

Първата вълна на коронавируса взе над 345 000 жертви по света и опустоши глобалната икономика, а се оказва, че едва около 5% от хората в най-пострадалите райони са развили антитела, писа електронното издание "Бизнес инсайдър". Заключението е, че концепцията за стаден имунитет срещу коронавируса претърпя  крах.

 

5% от населението в Испания, или 2 млн. души,

са се заразили с коронавируса,

 

сочат данни от мащабно проучване за разпространението на заразата в страната. Процентът на инфектираните варира в широки граници в различните региони на страната, чието население е малко под 47 млн. души. В столицата Мадрид, където има най-голям брой заболели например, около 11% са успели да изградят антитела, но в южните, източните и северозападните части на Испания процентът е много нисък. В Севиля например едва 2.3% от населението са преболедували от COVID-19, показват данните от проучването. Изследването стартира на 27 април и обхваща над 60 000 души. Резултатите показват, че 95 на сто от испанците остават уязвими от вируса.

Данните от тестовете за антитела в Испания сочат, че 

 

"големите огнища и голямата смъртност НЕ

създават сериозен стаден имунитет",

 

написа в Туитър Уилям Ханейдж, който е епидемиолог в Харвард. Към момента смъртните случаи в Испания са под 27 хил., а общият брой на заразените е малко над 235 хил. души.

Не по-различна е и ситуацията с антителата и във Франция, където едва 4.4% от населението, или 2.8 млн. души, са се заразили с коронавируса, показват данни от изследване на научния институт "Пастьор", публикувано в сп. "Сайънс". Населението на Франция е около 67 млн. души. Процентът на заразените в най-силно поразените части - Източна Франция и района на Париж - е средно между 9 и 10 на сто. В пощадените от COVID-19 френски райони имунитетът на населението е значително по-малък. Тестовете са направени около 11 май, когато Франция започна да разхлабва ограниченията. "Резултатите сочат, че без ваксина стадният имунитет няма да е достатъчен да се избегне втора вълна на коронавируса, след като отпаднат рестрикциите. Затова мерките за ефективен контрол трябва да продължат да се прилагат", е мнението на учените от института "Пастьор". 

Най-засегнатата държава от COVID-19 - САЩ, където болните надхвърлят 1.6 млн. души и жертвите доближават 100 000, също не дава обнадеждаващи резултати за развитието на стаден имунитет. Проучване, направено през април сред 3300 жители на окръг Санта Клара, щата Калифорния, показва, че между 2.5% и 4.2% имат антитела. В момента, когато са направени тестовете, това е населеното място с най-голям брой заразени с COVID-19 в северната част на щата - общо 1094 души.

В щата Ню Йорк, който е сред най-потърпевшите от пандемията, 13.9% от населението е било заразено с коронавируса. В мегаполиса Ню Йорк антитела имат 21.2%, но данните са на базата на хора, които са имали причина да поискат изследване, а не са тествани на случаен принцип, отбелязва "Бизнес инсайдър". И въпреки че показателят е доста висок на фона на останалите, то и САЩ са далеч от необходимите поне 70% от населението за постигането на стаден имунитет. 

Резултатите от тези изследвания не предвещават нищо добро за другите части на САЩ, които все още не са се сблъскали сериозно със смъртоносната сила на коронавируса, предупреждават експертите. "В САЩ  не повече от около 5% от населението имат антитела", написа в Туитър Натали Дийн, която е биостатистик в университета на Флорида. "Не виждам реалистичен начин да се постигне стаден имунитет, без да се дадат още много, много жертви." 

Дори и Швеция, където властите не въведоха строги ограничения и животът си течеше нормално по време на пандемията, не може да се похвали, че е постигнала стаден имунитет. Проучване показа, че

 

едва 7.3% от жителите на Стокхолм са изградили антитела 

 

Там процентът очаквано е най-висок, защото в Стокхолм има най-голям брой потвърдени случаи на коронавируса. В южния регион Сконе антитела са показали, че имат 4.2% от тестваните, а в югозападния район Вестра Йоталанд - 3.7%. Изследвани за антитела са жителите на общо девет региона в страната, като в рамките на осем седмици са взимани по 1200 проби на всеки седем дни. Агенцията за обществено здраве обаче прогнозира, че в най-добрия случай една четвърт от населението на столицата може да се е заразило с COVID-19.

Коронавирусът взе над 4000 жертви в страната, или повече от 12% от общия брой на инфектираните. Смъртността е три пъти по-висока от тази в съседна Дания и седем пъти над тази във Финландия. На този фон епидемиологът Йохан Гисеке, който е съветник на правителството, продължава да настоява, че населението в Стокхолм ще има стаден имунитет до края на юни.

Главният епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел пък обяви пред журналисти, че данните от изследването за изграждането на антитела са актуални към април и според него в момента около 20% от хората в Стокхолм са заразени с коронавируса. Властта настоява, че необичайната стратегия ще даде резултати в дългосрочен план. Тегнел е убеден, че целта за изграждането на стаден имунитет ще бъде постигната при втора вълна на заразата, която се очаква през есента. "Швеция тогава ще има много високо ниво на имунитет и броят на заразените ще бъде доста по-малък", убеден е той. Според него съседна Финландия "ще има много ниско ниво на имунитет".

На противоположното мнение обаче са доста шведски експерти. "Смятам, че сме много далеч от стадния имунитет, ако изобщо някога го постигнем", убеден е Бьорн Олсен, който е преподавател по инфекциозни болести в университета в Упсала. 

Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че опитите за изграждането на т.нар. стаден имунитет срещу коронавируса, без да има разработена ваксина, са "опасни". "Някои държави с по-разхлабени мерки и без да предприемат каквито и да било действия си мислят, че това ще доведе магически до стаден имунитет. Ами ако така изгубят много от възрастните хора? Това наистина е опасно, опасно изчисление", казва д-р Майкъл Райън, който оглавява Програмата за извънредни здравни ситуации в СЗО. "Хората не са стада. Концепцията за стадния имунитет обикновено се прилага при изчисляване каква част трябва да бъде ваксинирана, за да се получи този ефект. Мисля, че трябва да бъдем много внимателни, когато говорим за естествени зарази при хората, тъй като може да се стигне до брутална аритметика, която не поставя хората, живота и страданията в центъра на това уравнение", каза още експертът на пресконференция в Женева.