Медия без
политическа реклама

Учени сигнализираха за провал на важен проект за наблюдение на Вселената

Парите са орязани, макар да сме поели ангажименти за около 5 млн. лв., казват от Института по астрономия

Днес, 12:35
Pixabay

За орязване на парите по голям международен проект за наблюдение на Вселената, алармираха пред БНТ учените от Института по астрономия.

Първата радиоастрономическа наблюдателна инфраструктура в България е предвидена да се финансира от държавата по Националната пътна карта за научна инфраструктура. В края на миналия месец обаче става ясно, че парите по проекта за 2024 г. са пренасочени и няма да бъдат усвоени.

Както и "Сега" писа, пари, предназначени за образование, наука, здравеопазване и иновации, бяха наскоро отклонени към държавен фонд "Земеделие" за плащане на земеделските стопани. Това ще се случи например с 33.9 млн. лв., планирани именно за дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта.

Проектите са международни, като са развивани от консорциуми от университети и научни институти. От Института по астрономия вече са поели ангажименти и сключили договори. Най-потърпевш е проектът LOFAR-BG, който работи за създаване на първата радиоастрономическа наблюдателна инфраструктура у нас.

"Ние работим по този проект повече от 5 години. Той е един от обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура у нас. Целта му е да създадем първият професионален радио телескоп на високо научно ниво. Парите обаче са орязани, макар да имаме поети ангажименти за около 5 млн. лв. Ангажименти конкретно по създаване и доставяне на хардуера с целта да създадем станцията и да я инсталираме следващата година. Сега вървят разговори с колегите ни от Нидерландия, но не знам какво ще се случи", обясни пред БНТ астрономът доц. Камен Козарев, който е координатор на проекта. По него България си партнира с още 5 държави - Нидерландия, Полша, Германия, Франция Латвия и Ирландия. "Телескопът е една европейска мрежа и всички тези наблюдателни станции в много ниски радиочестоти могат да се наблюдава Вселената заедно с изключително голяма точност и разделителна способност. Това е първата подобна обсерватория в Югоизточна Европа", обясни още доц. Козарев.

От МОН коментираха, че в хода на процедурата по пренасочването на средства от кабинета са дали негативно становище.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

научни проекти, провал

Още по темата