Държавата няма равна в сътворяването на гафове. Тя никога не си взима поука и грешките, умишлено или не, постоянно се мултиплицират. Провалите на не една държавническа инициатива са кривите лобистки сметки и пълната колективна безотговорност.
Мъчителният старт на тол системата е поредният пример за това. Очакванията са от новия начин на таксуване на камионите и автобусите в бюджета да влязат допълнителни приходи за стотици милиони, с които да се строят и ремонтират пътищата в страната. Уж толкова важна за подобряване на пътната мрежа, уж обмисляна от дълго време,
"печатницата за пари", както я нарича премиерът Борисов,
на два пъти бе отлагана заради липсата на готовност.
През това време настъпиха съществени и доста съмнителни промени в регламента на изчисляване и събиране на таксите, като държавата преотстъпи голяма част от тази дейност на частни посредници. Системата бе толкова усложнена, че само професор (Олег Асенов от АПИ) може да се ориентира в материята. Наред с това под заплахата от протестиращи превозвачи правителството коригира в края на миналата година приетата набързо тарифа, като силно оряза размера на таксите и обхвата на платените пътища. Транспортните фирми до последно бяха в пълна мъгла за въвеждането на системата и постоянно се оплакваха от липса комуникация с регионалното министерство и Агенция Пътна инфраструктура (АПИ). Едва дни преди старта започна сключването на договори за доставка на устройствата за отчитане на изминатото разстояние на превозните средства. Така от 1-ви март тол системата все пак влезе в сила, но частично - премиерът разпореди до 27 март превозвачите да карат гратис, докато камионите и автобусите се оборудват с необходимата проследяваща техника.
Сагата с тола поразително прилича на една друга почти провалила се реформа - прословутите промени в Наредба 18 за касовите апарати и софтуерите за отчитането на продажбите, на които се разчита да изсветлят 300 млн. лв. обороти годишно. Две години промените буксуваха заради упорития отказ на държавата (в лицето на приходната агенция и финансовото министерство) да седне и да обсъди с бизнеса как новите изисквания за софтуерното отчитане на продажбите да станат работещи. Заради трудното прилагане на наредбата тя на няколко пъти бе отлагана, а през това време преправяна и уж въвеждана поетапно. Всеки път заканите бяха, че този път отсрочката е за последно, докато с наближаването на крайната дата, 31 януари, стана ясно, че голяма част от бизнеса - малък и голям, продължава да среща трудности. Намесата на премиера беше неизбежна, както и поредната отсрочка с 6 месеца.
Има обаче някои съществени разлики между двете реформи.
При промените в Наредба 18 софтуерните компании, от които зависи изработването на компютърните програми за управление на продажбите - т.нар. СУПТО, са в един отбор с търговците, които трябва да ги прилагат. Заедно воюват срещу неясните, объркващи, противоречащи си и почти неизпълними изисквания на НАП към фирмените софтуери.
При тол системата се явяват посредници, които предизвикват гнева на превозвачите почти със същата сила, каквато има недоволството им от регионалното министерство и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). В средата на 2019 г. държавата изненадващо се дистанцира от събирането на пътните такси. Нещо повече, тя създаде частен монопол, като остави събирането на таксите в ръцете на две фирми. "Интелигентни трафик системи" е единственият работещ в момента национален доставчик на услуги, който предоставя бордовите устройства за отчитането на изминатите километри от превозните средства. Посредникът в събирането на таксите е свързан с австрийската компания, изградила тол системата "Капш". Вторият национален доставчик "Конкорд смарт инфраструктура" засега само продава електронни винетки и поне до 3 март не беше обявил, че работи по тол системата.
Като един типичен монополист
"Интелигентни трафик системи" (ИСТ) налага правилата
на играта. Транспортните компании останаха възмутени от предложените им в последния момент договори за бордовите устройства. Радостта от наскоро извоюваните намаления на тол таксите бе помрачена от наема, който доставчикът иска за устройство - 15 лв. без ДДС всеки месец, плюс двегодишен срок на договора, което автоматично отстранява за този период всеки нов кандидат за доставчик на тол услуга. Две фирми вече се оплакаха, че МРРБ и АПИ блокират пътя им и покровителстват ИТС. А тя като национален доставчик има интерес само да прибира договорените с държавата 7% от годишния приход от тол такси.
Оказва се, че засечки има и другата опция за тол таксуване - чрез GPS тракери. Фирмите, които предлагат тази опция на транспортните фирми, също трябва да сключат договори с Националния доставчик ИТС. Освен това преди дни те се оплакаха, че АПИ и тол управлението са създали невъзможни за достигане технически изисквания за GPS-ите, не ги одобряват и отказват да подпишат договори с тях като "доставчици" на декларирани данни. Отделно ИТС им извива ръцете със силно ограничаващи 10-годишни договори, пълни с глоби и неустойки.
На фона на всички тези откровени лобистки решения от страна на държавата, едно изказване на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова взриви търпението на превозвачите. Аврамова си изми ръцете с аргумента, че договорите между превозвачите и посредника ИТС са частно търговски и държавата изобщо не може да се меси в тях. Думите й са в ярък контраст с действията на премиера Борисов, който веднага се намеси и нареди бордовите устройства да са безплатни, защото държавата плаща на доставчиците комисиона - 7% от начислените тол приходи.
Тепърва ще разберем
дали гратисният период ще бъде достатъчен
за оборудването на близо 100 000 камиона и автобуси с "проследяващи" устройства за целите на тол таксуването. По отношение на постъпленията от тол-такси със сигурност март трябва да бъде отписан. Половинчатото въвеждане на тол-системата ще доведе до нови пропуснати ползи от несъбрани такси. Още от сега регионалният министър Петя Аврамова предвижда, че заложените 100 млн. лв. постъпления за първите три месеца до 1 юни няма да бъдат достигнати, което щяло да наложи вдигане на таксите и включване на нови платени пътища.