Медия без
политическа реклама

Учениците тук имат най-трудната задача в света - да сбъднат мечтите си

Първо адвокат, после фризьор. Или пък дърводелец. В "Омниа", както и във всяко друго професионално училище във Финландия, всеки може да смени професията си по всяко време. И то напълно безплатно

Лиса е на 32 години, живее в Хелзинки, Финландия. След като приключва средното си образование, завършва дизайн на услугите и мениджмънт в университета в Тампере. Няколко години работи в сферата на туристическия бранш като отговорник за ресторанти и хотели. С течение на времето обаче започва да се чувства все по-неудовлетворена от професията си. Иска промяна. Тъй като обича да рисува, а и да поправя мебели, решава да напусне работата си. Избира най-близкото и най-интересно за нея професионално училище - "Омниа" - и записва... дърводелство.

"Да, искам да стана дърводелец. Искам да правя нещо с ръцете си, да сътворявам мебели, не само да ги поправям", казва Лиса доволно, докато се опитва да сглоби една дървена кутия. Смяната на работното място за нея не е нещо фатално. Като повечето свои сънародници и тя гледа на промяната като на още един начин да се усъвършенства и да научи нещо ново. Просто защото т.нар. "учене през целия живот" тук не е кух израз, а е начин на живот и философия. На всичкото отгоре е и напълно безплатно.

"Ако човек е нещастен в работата си, няма да може да допринесе с нищо на обществото. Хората трябва да знаят, че ако са избрали една професия, тя няма да е за цял живот. Трябва да знаят, че имат избор и че могат по всяко време да сменят професията си", казва Ану Лехтинен, проджект мениджър на професионално училище "Омниа". Всъщност това не е просто училище, а една от най-големите институции във Финландия, предлагаща професионално обучение и още куп курсове и тренинг както за ученици, така и за възрастни (общо в страната има около 100 професионални училища). Намира се в по-широката градска част на Хелзинки, която включва градовете Еспо и Ванта с близо 1 млн. жители.

Учениците, които се запишат в "Омниа", могат да изкарат последния етап от средното си образование (10-12 клас), избирайки обща или професионална подготовка (професиите са от почти всяка област). За вече завършилите средно училище пък услугите, които са следобед или вечер, са повече от впечатляващи - курсове по предприемачество, т.нар. "либерално" образование за възрастни, корпоративни обучения, квалификационни курсове в различни области, завършващи със или без диплома по професия и т.н. Квалификациите надминават 100 вида - ИТ технологии, медии, социални услуги, здравеопазване, бизнес, икономика, мениджмънт, озеленяване, като теорията върви ръка за ръка с практиката.

 

"Никой не е твърде възрастен, за да учи",

 

казва генералният директор на "Омниа" Сампо Суихко, който смята, че всеки човек е от значение. Затова и първото нещо, което той пита учениците си - младежи на по 16 г., хора с професия, такива между две професии, професионалисти, бизнесмени, та дори и пенсионери над 60 г. - е: "За какво мечтаеш? Какъв искаш да знаеш?". Суихко споделя, че училището му винаги се ръководи от индивидуалните нужди и интереси на човек. Дали обучението му ще е 1.5 години, или 3 години, зависи от това какво точно иска кандидатът. Тук човек може да научи нови или да усъвършенства придобитите си умения, да получи диплома по професия, или пък да я изучи просто като хоби (либерално образование). За учениците се предлагат основно образование, помощ за матурата в края на 12-и клас, кариерно ориентиране. Възрастните могат да участват в обучения по предприемачество, в подготвително професионално образование, в най-различни уъркшопи, обучения, базирани на работата, както във Финландия, така и в чужбина, обучения за професионално развитие и т.н. Предлагат се още

 

персонализирани програми за професионалисти,

 

консултации за образователни реформи, корпоративни обучения и т.н. Тук всеки е добре дошъл дори само да обсъди възможностите за бъдещата си кариера. "Ние осигуряваме скоростта, вие решавате посоката" е един от девизите на институцията, която от години действа и на международната сцена - работи в редица държави, сред които Гърция, Египет, Косово, Тунис и др., подпомагайки ги с въвеждането на различни проекти.

Дори сухата статистика за учащите в "Омниа" е впечатляваща - 8300 ученици се подготвят за своята професионална квалификация, 1900 учат общообразователна подготовка, 1200 посещават обучения за професионално развитие и последващо професионално обучение, 230 са младите хора, заети в младежки уъркшопове, 150 ученици учат основно образование, 360 са в подготвителни професионални курсове, а 49 000 са "учениците", заети в либерално обучение за възрастни. В училището съжителстват близо 100 националности. За своите възпитаници институцията получава по около 7-8 хил. евро на година от държавата. Парите обаче не се дават накуп, а поетапно, като цялата сума се превежда в края на образованието, когато ученикът получи дипломата си.

В "Омниа" работят 870 души, 600 от които са обучители. От знанията и услугите им например се е възползвал 28-годишният Тату Перимаки. Ако преди няколко години той е работил за армията, днес - след изкарана квалификация по дърводелство - планира скоро да започне свой бизнес. Оптимизъм за това му дават собствените му творения - дървени поставки за суши, които много се харесали на посетителите на училищното магазинче. То е отворено през 2011 г. с цел промотиране и продажба на продуктите, изработени от самите студенти - шалове, огърлици, гривни, кутийки, картини и т.н. Парите от продажбата на даден артикул отиват в департамента, обучаващ по съответната специалност. По стените на магазина например са изложени картини, дело на млада жена, която не знаела какво да прави след завършване на основното си образование. В "Омниа" тя била подкрепена да се отдаде на хобито си - рисуване, което след това я подтикнало да изкара висше образование по изкуства, в резултат на което картините й добили такава популярност, че вече се предлагат и във вид на картички.

В професионалното училище имат още магазин за хранителни продукти, както и фризьорски салон, където учащите за тази професия могат да придобият практически опит в реална работна среда. Фризьорският салон, както и цялото училище, са отворени за всички местни хора, с които "Омниа" се опитва да си сътрудничи. И не само. Училището поддържа тесни връзки с местния бизнес, властите, търговските камари, съюзи, предприемачите и т.н., опитвайки се да отговаря на

 

променящите се нужди на икономиката

 

Защото сред многото му цели е образованието да служи като средство срещу социалното изключване и дискриминацията. "Само когато се свърже с бизнеса и фирмите, образованието може да стане смислено", вярват от професионалната институция.

В "Омниа" отиват и по-далеч от традиционното професионално обучение. Освен умения за дадена професия, те предлагат и education for job creation, т.е. образование, което помага на човек да създаде/измисли сам работа за себе си. За целта за всеки ученик се изготвя персонална програма. "Първо се отчита т.нар. "лична обучителна пътека" на човек, после се гледа средата, в която е работил. Изготвя се индивидуално обучение за него, базирано на работа. Ако някой е по-добър в практиката, отколкото в теорията, му се предлагат повече практически модули", обяснява Суихко. По думите му съдържанието на обучението за всеки ученик задължително се изготвя съвместно с него.

"Нашите ученици имат най-сложната задача на света - да сбъднат мечтите си", казва още генералният директор на училището. По този път е тръгнала например 26-годишната Инка. След като приключила с основното училище, завършила готварски курс и започнала да работи като готвач. Сега обаче иска да смени професията си. Избрала "Омниа" заради гъвкавата програма, позволяваща й да съчетава както настоящата й работа, така и обучението й за бъдещата - строител на къщи. В момента Инка работи 3 дни като готвач, а 4 дни се обучава в тънкостите на строителството.

22-годишната й "съученичка" Йохана Опти, която 2 години и половина е работила като сервитьорка в Норвегия след завършването на училище, пък напротив - след като се дипломира от "Омниа" и се научи да строи, смята да се запише в университет в специалност архитектура. "В училище само четем, четем. А аз искам да правя нещо с ръцете си. Тук всеки ден сътворявам нещо", казва тя. Йохана е убедена, че след като получи диплома от професионалното училище ще може доста по-лесно да си намери работа. А вероятността за това е доста голяма - данните за "Омниа" показват, че 80% от възпитаниците му си намират работа.

Двете момичета дават нагледен пример за "учене през целия живот" на практика, не просто на думи. Не само те, всички във Финландия имат нагласата, че по всяко време могат да сменят професията си или да придобият нова квалификация. Финландия просто вярва, че придобиването на нови умения и на по-високо ниво на образование от хората

 

има потенциала да обнови цялото общество

 

Непрекъснатото учене е възможно не само заради начина на мислене на хората, но и благодарение на осъзнатата и целенасочена подкрепа на държавата. Обучението не само на учениците е безплатно. Всеки финландец, който желае да изучи друга професия, може да го направи напълно безплатно. Ако обаче обучението му не приключи с диплома, а е само за хоби (т.нар. либерално образование за възрастни), тогава има символично заплащане - 200-300 евро. "Може да си адвокат, след това станеш дърводелец, а после да запишеш специалност в университет. Всичко това е напълно безплатно", потвърждават за невярващите от "Омниа". Или както казва Лиса: "Ние сме във Финландия, образованието тук на всички нива е без пари".

 

ВСИЧКИ ПЪТИЩА ВОДЯТ КЪМ... НЯКЪДЕ

 

Едно от достойнствата на финландското образование е, че няма пътища без изход, т.е. от всяка степен на образование може да се премине към някоя следваща, дори от университета да се върнеш обратно към професионалното училище, така че винаги да има възможност за надграждане на знанията и уменията. Основното образование тук е от 1-ви до 9-и клас. След общообразователното училище учениците имат две опции - да продължат в гимназиален курс или да се насочат към професионално училище. Съотношението е горе-долу 50:50. И в двата случая обучението продължава 3 г. (завършването на обикновено средно училище приключва с матура, която, заедно с допълнителен изпит, е вход за университетите). И двете дават възможност за продължаване в университет, като изборът е между 14 класически университета и 25 университета по приложни науки (завършена 3 г. квалификационна степен в професионално училище дава възможност за прием в университет по приложни науки). 41% от финландците имат висше образование. Ако желае, човек може да завърши средно училище, след което да отиде и в професионално, където обучението да е под формата на чиракуване/стажуване. В някои общини учениците могат да завършат средно и професионално образование по едно и също време, като за 3-4 г. комбинирано обучение да имат и изкарана матура, и професионална квалификация.  Тази гъвкавост на финландската образователна система има една цел - никой да не престава да учи. Неслучайно изключително добре развита в страната е и мрежата от институции, предлагащи либерално образование за възрастни. Тук сферите на усъвършенстване са необятни - от езици, през тъкачество, информационни технологии, та чак до готварство и танци.

Последвайте ни и в google news бутон