Медия без
политическа реклама

Въпрос за 100 000 лв. - кога свършват ремонтите в София

Столична община не обявява срокове, за да не се черви от неспазването им

Според договора на общината със строителя трамвайното трасе по бул. "Цар Борис III" вече изцяло трябваше да е готово.
Илияна Кирилова
Според договора на общината със строителя трамвайното трасе по бул. "Цар Борис III" вече изцяло трябваше да е готово.

След грандиозните гафове с ремонта на "Граф. Игнатиев” и преди кметските избори преди 4 г. Йорданка Фандъкова обяви, че в следващия си мандат ще назначи специален заместник, който да отговаря за общинските градежи. "Строг контрол на строителството и ремонтите на всеки етап" и "Безкомпромисни санкции при некачествено строителство на публични обекти", написа тя в предизборната си програма, след като в речника на софиянци трайно се настаниха ироничните определения "Хубаво е, но не е готово", "Ремонт на ремонта" и "Контрол на контрола". С тях жителите на града започнаха да описват в какво състояние предпочетените от Столична община строители оставят общинската инфраструктура. За пръв заместник кмет по строителството Фандъкова назначи инж. Цветан Божинов, който обаче напусна без обяснения след няколко месеца. След това бе представен инж. Ангел Джоргов, който дойде в кметството от борда на директорите на метрото.

И въпреки че двамата притежаваха солидни визитки, строежите и ремонтите в София не започнаха да се случват по-качествено и в срок. Това може да го каже и докаже всеки жител на града. Дори обратното - едва ли е имало друг мандат на Фандъкова, в който работите по ключови улици и булеварди да са били толкова забавени по едно и също време. През тези 4 г. се появи и едно ново явление- от "Московска" 33 спряха да дават информация кога даден обект най-после ще бъде завършен и по чия вина се бави. Напоследък стана нормално администрацията да мълчи или да увърта, когато й бъдат зададени подобни въпроси. Така управляващите постигат няколко неща. 

 

Към момента в София се работи на поне 3 обекта,

 

които според първоначалните обещания и сключените от общината договори вече трябваше да са готови. Заради това, че почна най-отдавна, е редно списъкът да отпочне с вече легендарното обновление на централна улица "Цар Иван Шишман", която градският фолклор преименува на "Пишман" заради оградите и прахоляка. Улицата е част от т.нар. Зона 2 на София, чийто проект за рехабилитация бе приет още през 2014 г., а започна да се реализира през 2018 г. Тогава от "Шишман" обаче бяха ремонтирани едва 50 метра, след което работата спря, за да се чака "Топлофикация" "Софийска вода" да сменят подземната си инфраструктура. Нещо, което общината и дружествата не се бяха сетили да координират през 10-те години, откакто за този ремонт се говори. През 2021 г. двете фирми копаха, а впоследствие бе положен временен асфалт, който изкара само няколко месеца.

През лятото на 2022 г. общината рестартира своята част от ремонта на "Шишман". За изпълнител бе избрана компанията „Парсек груп“, която срещу 5,4 млн. лв. без ДДС бе наета да обнови и съседната ул. „Шести септември“ – от „Славянска“ до „Иван Вазов“. В договора бе записано, че крайният срок за предаването на Зона 2 е 220 календарни дни след откриването на строителната площадка. На "Шишман" това се случи в началото на август м.г., което означаваше, че улицата трябваше да бъде освободена от техника и заграждения до края на март. Лятото обаче дойде, а по "Шишман" още се работи. През седмицата "Сега" попита какъв е новият срок за предаването на улицата и на какво се дължи забавянето, но отговор не бе получен. 

Като под индиго е положението и на друг ключов общински обект -

 

ремонта на трасето на трамвай №5

 

от Съдебната палата до "Княжево". Съгласно контракта за почти 41 млн. с фирма ВДХ АД на бизнесмена Велико Желев срокът за предаването на релсовата линия бе 730 календарни дни. Ремонтът започна през април 2021 г. и според елементарната аритметика краят му трябваше да е през същия месец на тази. И тук обаче април мина, но трасето в участъка между обръщалото на "Бъкстон" и "Княжево" все още е строителна площадка, като скоро няма изгледи тя да спре да е такава. И за този обект "Сега" попита какъв е крайният срок, но отново не получи отговор.

Аналогична бе реакцията на "Московска" 33 и по отношение на ремонта на Зона 4, в която влизат чакащите пренареждане жълти павета пред Народното събрание и пространството около катедралата "Александър Невски". Строител е добре познатата "Трейс Груп Холд", а цената - почти 16,6 млн. без ДДС. Дейностите започнаха през юли м.г. и според документите трябваше да са приключили през март. Междувременно обаче бившият регионален министър Иван Шишков удължи срока до края на септември след среща с кмета на София. В МРРБ се намира управляващият орган по оперативната програма, която финансира с около 41 млн. лв. обновлението на Зона 4 и Зона 2. Шишков мотивира извънредните 6 месеца с това, че „не можем да си позволим да загубим парите“. "Ако няма ясни срокове и критерии как ще завърши ремонтът на столичния център, проблемите ще станат много“, коментира ексминистърът. Всъщност те и сега не са малко, като е много вероятно Столична община да не успее да се спаси и в рамките на отсрочката. През април инж. Джоргов съобщи, че ремонтът на ремонта на жълтите павета вероятно ще почне през втората половина на май, като се чака отваряне на движението по съседната улица "Оборище" зад "Александър Невски", която също е в ремонт. Юни обаче върви към края си,

 

"Оборище" още не е готова и няма и пренареждане на жълтите павета.

 

С това, че засекретяват сроковете на ремонтите, на управляващите в София вече не се налага да се червят и да обясняват този път какво им е попречило да ги спазят. Както се случи например с първия етап от смяната на релсите по бул. "Цар Борис III", при който срамът беше голям. През 2022 г. кметството няколко пъти обяви предстоящ пуск на трасето до "Бъкстон", който не бе спазен. Първо се твърдеше, че движението във въпросния участък ще бъде възстановено през май. През юни бе обявен нов срок - краят на юни или юли. Той също не бе спазен, след което по маршрута се появиха табели, че временната организация на движение ще се запази до 15 август. В крайна сметка трамваите отново тръгнаха между Руски паметник и "Бъкстон" малко преди Нова година. 

С отказите си да дава информация обаче Столична община затруднява още контрола относно глобите за забавяне на сроковете и засилва съмненията, че админстрацията покрива строителите и се договаря с тях. Емблематичен в това отношение пример е споменатият легендарен ремонт на "Графа". Той започна през март 2018 г. и трябваше да приключи за 300 дни. Но всъщност свърши едва в края май 2019 г., когато изведнъж се оказа, че кметството е признало на "Джи Пи Груп" над 80 дни за неработни поради лошо време. В резултат Фандъкова съобщи, че приема Зона 2 за успешно ремонтирана въпреки констатациите, че по 15 от общо до 40 обновени декара от обекта са установени некачествени дейности. Така общината спести на фирмата санкция в размер на до 5 на сто от цената на договора, който бе за над 20 млн. лв. 

Освен изброените ключови обекти, в момента в София се ремонтират още няколко улици и булеварди, за които предстои предаване и за които Столична община крие информация. През седмицата от "Московска" 33 отказаха да кажат кога са крайните срокове за завършване на разширението на бул. "Ломско шосе" и на ул. "Филип Кутев", както и за ремонтите на ул. „Народно хоро“  и ул. „Кукуш“.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата