Медия без
политическа реклама

Васил Терзиев иска пешеходна зона от Централна гара до НДК

Кандидатът на опозицията в София не се е отказал и от идеята ул. "Съборна" да се освободи от автомобили

07 Септ. 2023
Васил Терзиев
Илияна Димитрова
Васил Терзиев

Мечтата ми е да имаме най-дългата пешеходна зона в Европа - от Централна гара, през бул. "Мария Луиза", "Витошка" до НДК - за пешеходци, колелета и тротинетки. Това признава кандидатът на ПП-ДБ и "Спаси София" Васил Терзиев в интервю за "Дойче Веле". Той смята, че в центъра на града пешеходни зони трябва да има на още повече, ако анализът на трафика го позволява. Терзиев казва още, че неговата визия за площада около храм-паметника "Александър Невски" е, че след ремонта той трябва максимално да се освободи от коли. "Да има повече въздух и място за пешеходци, колоездачи и алтернативен транспорт. Една от основните ни теми е здравето. Какво трябва да направим, за да може максимално много хора да водят активен и здравословен начин на живот. Да слязат от колите, но не по принуда, а по желание, защото градският транспорт е по-бърз, има повече трасета за алтернативно придвижване, колелета, тротинетки", коментира Терзиев.

На въпрос как ще убеди колегите си от бизнеса да не саботират решение на общинския съвет улица "Съборна" също да се превърне в пешеходна зона, Терзиев отговаря: "с убеждаване". Както "Сега" писа, по предложение на "Спаси София" в началото на отиващия си мандат СОС реши движението на автомобили да се ограничи по част от "Съборна", паркоместата по улицата да се намалят и вместо това на късата уличка да се сложат пейки и цветя. След това обаче собствениците на магазини излязоха на протести с обяснение, че клиентите им държали да стигат с колите си до входовете на бутиците и на заведение на площад "Света Неделя". "Много от предизвикателствата са свързани с комуникация - защо за мен, като собственик на апартамент на "Шишман" или на магазин на "Съборна", е добре това да бъде пешеходна зона. Как общината ще се погрижи за проблемите - боклук, шум, паркиране на автомобила ми. Когато се отговори на тези въпроси и се даде перспективата, че това би направило твоя имот значително по-скъп, дискусията става по-различна. Когато обясниш на хората и им покажеш защо за тях това е полезно, според мен може да бъде много по-различно. Пак опираме до това, че трябва да имаш цялостна визия за развитието на града - къде трябва да има пешеходни зони и как трябва да изглеждат", смята Терзиев. 

 По темата как да бъде прекратена практиката на "ремонтите на ремонта" в София кандидатът за кмет на опозицията казва, че проектите трябва да правят по-добре и изпълнителите трябва да понасят по-сериозни глоби за зле свършената работа. "Всичко започва с процеса на възлагане. В момента проектиране и изпълнение се смесват в едно- тоест, целият процес за такъв тип дейност не е оптимален. Бихме променили процеса, така че да има много голямо разделение между проектантската работа, публичните обсъждания, обществената поръчка, изпълнението. Не може един изпълнител да има задание от три реда. Един от другите проблеми е несъразмерността на глобите. Когато един проект е за няколко милиона, а глобите са десетки хиляди, нямаш голям стимул да изпълниш нещата както трябва. Особено като няма и черни списъци, вкарването в които те прави нежелан партньор на общината", отговаря Терзиев.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата