Четири дни след като постигна най-големия успех в кариерата си и един от най-значимите в историята на българския шахмат, заемайки второ място в турнира за Световната купа за жени, Нургюл Салимова се прибра в България. Късно в петък, още преди да отдели достатъчно време на семейството и близките си, 20-годишната състезателка от търговищкото село Крепча се съгласи да отговори на въпросите на "Сега" в първото си обширно интервю след финала в Баку.
- Поздравления за огромния успех, всички сме много щастливи и се радваме за теб. Ти самата осъзна ли вече какво постигна?
- Благодаря! Минаха няколко дни, така че - да.
- Няма как да не съжаляваш за пропуснатите шансове във финала - както във втората класическа партия, така и в двете игри на рапид. Според теб какво ти попречи да материализираш печелившите позиции, а в края да стигнеш до реми, което щеше да удължи тайбрека?
- Напрежението в такъв турнир е изключително високо, особено на финала. Разбира се, че знаех, че съм много близо до това да спечеля Световната купа. Това би променило кариерата ми изцяло. Тези мисли определено ме напрегнаха още повече и за съжаление опитът ми не бе достатъчен да се справя с тази ситуация по време на втората класическа партия. Направих всичко възможно да се концентрирам, но вече позицията не беше толкова проста за реализация. Въпреки изпуснатия шанс бях уверена преди тайбрека. Последва нова спечелена позиция за мен и нов изпуснат шанс. А последната партия, която загубих - позицията не беше реми или равна. Белите държаха напрежение през цялото време, няма значение какво е казвал енджинът (б. а. - компютърната програма, анализираща ситуацията върху дъската в реално време). А и на рапид е много лесно да се загуби партия. Не съжалявам за нищо, което направих. Дадох всичко от себе си и най-близките ми хора знаят какво имам предвид. Загубих срещу една от най-силните жени в света след много достойна битка. Това ми дава допълнителна мотивация.
- Наясно ли си каква еуфория създаде в България участието ти във финала? Подозираше ли, че шахматът може да предизвика такъв отзвук у нас?
- Разбрах от семейството и приятелите ми. Опитах се да избягвам да чета повечето неща, тъй като освен хубави думи, винаги се намира и някой, който ще е недоволен. Ние сме силна шахматна страна въпреки многото проблеми в шаха ни. Така че шахматът отдавна заслужава да е на дневен ред в България.
- Все пак получи ли по-специална честитка от някого? Конкретно твоите последователи с колко нараснаха?
- Писаха ми хиляди хора. Буквално. Много съм благодарна на всеки за моралната подкрепа. В един момент просто си изключих телефона, тъй като получавах известие на всеки 20 секунди. Благодаря за позитивната енергия.
- Светкавично се превърна във вдъхновение за хиляди български деца, които само през последната седмица пожелаха и се записаха в шахматни школи в цялата страна. Как оценяваш това?
- Това е прекрасно, тъй като шахът учи на много неща, които помагат в живота. Мен шахът ме прави по-концентрирана и дисциплинирана.
- За съжаление, няма как да заобиколим тъжната тема за цялостното състояние на българския шахмат. Ти лично как успяваш да се подготвяш и да се справяш на толкова високо ниво в тази откровено отровена среда?
- Честно казано, спрях да следя тази тема. Тъжно, много тъжно. Концентрирана съм върху своята работа, тъй като разчитам главно на себе си.
- Появиха се предположения, включително от твои спонсори, че заради липсата на адекватно финансиране в България е възможно да смениш своята спортна националност и да представяш друга държава на международното поле. Има ли истина в тях? Планираш ли да играеш под друго знаме?
- Към момента нямам такива планове, но силно се надявам, че проблемът с финансирането ще бъде решен, тъй като на това ниво ми е трудно.
- Конкретно за турнира за Световната купа кой подсигури пътуването и участието ти? Появиха се слухове, че се е наложило да покриваш пребиваването си в хотела в последните дни с пари от наградния фонд - така ли е?
- Искам да благодаря на д-р Милен Врабевски за това, че ми подсигури пътуването и престоя в хотела за първия кръг - на мен и моя треньор. Останалата част от турнира си я платих с лично мои средства.
- Как се стигна до партньорството ти в тренировките с азербайджанския гросмайстор Ниджат Абасов?
- Пътувах за състезание с моя близка приятелка от Азербайджан и в този момент бях в търсене на нов треньор. Тя ми го препоръча като един от най-добрите треньори на Азербайджан, както и много силен състезател. Той много ми помага и в психологически аспект. Абасов зае четвърто място на Световната купа за мъже. Тъй като той самият играеше, не сме работили по време на самия турнир, но преди това - да.
- Помага ли ти още някой в подготовката освен личния ти треньор Живко Жеков? Честа практика ли е с него да поддържате връзка само по "Скайп"? Той успява ли да пътува с теб по турнири и участия - например в Бундеслигата?
- Работя с мои приятели и колеги също. За съжаление, е трудно да си позволя да водя треньор с мен, затова с г-н Жеков поддържаме онлайн връзка по време на турнирите ми. Но въпреки това той винаги ми дава полезни съвети и ми помага да си вярвам повече.
- Какви са следващите ти най-близки цели и турнири?
- Полското отборно първенство, Европейската клубна купа и т. н. А като цел - да стана гросмайстор и да се представя по най-добрия начин в Турнира на кандидатките през 2024 г. в Торонто.
- Съвсем близо си до покриване на гросмайсторска норма - кога смяташ, че е реалистично да заслужиш най-високото звание?
- Имам две норми за гросмайстор. Вярвам, че в много партии показвам това ниво, но трябва още работа. Работя, за да стане.
- Догодина през април ти предстои дебют в Турнира на кандидатките за световната титла. Вече са известни четири от противничките ти - Александра Горячкина и Анна Музичук, с които игра в Баку, както и Лей Тиндзие и Катерина Лахно. Колко стръмен ти се струва пътят към мач за короната с шампионката Дзю Уъндзюн?
- Това ще е един изключително тежък турнир. Допреди няколко години такъв турнир при жените не съществуваше, а Световната купа за жени беше световно първенство за жени. Чакат ме много работа и безсънни нощи. Но ще направя всичко по силите си, за да покажа най-добрия си шахмат.