Ансамбълът донесе втора световна титла за България

Това изобщо не е потенциалът на този отбор, коментира Илиана Раева

18 Септ. 2022Обновена
Фейсбук/БФХГ
Ансамбълът на България по време на шампионското съчетание с три ленти и две топки.

Ансамбълът на България по художествена гимнастика спечели втори златен медал на световното първенство, което се провежда в софийската зала "Арена Армеец". Тимът в състав Женина Трашлиева, Рейчъл Стоянов, София Иванова, Маргарита Василева, Камелия Петрова и Радина Томова изпълни най-добре от всички съчетанието си на три ленти и две топки и получи оценка 33.300 т. (16.500 за трудност, 8.600 за артистичност и 8.200 за изпълнение). Със сребърните медали остана Италия (31.450 т.), а с бронзовите - Азербайджан (30.750 т).

По-рано днес ансамбълът ни се представи доста по-неубедително във финала на пет обръча, допускайки неточности и остана на осмата, последна позиция с 31.400 т. Шампион стана Италия (34.950 т.), пред Израел (34.050 т.) и Испания (33.800 т.).

Както е известно съставът, с треньор Весела Димитрова, дебютира на световно първенство, като още в първата си поява - в петък, спечели титлата в многобоя, а с това и квота за олимпийските игри в Париж през 2024 г.

Новият ансамбъл на България спечели първата си голяма титла.

България завърши участието си на световното първенство с общо шест медала. Освен двете титли на ансамбъла, индивидуално Стилияна Николова спечели бронз от многобоя и трите сребърни отличия на отделните уреди - обръч, бухалки и лента.

години по-късно България отново има медал в индивидуалния многобой на световно първенство по художествена гимнастика. Спечели го 17-годишната Стилияна Николова, която завоюва бронзово отличие на 39-ия шампионат на планетата, провеждащ се в столичната "Арена Армеец".

МНЕНИЕТО НА РАЕВА

След церемонията по закриването президентът на Българската федерация по художествена гимнастика (БФХГ) Илиана Раева даде своето мнение за шампионата и за българското представяне. "И в най-прекрасните си мечти не съм вярвала, че ще вземем толкова много медали. Разбира се, надявала съм се. Започна много тежко с това, че разбрахме, че Боряна Калейн няма да може да вземе участие в това световно първенство. Това беше голям удар за нас, защото тя беше една от основните претендентки за титлата и на фона на това, което видях на това световно, Боряна щеше да блести наистина като един диамант. Това наложи доста сериозно да променим стратегията, защото това световно първенство е много важно заради олимпийските квоти за Париж 2024. В движение променихме някои от най-рисковите елементи на Стилияна Николова. Това, което направи тя, е абсолютен героизъм. Това крехко създание наистина успя толкова силно да концентрира своята енергия, да се вглюби и изолира от тази фантастична публика и да изиграе по възможно най-добрия начин съчетанията си и да спечелим квотата, освен нейния бронзов медал. Сребърните медали във финалите са грандиозен успех за нея и за нейния дебют.

Ансамбълът работи от 4 месеца и половина в този състав. За нас най-важното беше да вземем квота. В никакъв случай не сме обременявали момичетата с целта, че трябва на всяка цена да станат световни шампионки. Истината е обаче, че и Валя Иванова със Стилияна и Весела Димитрова с нейния екип и момичетата положихме много, много труд и усилия. Имаше тренировки, които бяха между 8 и 10 часа на ден. Но този труд се отблагодари на момичетата и те успяха да оберат своите плодове, а именно златните медали. Този отбор е млад, това въобще не е неговият потенциал. Весела направи оптимални съчетания, за да могат те да да стартират по възможно най-добрия начин и успя. Оттук нататък ние трябва само да надграждаме, да правим все по-атрактивни и по-трудни съчетания", заяви Раева пред БНТ.