Две български треньорки по художествена гимнастика получиха сурови наказания от Дисциплинарната комисия на Фондацията за етика (Gymnastics Ethics Foundation, GEF) към международната федерация FIG заради брутално отношение към състезателки.
Майка и дъщеря Мариана и Сияна Василеви отдавна работят в Азербайджан, като майката на практика положи основите на успехите на тамошната художествена гимнастика. Оказва се и двете са ползвали стряскащи методи, включващи физическо и психическо насилие.
Мариана Василева е бивш главен треньор на националния отбор на Азербайджан, а дъщеря ѝ се състезаваше за тази страна в ансамбъла и спечели сребро от Евро 2014 и бронз от Евро 2018. През 2021 г. майката бе назначена за зам.-министър на спорта лично от президента Алхам Алиев, а като главен треньор я наследи Сияна.
Случаите са от началото на 2020 г., когато и двете са работели като треньорки. Официалните жалби са постъпили в GEF през юли 2020 г., а през 2023-а Фондацията е открила дисциплинарно производство срещу Василеви за физическо и психическо насилие спрямо гимнастички. Към делото са включени също така треньорката Евгения Виляева, съдийката Наталия Буланова - спортен директор в азербайджанската федерация, както и цялата федерация по гимнастика на страната (AGF).
Днешното решение е взето от панел в състав - Лоранс Бъргър, Дороти Шрам и Максимилиен Ленен. То постановява следните санкции:
Мариана Василева-Тотева - за жестоко отношение и физическо насилие срещу гимнастички; задължаване да тренират, когато те не са били в състояние, подлагайки на риск тяхното благополучие и здраве; за удържане на финансови награди от гимнастички; и за лишаване от връзката със семействата им:
➡️ отстраняване от участие във всякакви прояви на FIG и други международни състезания за 8 години;
➡️ доживотна забрана да е главен треньор в която и да е федерация, свързана с FIG;
➡️ преди всякакво завръщане в спорта да премине 3-месечно обучение по техника на безопасна работа, според изискванията на FIG;
➡️ отнемане на диплома "Почетен треньор", връчен ѝ от FIG през 2019 г.
Сияна Василева - за удряне на гимнастичка с телефон:
➡️ отстраняване от всякакви мероприятия ни FIG и други международни състезания за 18 месеца, като санкцията се отлага с три години;
➡️ за да стане това отлагане тя трябва да премине и да завърши по удовлетворителен начин обучение по правилните практики, отнасящи се до поведенческа осведоменост и защита на децата и младежите, както и да премине 12-месечен период на наблюдение от страна на лица, одобрени от GEF.
Евгения Валиева - за преследване на гимнастички заради личното им тегло, е отстранена от всякакви мероприятия на FIG за 12 месеца и да премине същите курсове като Сияна Василева.
Федерацията по гимнастика на Азербайджан носи отговорност за всички установени нарушения и затова е отстранена от 25-ото заседания на Съвета на FIG в Малта през 2025 г. и от 86-ия конгрес на FIG в Банкок през 2026 г. Освен това е отстранена от всички състезания на FIG за 6 месеца.
Съдийката Наталия Буланова обаче е оправдана по всички обвинения.
Всички санкционирани имат право да обжалват в Апелационния трибунал на GEF в срок от 21 дни.
Кои са наказаните българки?
50-годишната Мариана Василева-Тотева е родом от Търговище. След края на състезателната си кариера тя става треньор в "Левски". По покана на азербайджанската федерация заминава да работи там през 2007 г. със семейството си (съпруг и две дъщери - Сияна и Валерия, които тренират художествена гимнастика). Две години по-късно става главен треньор на националния отбор на страната през 2009 г.
През 2020 г. бе поканена да участва като експерт в разработения от президента на FIG Моринари Ватанабе „Проект за реформа в художествената гимнастика“. По ирония на съдбата Мариана Василева е и член на Изпълнителния комитет на GEF, която днес наложи наказанието ѝ.
Заради множеството спечелени медали както от индивидуални състезателки, така и от ансамбъла, тя бе назначена директно за зам.-министър на спорта на страната преди три години.
Сияна Василева е на 28 г. На 15 става най-младият натурализиран в спортист в историята на Азербайджан. Освен двата европейски медала при жените, тя печели с ансамбъла на страната и бронз от Евро 2011 за девойки в Минск. През 2021 г. бе избрана за представител на спортистите във FIG.
Сияна Василева учи в Държавната академия за физическо възпитание и спорт в Баку, а от 2022 г. учи и психология.