Австриец и швейцарка са първите световни шампиони по ски за 2021 г.

11 Февр. 2021
Винсент Крихмайер по трасето в Кортина д`Ампецо

Винсент Крихмайр донесе първия златен медал за Австрия на световното първенство по ски алпийски дисциплини в Кортина д`Ампецо (Ит), след като спечели състезанието в супергигантския слалом. 29-годишният скиор от Линц премина най-умело по коварното трасе, на което отпаднаха 9-има от първите 30 стартирали, които имат най-много FIS точки в дисциплината, и общо 22-ма от всички 56 скиори (39%).

Крихмайр, който спечели последните два супер-Г за Световната купа преди шампионата в Кортина, триумфира с време 1:19.41 мин., за да спечели своя първи златен медал от световно първенство и да направи пълна колекцията си от отличия. Австриецът има сребърен (от супер-Г) и бронзов (от спускането) медали от предишния шампионат на планетата - в Оре (Шв) през 2019-а.

"Наистина съм много щастлив. Състезанието беше тежко, трасето беше сложно - видях момчетата, които се спускаха преди мен и пропускаха врати. Доволен съм от това, че успях да мина почти чисто днес и най-после да спечеля златен медал", сподели шампионът Крихмайр.

VINCE IL FAVORITO! 💪

Vincent Kriechmayr conquista la medaglia d'oro nel Super-G dei mondiali di Cortina d'Ampezzo 🥇⛷️🇦🇹#EurosportSCI | #FISAlpine | #Cortina2021 pic.twitter.com/jP3Ml82Izk

— Eurosport IT (@Eurosport_IT) February 11, 2021

Само със 7 стотни по-бавен втори се класира състезаващият се за Германия австрийски ветеран Ромед Бауман, който през сезон 2019-20 се оказа ненужен в националния отбор и премина в бундестима. Това е трети световен медал за Бауман, който има сребро от отборното състезание през 2011 в Гармиш-Партенкирхен (Гер) и бронзов от комбинацията в Шладминг (Ав).

Бронзовото отличие спечели специалистът в техничните дисциплини (слалом и гигантски слалом) Алекси Пентюро (Фр), който се възползва максимално от отпадането на мнозина от скоростните специалисти. Французинът даде с 38 стотни по-слабо време от това на шампиона Крихмайр. А само още 4 стотни по-бавен бе неизвестният канадец Броди Сегер.

За разочарование на домакините местният фаворит и световен шампион в супер-Г от Оре`19 Доминик Парис не успя да се приспособи към трасето и даде едва пето време. Шести пък остана олимпийският шампион от Пьонгчанг`18 Матиас Майер (Ав).

Мъжкият супер-Г бе едва второто състезание на световното в Кортина д`Ампецо, в което три дни поред надпреварите бяха отменяни заради лоши атмосферни условия. Затова по-рано днес се състоя и женският супергигантски слалом, който трябваше да е вчера. В него изненада нямаше и победи фаворитката Лара Гут-Бехрами (Швейц) с време 1:25.51, като най-после успя да спечели златен медал в своята кариера.

IMBATTIBILE! 🔥🔥🔥

Lara Gut-Behrami va come un treno e vince meritatamente l'oro nel Super-G dei mondiali di Cortina d'Ampezzo 🥇🇨🇭⛷️#EurosportSCI | #FISAlpine | #Cortina2021 pic.twitter.com/twbNZUH3hC

Швейцарският тим взе и среброто, в лицето на Корин Зутер. Световната вицешампионка от Оре`19 повтори класирането си, като в Кортина бе с 34 стотни по-бавна от шампионката.

А Световната шампионка от 2019-а - Микаела Шифрин (САЩ) днес остана трета - на 0.47 сек., но пък изравни своята легендарна сънародничка Линдзи Вон по брой медали от световни първенства - и двете имат по 8.

Олимпийската шампионка от Пьонгчанг`18 Естер Ледецка (Чех) бе на път да поднесе втора сензация в ските. Сноубордистката, която прези 3 години хвърли бомбата с олимпийското злато на супер-Г, сега остана четвърта, само на 6 стотни от бронзовото отличие.