Австрия остава сила №1 в алпийските ски при мъжете

Микаела Шифрин спечели първата си титла на шампионата в Кортина д`Ампецо

15 Февр. 2021
Микаела Шифрин ликува със златния медал

Австрийският отбор не даде на никой друг представител да спечели световна титла при мъжете на първенството на планетата по ски алпийски дисциплини в Кортина д`Ампецо. След златните медали на Винсент Крихмайр в супер-Г и спускането, днес златния медал и в третата дисциплина от програмата спечели австриец - Марко Шварц.

25-годишният скиор от Вилах победи само с 4 стотни от секундата защитаващия титлата си от последното световно (в Оре (Шв) през 2019 г.) Алекси Пентюро (Фр). На трето място се нареди Лойк Меяр (Швейц) с 1.12 сек. по-слабо комбинирано време от спускането и един манш слалом.

Пентюро имаше аванс от 32 стотни пред Шварц след спускането, защото даде второ време (№1 в скоростната част от комбинацията бе канадецът Джеймс Крофорд, който обаче се представи слабо в слалома). Австриецът успя да навакса този пасив още по средата на слалома и да измъкне златото от ръцете на френския си съперник, който пък спечели втория си медал на това световно след бронза в супер-Г.

🥇 Combinata maschile - 🇦🇹 𝐒𝐜𝐡𝐰𝐚𝐫𝐳
🥇 Discesa libera - 🇦🇹 Kriechmayr
🥇 Supergigante - 🇦🇹 Kriechmayr

Prosegue il dominio dell'Austria a Cortina: super prova di Schwarz nello slalom della combinata per il 3° oro su 3 prove maschili 🍿#Cortina2021 | #EurosportSCI pic.twitter.com/73fw2hZ9eJ

— Eurosport IT (@Eurosport_IT) February 15, 2021

Така при мъжете след 3 от 6-те състезания (останалите са слалом, гигантски и паралелен слаломи) Австрия доминира с три златни медала.

При жените до днес хегемонията бе швейцарска след титлите на Лара Гут-Бехрами (на супер-Г) и Корин Зутер (на спускане). В алпийската комбинация обаче Микаела Шифрин спечели първото си злато на световното в Кортина д`Ампецо, като даде общо време 2:07.22 мин.

Американката бе трета след спускането, изоставайки само с 6 стотни след най-бързата там - Федерика Бриньоне (Ит). Между тях бе още една италианка - Елена Куртони, по-бавна с 1 стотна.

В слалома голямата надежда на домакините от Италия - Бриньоне, пропусна още третата врата. Куртони, като специалист предимно в скоростните дисциплини) пък остана едва четвърта в общото подреждане след 5-о време в слалома.

Най-бърза в него бе Шифрин и така тя вече има 6 златни медала от световни първенства (другите са 4 на слалом и една на супер-Г). За американката това е и второ отличие на шампионата в Кортина д`Ампецо след бронза на супер-Г и общо 9-о от световно първенство.

SHIFFRIN INCANTA A CORTINA 🥇👸❄️

Con il primo posto nella combinata femminile porta a casa 6° titolo iridato della carriera in 5 edizioni consecutive 🇺🇸👏#EurosportSCI | #Cortina2021 | @MikaelaShiffrin pic.twitter.com/eEJS12TjoT

Световното първенство продължава утре с паралелните слаломи - от 10 ч. наше време са елиминациите (жени и мъже), а от 15 ч. - финалите (жени и мъже).